El atma -Kamulaştırmasız- Olursa Ne Anlam ifade eder?

“Hoppala, gel buradan yak.” diyebilirsiniz.
El atma, hem de kamulaştırma olmadan! Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim…
Kafanız karışmış olabilir. Üzücü olarak son dönemde sıklıkla yaşanan bir durumdur. Özellikle büyük şehirlerimizde, siyasi gücün de etkisi ile bu tür olaylar yaşanmaktadır. Bu el atmanın iki türü bulunmaktadır;
  1. Fiili El Atma
  2. Hukuksal El Atma
Nedir farkı? diye soracak olursanız, önce isterseniz kamulaştırma olmadan yapılan bir el atmanın ne olduğunu tanımlayalım:
Kamulaştırma yapma iradesi ve gücü olan, kamu yararı kararı alarak kamulaştırma işlemi gerçekleştirebilen kamu ve özel hukuk tüzel kişilerinin bir şahsa ve/veya şirkete ait taşınmaza sahiplenme kastı ile el koyması ve bu taşınmaz üzerine inşaat yapması, kamu hizmetine tahsis etmesi işlemine denir.

 

  1. Fiili El Atma: Bir şirkete veya bir şahsa ait olan taşınmaza idarenin fiili olarak el atması yani bu mülkte inşaat yapması, yol geçirmesi, bir kamu kullanımına açmasıyla mülk sahibinin taşınmazdan faydalanmasını engellemeye yönelik el atmadır.
  2. Hukuki El Atma: Yönetimin fiilen el atmadığı fakat imar planları nedeni ile mülk sahibinin mülkiyet hakkını kısıtladığı, hukuken mülk sahibinin taşınmazında engellenen imar planları nedeni ile işlem yapamadığı el atma şeklidir.
Gördüğünüz üzere durum üzücü şekilde mağdur mülk sahibine fatura edilmektedir. Bu hassas konu 2010 dan buyana çözülememiş ve sayısız mülk sahibi elini avcunu yalamak zorunda kalmıştır.
Anayasal haklara tamamen aykırı bir durumdur.
Allah hepimizi kamulaştırmasız el atmanın şerrinden korusun. Amin…
Posted in Emlak, Gayrimenkul, Gayrimenkul Hukuku, Kamulaştırma, Kamulaştırmasız El Atma and tagged , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.