Gayri Menkul alımı ve satışı sırasında en çok yapılan 4 hata.

Gayri Menkul Danışmanlarının en sevdiği iş tapu dairesinde işlemi tamamlamaktır.

Çünkü emeklerin karşılığı alınmıştır. Uzun bir takipten sonra işlem kapatılmış ve hizmet bedeli öncesi son işlem olan Tapuda alım ve satış işleminin tamamlanması kalmıştır.

Ancak danışmanların çoğu bu aşamada heyecandan dolayı bazı hatalar yapar.

Son dakika golü diyebileceğimiz bu durumlar danışmanları oldukça zora sokabilir.

Yaşanan hayal kırıklığı insanı mesleğinden de soğutur.

Dört temel hatayı yapmamak için deneyim gerekir. Yine de işi sağlama almak adına aşağıdaki dört temel adımla bu ölümcül hatalardan kurtulabilirsiniz.

  • Satışı yapan kişi işlem yapılacak olan mülkün maliki mi? Bunu en sağlam tapudan öğrenebilirsiniz. Kişi size kendini her ne kadar malik olarak tanıtsa da kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Belki adına çıkartılmış bir tapu olabilir. Ancak sizin elinizdeki tapu kayıtları doğru olmayabilir. Bu nedenle tapu sicil müdürlüklerine gidip malik olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz.
  • Satışa aracılık eden şahsın mülkün malikini temsil yetkisi var mıdır? Yasal bir temsilci ile çalışılması doğru olandır. Bu gibi durumlarda temsil yetkisi iki şekilde olabilir. Birincisi, İdari Temsil olarak anılan ve Noterlerce ve Türk Konsolosluklarınca düzenlenmiş yetki belgesidir. Bu yetki genel bir yetki değil, işlem yapılacak olan mülkün tüm bilgilerini doğru olarak içermelidir. Bu temsil yetkisi verilirken idari birimler temsil yetkisi verenin akıl sağlığı konusunda bir şüphe duyarsa sağlık raporu talep edebilirler. İkincisi ise, Yasal Temsil dir. Yaşça küçük olanların anne ve babası yasal olarak yapabilir. Boşanma ve ölüm halinde de velayet kendisine bırakılana veya sağ kalana geçmektedir.
  • Geçmiş yıllara ait emlak verileri ödenmiş mi? Tapu dairesi emlak vergileri ödenmeden işlem yapmayacaktır. Bazen mülk maliki emlak vergilerini ödediğini söylese de yine de kontrol etmek faydalıdır. Bazen gözden kaçmış bir emlak borcu son dakikada sorun çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Mülk üzerinde herhangi bir yasal kısıtlama veya şerhin olup olmadığı kontrol edildi mi? Tapu kayıtlarında ortaya çıkabilecek kısıtlama ve şerhler işlemin tamamlanmasına engel olabilir. Önemli olan danışmanın bu şerh ve kısıtlamaların ne anlama geldiğini ve nasıl kaldırılacağını bilmesidir. Yaklaşık 30 dan fazla kısıtlama mevcuttur. Gayri Menkul Danışmanı tüm bu kısıtlama ve şerhleri işlem öncesinde tapu dairesine gidip kontrol etmelidir. Aksi halde işlem yapılamaz ve çok büyük hayal kırıklığı yaşanabilir.

Evet, başarılı bir gayri menkul danışmanı olmak istiyorsanız bu 4 temel hataya düşmemelisiniz. Üzülmek istemiyorsanız lütfen işi baştan sıkı tutun.

Posted in Gayrimenkul Hukuku and tagged , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.