Gayrimenkul Danışmanı için Doğru Hedef Belirleme Yöntemi nedir?

Her yılın başında kendimize bazı hedefler belirleriz. Ancak daha yılın yarısı gelmeden bu hedeflerden uzaklaştığımızı fark ederiz.

Bunun nedeni alışkanlıklarımızdır.

Yeni alışkanlık edinmek zordur. Disiplin ve kararlılık gerektirir.

 

Lafı uzatmadan devam edelim. Bir gayrimenkul danışmanı hedefini nasıl belirlemelidir?

Hedefin hedef olabilmesi için 5 temel özelliğe sahip olması gerekir.

  • Net olmalı
  • Başarılabilir olmalı
  • Gerçekleştirilebilir olmalı
  • Ölçülebilir olmalı
  • Zamanla sınırlı olmalı

Hedefin “NET” olması şunu ifade eder. Muğlak olmayan bir hedef olmalıdır. “Çok Kazanacağım.” bir hedef olamaz ama “ 300.000.-TL kazanacağım.”  NET hedeftir.

Hedefin “BAŞARILABİLİR” olması ise yaptığınız işten elde ettiğiniz net kar ile bu rakamın oluşturulabilmesidir.  Yani kağıt helva satarak yılda net “300.000.-TL” kar edemezsiniz.  Ancak gayrimenkul danışmanlığı yaparak bu parayı kar etmeniz mümkündür.

Hedefin “GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR” olması ise hedeflediğiniz süre içinde yani bir yıl içinde normal koşullarda çalışarak bu geliri üretip üretemeyeceğiniz anlamına gelir.

Hedefin “ÖLÇÜLEBİLİR” olması ise bir cetvelinin, ölçeğinin olmasıdır. Bu Türk Lirası, Dolar, Euro veya işlem adeti de olabilir.

Hedefin “ZAMANLA SINIRLI” olması ise koyulan hedefin bir zaman dilimi ile sınırlandırılmasıdır. Sürenin ucunu açık bırakmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Hedefi belirlerken yapılan en önemli hata NET rakamın doğru belirlenmeyip kafadan uydurulmasıdır. Bu durumda insan beyni uyduruk bir hedef için destekleyici olmayacaktır. Bu yüzden hedefin NET, ne kadar olması gerektiği doğru hesaplanmalıdır.

Daha ilk adım hatalı olunca sonrası da ister istemez hatalı gelişmektedir.

Peki nasıl doğru ve net bir hedef koyarız?

Bunun için danışmanın Yaşam Maliyetini hesaplaması gerekir. Yaşam maliyetini bulmak için de bir ay geçinmeniz için gereken tüm giderlerinizden yola çıkarak bir maliyete ulaşmaktır. Bu maliyet danışmanın yaşam profiline göre değişir. Kimi ayda 2,000.-Tl ile hayatını sürdürürken kimileri de ayda 6,000.-TL ile geçinebilmektedir.

Yani kiradan tutunda tüm gider faturalarınızı, mutfak masraflarınızı, benzin ve yol masraflarınızı üst üste koyduğunuzda ortaya çıkan rakamdan bahsediyoruz.

Diyelim ki bir hesap yaptık ve aylık maliyetimizin 3,000.-TL olduğunu belirledik. Daha sonra ne yapacağız?

Bu aylık gideri önce 12 ay ile çarpacağız ve yıllık giderimizi bulacağız.

36,000.-TL yi de bulduktan sonra bir düzeltme yapmamız gerekecek. Bu düzeltme bizim yıl içindeki kayıp sürelerimiz. Ülkemizde bayram seyran çok olduğu için 2 ay kayıp zamanımız var. Bu durumda 36,000.-TL yi önce 10 aya böleceğiz ve tekrar 12 ay ile çarpacağız. Çıkan sonuç 43,200.-TL oldu.

Yani ayda kazanmamız gereken başa baş rakamı 3,600.-TL oldu. Yıllık olarak da 43,200.-TL.

Peki işimiz bitti mi? Hayır! Şimdi ne yapacağız?

Eğer biz 43,200.-TL koşarsak yıl sonunda kazandığımızı harcayacağımız için yine beş parasız kalırız. Bu yüzden daha işimiz bitmedi.

Eğer ofisle kazancımızı %50 paylaşıyorsak bu rakamı önce 2 ile çarpmamız gerekir. Yani hedef 86,400.-TL oldu. Bitti mi? Hayır!

86,400.-TL yi de ne kadar iddialıysak ona göre yeniden gözden geçirmemiz gerekecek. Normal bir çalışma hırsımız varsa bu rakamı 2 ile ama daha iddialıysak bu rakamı 3 ile çarpmamız gerekecek. Biz normal bir hırsla hesap yaparsak hedefimizi 172,800.-TL oldu.

Bunu yeniden 12 aya bölersek benim aylık hedefim 14,400.-TL oldu. Eğer ben bir yıl boyunca bu hedef koşarsam yıl sonunda tam 43,200.-TL biriktirmiş olurum.

Özetlersek hedef belirlemenin kırılma noktası daha birinci adımda başlıyor. Eğer hedefinizi NET ve DOĞRU belirlemezseniz bir yılı çöpe dönüştürmüş olursunuz.

Daha sonra ne yapmalısınız?

Bölgenizde en çok satılan konutun fiyatını ve hizmet bedelini ortaya çıkartmalısınız.

Diyelim ki bölgenizde en çok 3+1 satılıyor ve fiyat ortalaması 300.000.-TL.

Alınan hizmet bedeli de her iki taraftan en çok toplam %4.

Bu durumda işlem başına ürettiğiniz gelir 12,000.-TL. Bu durumda 172,800.-TL yi 12,000.-TL ye böldüğünüzde yılda kaç adet satış yapacağınızı hesaplamış olursunuz.

Bu rakam da 14 çıkar. Bunu da 12 aya bölerseniz. Her ay en az 1 satış yapmalısınız. Ayrıca her altı ayda bir tane ek satış yapmanız gerekecektir.

Her ay bir satış yapmak için de LOKASYONU, FİYATI doğru olan sözleşmeli 12 portföye sahip olmalısınız.

ALOGÜVEN hattınızı her zaman AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku and tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.