Gayrimenkulde Faydayı Satmak

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Gayrimenkulde Faydayı Satmak

Geçen Pazartesi günü yayınladığım “Kiralık Ev Ararken Yaşadıklarım” blog yazım büyük ilgi gördü.

Yazım çok fazla okundu ve yorum aldı.

Bazı danışmanlar hatalarını söylediğim için bana teşekkür bile ettiler.

Geçen hafta kiralık ev aramaya devam ettim.

Ancak bir danışman beni şaşırttı. Çünkü Güçlü Soru Kalıpları kullanıyordu.

Bu danışmanın servisinden çok memnun kaldım. Sunduğu mülk benim istek listemi tam olarak karşılamıyordu ama mesleği ilk kez profesyonel olarak yapan bir gayrimenkul danışmanı ile tanışma imkânım oldu.

Adını burada vermeyeceğim. Eğer yazımı okuyorsa kendisi olduğunu hemen anlayacaktır. Farkında mıydı bilmiyorum ama sürekli Güçlü Soru Kalıpları kullanıyordu.

Faydayı Nasıl Satarsınız?

Benim ihtiyaç listem oldukça netti. 3 yatak odası ve 2 banyo tuvalet. Temiz bir mutfak. Seçimi buna göre yaparak Sahibinden.com da süzgü yaparak mülkleri tarıyordum. Genelde kiralık mülk resimlerinde ikinci tuvaletin resmi ya olmuyordu ya da bu tuvalet başka bir amaçla kullanılıyordu.

İstediğim gibi bir mülk bulamayınca hem bütçemi yükseltim hem de oda sayımı 4 e çıkarttım. Süzgüyü buna göre yapınca karşıma 6 seçenek çıktı. Hepsini tek tek aradım. Randevu rica ettim. Bir mülkün sözü kesilmişti. Geriye 5 mülk kalmıştı. Randevu saatlerimi ayarlayıp yollara düştüm.

İlk ev bana istediğim her şeyi sağlıyordu. Sadece içi eskiydi. Banyo ve Tuvaletler elden geçmeliydi. İkinci ev 12. Kattaydı. Yükseklik korkum yoktur ama bu evin balkonundan aşağıya bakınca bir tuhaf hissetim. 99 depreminden önce yapılmıştı. Bu seçeneği de bu nedenle eledim. Üçüncü eve gittiğimde ise evin kentsel dönüşüm için son aşamaya geldiğini bu nedenle en fazla 1-1,5 yıl oturabileceğimi söylediler. Bu konuda ilandaki açıklamayı okuyarak gitmiştim. Belli olmaz diye düşünmüştüm. Ancak bina dışardan bakıldığında hiç güven vermedi. Yine de içine baktım. Beğendim ama deprem riski beni vazgeçirdi.

Dördüncü eve ulaştığımda hava artık kararmaya başlamıştı. Bu ev ters dubleks bir 4+1 di fotoğraflar çok güzeldi. İlandaki koşullar benim ihtiyaç listemi karşılıyordu. İlanda olmayan tek bilgi odaların metre kareleriydi. Bir de evin yerleşim planı yoktu. Bu nedenle evi çıplak gözle görmem ve karar vermem lazımdı.

Güçlü Soru Kalıpları

Dördüncü kiralık evin danışmanı ile binanın önünde buluşacaktık. Her telefon açışımda duyduğum ses profesyonel bir sesti. Yardımcı olmak istediğini ses tonundan hissedebiliyordum. İçimden “Allah dualarımı kabul etti” diye düşünmeye başladım.

Karşımdaki danışman tam bir profesyonel görüntüsüne sahipti. Kıyafet renk seçimi ve kendini takdim edişi akılda kalıcı bir şekilde oldu. Bu yaklaşım aramıza hızlı bir bağ kurulmasına neden oldu. Bu sihirli cümle ise “Güven Bey, aslında ben karşının emlakçısıyım ” dı. Önce anlamadım ama sonra jeton düştü ben de. Güldüm. Samimiyeti beni rahatlattı.

Acaba beni Google’da araştırmış olabilir mi?” diye düşündüm. Sonra işini yapabilmesi için onu dikkatli dinlemeye başladım.

İlk Güçlü Soru Kalıbı doğru yerden geldi. “Güven Bey, nereden taşınacaksınız?”  İlk defa anlatmadan soru sorarak başlayan bir danışmana denk gelmiştim.  Cevabımı dinledikten sonra bana önce binayı tanıttı. Ters dubleksin bahçe kullanımı için güçlü bir soru daha sordu. “Güven Bey, evcil hayvanınız var mı?” Ben olumlu yanıt verdikten sonra bana evcil hayvanlarımı bahçede gezdirebileceğimi ve bunun nasıl kolayca olacağını anlattı.

Daha sonra binaya girdik ve bana evi anlatmaya koyuldu. İlk yatak odasında aile üyelerinin kaç kişiden oluştuğunu sordu. Bu soru da bir Güçlü Soru Kalıpları ‘ndan biriydi. Ben aileyi tanıtınca kızlarımın yaşlarını sordu. Bu bir derinleştirme sorusuydu. Dört oda vardı. Bu odaları kızlarıma nasıl paylaştıracağımı kullanım kolaylıklarına göre anlattı. Bu oldukça zaman kazandırıcıydı.

Mutfağa girdiğimizde ise  “Güven Bey yemek pişirmeyi sever misiniz?” güçlü sorusu geldi. Benim cevabımı dinledikten sonra bana mutfağı nasıl fonksiyonel olarak kullanabileceğimizi anlattı. Duyduklarım bana mantıklı geldi. Salona geldiğimiz de ise sorduğu soru şömineden geldi. Evin tüm detaylarını bana güçlü soru teknikleri ile aktardı.

En önemlisi servisin sonunda kapanış yaptı. Ben de itirazımı söyledim. Odalara eşyalarımızın sığması mümkün değildi. Bunu aşmak için bir adım öteye gitmedi. Evden birlikte ayrıldık. Arkasını dönüp gitmedi. Beni tanımaya devam etti. Bölge kiralıkları hakkında bana bilgi paylaşımında bulundu.

İletişimi Sürdürmek

Hava karardığı için son evi ertesi güne bıraktım. Eve dönüşe geçtim. Yolda Instagramdan bana bir mesaj geldi. Beni araştırmış ve kim olduğumu öğrenmişti. Güzel bir mesaj yazmıştı. Bu da çok önemliydi. Çünkü önemli olan bağ kurmaktı ve bunu başarmıştı.

Sanırım iler ki günlerde ofisini ziyarete gideceğim.

Danışmanların sahip olduğu bir başka kötü alışkanlık ise müşteri ile işlem bitene kadar ilişkiyi sürdürmektir. Bu kendi ellerinizle diktiğiniz bir fideyi sulamamaktır. Akıl dışı bir davranıştır. Her müşteri ilişkisini geliştirmek ve bu ilişkiyi büyütmek durumundasınız. İlişki ağınızı müşterileriniz ile ne kadar büyütürseniz işlem hızınız o kadar artar.

Biz gayrimenkul danışmanları ilişki yönetimi ve GÜVEN ile başarı kazanıyoruz. Gelirimizi GÜVEN vererek temin ediyoruz. Lütfen önünüze kadar gelen fırsatları doğru kullanın ve kaçıp gitmelerine izin vermeyin.

2020’in Son Ayı

Aralık ayına geldik. Bu yıl bitiyor. Umarım bu yıl yaptığınız hatalardan bir şeyler öğrenerek tamamlarsınız. 2021 de aynı hataları yapmazsınız.

2021 yılının bütçenizi ve iş planınızı yaptıysanız üzerinden bir kez daha geçin. Belki atladığınız bir şey vardır. Gözden geçirmeniz de fayda olabilir. Bana da danışabilirsiniz.

Eğer 2021 bütçenizi ve iş planınızı yapmadıysanız. İşi gücü bırakın ve derhal yapın.

2021 nasıl geçecek bilemiyorum.

Hem Covit hem de ekonomi nereye gider bilemiyorum. Zor olacağı kesin.

En zayıf yönünüz neyse oraya özel olarak odaklanın hatta onu sizden daha iyi yapacak birini bulursanız ona delege edin. Maliyetini düşünmeyin. Zayıf yanınızı geliştirmek için harcayacağınız bütçeyi o işi sizden daha iyi yapacak kişiyi işe almak için harcayın. Sonuçlarınız gece ile gündüz gibi fark edecektir.

Bol kazançlar,

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarımız

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın