Gayri Menkul Aracılık Hizmeti ve Hukuksal Alt Yapısı

Sokaktaki adı ile anarsak “Emlak Komisyonculuğu” son dönemde yerini yavaş yavaş “Gayrimenkul Aracılık Hizmeti” olarak tanınmaya ve bilinmeye başladı. Üzülerek belirtmek isterim ki ben bu sektöre girdiğimden buyana (1998) efsane kanun çıktı çıkacak.
Ucu Ankara’ya ve sayısız rant üreticisine dayandığı için çıkması bir hayli zaman alacak gibi görünüyor.
Yeni borçlar kanununda “SİMSARLIK” maddesi altında düzenlenmiş olan “Gayrimenkul Aracılık Hizmeti” eski kanunda “TELLALLIK” olarak anılırdı.
İkisi arasında ne fark vardı derseniz kısaca anlatayım;
Tellallık bir sözleşmenin kurulmasına aracılık etmek veya fırsatını sunma işi olarak biliniyordu. Tellallin ücretini hak edebilmesi için hizmetin olumlu olarak sonuçlanması gerekiyordu. Alacağı hizmet bedeli de sözleşmede yazılmış ise tahsil edilebiliyordu.  Simsarlıkta ise bunlar borçlar kanunun 394/1 maddesinde açıkça tanımlanmıştır.
Ücret “Gayrimenkul Aracılık Hizmetinde temel özelliktir. Kanunda şu şekilde ifade edilmiştir;
Ücret belirlenmemiş ise tarife varsa ona göre ücretlendirme yapılır. Tarife de yoksa genel uygulama ve eğilime göre ücretlendirme yapılacaktır.” Mahkemeler de buna göre gayrimenkul danışmanının hizmet bedelini takdir edeceklerdir.
Yeni Borçlar Kanunun 520 ve 525. maddelerince düzenlenmiş olan emlak aracılık ilişkisine tellallık yerine simsarlık adı verilmiştir.
Madde 520 derki; Simsarlık sözleşmesi, simsarın taraflar arasında bir sözleşme kurulması olanağının hazırlanmasını veya kurulmasına aracılık etmeyi üstlendiği ve bu sözleşmenin kurulması halinde ücrete hak kazandığı sözleşmedir. Kural olarak Simsarlık Sözleşmesine vekalete ilişkin hükümler uygulanır.
Taşınmaz Mülkler konusundaki simsarlık sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça geçerli olmaz. (Eski Borçlar Kanunu 404. madde.)
Görüldüğü üzere durum tam anlamıyla içler acısı durumdadır. Gayrimenkul Danışmanlığı kanuni alt yapısının bir an evvel yürürlüğe girmesi zorunludur.
Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku, Kamulaştırma, Kamulaştırmasız El Atma, Kira Sözleşmesi and tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.