ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

engelleri aşmayı öğrenmek

Hayatınız hep iyi gidecek diye bir kural yok. Her an her şey başınıza gelebilir.

Peki, bu gibi durumlarda ne yapmak gerekiyor?

Mücadeleye devam!

Ben de aynı şekilde mücadeleme devam ediyorum. 

Karşılaştığım zorluklar ne olursa olsun.

Hayatımda birçok zorlukla karşılaştım. Geriye dönüp baktığımda hepsinin üstesinden gelmişim. Son 20 gündür içinde bulunduğum zorluğu da aşacağımdan eminim. 

Hiç beklemediğiniz bir anda işinizi kaybedebilirsiniz, boşanabilirsiniz, ağır bir hastalığa yakalanabilirsiniz veya çok sevdiğiniz birini kaybedebilirsiniz. 

Bunların hepsi hayatın sürprizleri. Hiçbirimiz yarın ne olacağınız bilmeden var gücümüzle mücadelemizi veriyoruz.

Belki satış kaçırdınız. Ya da kiralama son anda iptal oldu. Hizmet bedelinizi tam alamadınız. Mülk sahiplerine açtığınız telefonların hepsi yüzünüze kapandı. Hiç kimse size sözleşme vermeye yanaşmadı. Bunların hepsi normal. Sadece sağlığınıza bir şey olmasın yeter. Geri kalan her engel ve sorun zaman içinde çözülüyor. Sağlığınızı kaybederseniz bunun faturası çok ağır oluyor.

Karşılaşacağınız en zor koşullarda bile mücadeleye devam etmek gerektiğini anlamak için biraz çevrenize dikkatlice bakmanız yeterli. 

Bir hastanenin acil girişinin karşısında yarım gün oturun ve yaşananları seyredin. 

Halinize şükredersiniz.

Dört gün önce Cerrahpaşa Hastanesi‘nde ilaç almaya eczaneye giderken bir genç ile karşılaştım. Bahçenin bir bankında annesi ve kız kardeşi ile oturuyordu. Yüzü tamamen sargı içindeydi. Dikkatimi çekti ve kendi halime şükrettim. İlaçları alıp geri döndüğümde annesi bana seslendi ve ilaçlar hakkında bir soru sordu. Ben de sorusuna yanıt verdim. İlaçlardan alınan bir fark vardı. Bunun neden kaynaklandığını anlamamışlardı. Ben de bildiğim kadarı ile izah ettim. O ana kadar gencin sesini duymamıştım. Bana harika bir ses tonu ile teşekkür etti. Şaşırdım. “Geçmiş olsun.” diyebildim. Birden konuya girdi ve yüzünün nasıl yandığını anlatmaya başladı. Şok oldum. Yaklaşık 11 aydır tedavi görüyordu. Bir gözünü kaybetmişti. Diğeri için de doktorlar ümit var diyormuş. Düzenli kontrollerini yaptırmak için hastaneye geliyorlarmış. Askerlik planı yaparken bu kaza başına gelmiş. Hiç hazırlıkları yokmuş. Tüm mahalle yardıma koşmuş.

Şimdi iyiyim abi beni ilk zamanlar görecektin” diyor. 

Ne diyeceğimi bilemedim. Sadece kendi halime şükrettim. Dert ettiğim birçok şeyin aslında ne kadar gereksiz olduğunu anladım. 

Evet, sizin de hayatınızda olumsuzluklar olabilir. Bu olumsuzlukların boyutu çok farklı da olabilir. Tek yapmanız gereken YENİLMEZ KAFASI ’na dahip olmak.

Bu gibi durumlarda insanlar iki şekilde tepki veriyorlarmış. Yaptığım araştırmalardan ortaya çıkan bir bilgi bu;

  1. Kafasını kuma gömüp başkalarından bir şeyler beklemek ve bahaneler bulmak
  2. Elinden geleni ardına koymayıp mücadele etmek

Yenilmez kafasında olanların ortak özelliği her zor duruma karşı ellerinden geleni ardına koymayıp mücadeleye devam etmeleri. Onları yenilmez yapan vazgeçmemek ve yola devam etmek. 

Allah’ım bu benim başıma neden geldi? Neden ben? Niçin her kötülük beni buluyor?

Şikayetleri yerine “Yenilmezlerin Kafası” soruna değil çözüme odaklanıyor. Mücadele edebilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları gibi çevrelerinden de yardım istemekten çekinmiyorlar. Yollarına devam ediyor ve umut ile geleceğe bakıyorlar.

En çok kendilerine söyledikleri şey ise “Daha kötüsü de olabilirdi. Ben çok şanslıyım. Şükürler olsun Allah’ım

Lütfen engelleri aşma konusunda siz de Yenilmezlerin Kafası’na sahip olun.

Tapu patlar. Kira sözleşmesi iptal olur. Mülk sahibi arkanızdan iş çevirir. Telefonunuz çalmaz. Beş parasız kalırsınız. Borcunuzu ödeyemezsiniz. Bunların hepsi hallolur. Hallolmayan tek şey sağlığınız.

Siz sağlıklı ve Yenilmez bir Kafa yapısına sahip olduğunuz sürece kimse bileğinizi bükemez.

Önünüze çıkan her engelei aşabileceğinize inanın. Her yolu deneyin. Çevrenizdeki herkesten çekinmeden yardım isteyin ve yolunuza devam edin.

Vazgeçmeyin ve pes etmeyin. Bahane aramayın. Hiçbir şeyin arkasına saklanmayın. Başkalarını ve başka şeyleri suçlamaktan vazgeçin. 

En kötüsüne hazırlanın, En iyisini umut edin.

Zor zamanlarda olumlu tutumda kalabilmek için yapabileceğiniz 5 şey önermek istiyorum:

1. Vizyonunuza Bağlı kalın

Sorunlar ortaya çıktığında bunalmış ve ezilmiş hissetmek kolaydır. Bu eğilim, küçük bir problemi büyük bir soruna dönüştürerek problemi abartmak olabilir. Bir sorunun ortasındayken, onu vizyonunuzun içinde normal olarak görebilmek önemli bir çabadır.

Hep büyük resme bakmayı unutmayın. Sorunların gerçekte olduğundan daha büyük bir boyut ve büyüklük kazanmasına izin vermeyin. En zor zamanlarınızda bile, hayatınızda hala olumlu bir şeyler oluyor. Kendinize bu sorunun bundan bir yıl, üç yıl sonra önemli olup olmayacağını sorun. Geçmişte sorunlar ve zorluklarla karşılaştığınızı hatırlamanızda fayda var. Bu sorunu da mutlaka çözeceksiniz. Herkesin başına iyi ve kötü şeyler gelir. Zorluklardan korkmayın. Olabileceklerini bilin. Onlar da hayatın bir parçası.

2. Kendinizi Suçlamayın

Sorunlarla karşılaştığınızda yapmanız gereken son şey kendinizi suçlamak olmalı. Ancak genellikle insanlar bunu hep yaparlar. Kendinizi suçlamak ya da kendine acımak kadar hatalı bir şey yoktur. Engellerle karşılaştığınızda “Benim suçum ne” yaklaşımını sürdürmek, kendinize yapabileceğiniz en kötü şey olacaktır. 

Zor zamanlarda düşünceleriniz net olmalı. Daha fazla enerjiniz olmalı. Suçlamayı ve utanç duymayı bıraktığınızda görünmeyen seçenekleri ve olası çözümleri fark edersiniz. Geçmişinizi değiştiremezsiniz. Ancak geçmişinizden çok şey öğrenebilirsiniz. 

3. Neleri Kontrol edebileceğinize Odaklanın

Zorluklarla mücadele ederken ne istediğinizi bilmek önemlidir. Ne istediğinizi net bir şekilde kendinize tanımlayın. Ne isteğinizi keskinleştirdikten sonra, neleri kontrol edebileceğinizi ve neleri kontrol edemeyeceğinizi anlamak son derece önemli olacaktır. 

Sonuçları hiçbir zaman kontrol edemezsiniz. Bu nedenle, arzu ettiğiniz ideal sonucun ne kadar önemli olduğunun farkındaysanız, enerjinizi kontrol edebileceğiniz şeylere odaklamanız gerekir. Bunlar sizin seçtiğiniz eylemlerdir. Sadece sonuca önem verirseniz, hüsrana uğrarsınız. İstediğiniz sonucun ne olduğunu iyi bilin. Siz sadece sonuca ulaşmak için yapabileceğiniz eylemlere odaklanın.

4. Her güne şükrederek başlayın ve bitirin

Yıllar önce öğrendiğim en iyi alışkanlıklarımdan biri, her günüme minnettarlıkla başlamak ve bitirmek. Neye odaklanırsanız ve düşünürseniz gün içinde gelişir ve büyür. Bu nedenle, her sabah sahip olduklarınıza şükretmeniz sizi gün içinde olumlu kılacaktır. Her akşam şükrederek yatmanız size huzur dolu bir uyku getirecektir. Zihninizi özellikle zor zamanlarda şükredeceğiniz olumlu ve güzel düşüncelerle doldurmak çok önemlidir.

5. Hedeflerinize Bağlı Kalın

Sorunların ortasında ve stresli hissettiğinizde, kısa vadeye odaklanmak kolaydır. Böyle zamanlarda hayallerinizi ve isteklerinizi kaybetmemelisiniz. Kendinizi daha iyi bir geleceğe odaklamaya zorlamalısınız. 

Bazen zorlukların ortasındayken kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda nasıl hissettiğiniz çok önemli değildir. Asıl zorluk sağlıklı düşünmeyi becerebilmek ve duyguların etkisinden kurtulup gerçekleri bilerek sorunları tek tek çözebilmektir.

Uzun vadeli vizyonunuz ve hedefleriniz bağlamında, sadece içinde olduğunuz ana odaklanın. Şu anda yaşadığınız sorunların geçici olduğunu ve sizi yolunuzdan döndüremeyeceklerini kesinlikle unutmayın.

Zaman içinde hepimiz zorluklarla yaşamayı öğrenmeliyiz. Sorunların ortasında olumlu tutumda kalmayı öğrenebilmek, bizi sadece daha iyi bir insan yapmaz, aynı zamanda huzur dolu bir yaşam sürdürmemizi sağlar.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Sağlıkla kalın.

Güven AÇIK

Bloğuma hala üye değilseniz aşağıdaki linkten üye olabilirsiniz.

BLOG ÜYELİĞİ

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: