Ekip Kurarken Aranacak 5 Özellik

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, sizlerle paylaşıyorum.

Ekip Kurarken Aranacak 5 Özellik

Dikkat ettiyseniz, günümüz gayrimenkul ortamında ekip oluşturmanın önemini fark etmişsinizdir. Nereye gideceğiniz çoğunlukla kiminle yola çıkacağınıza göre belirlenir. Bu nedenle hangi rolü seçerseniz seçin, seçtiğiniz insanlar önemli olacaktır.

İster bir ekip lideri olun, ister ilk işe alımları yapmakta olun, bu yazımda size yol göstermek istiyorum. Ofisinizde pozisyon ne olursa olsun, işe aldığınız her ekip oyuncusunda olması gereken beş özellikten bahsedeceğim.

koçluk

Koçluğa Yatkınlık

Bununla, öğrenmeye açık bir zihni kastediyorum. Pek çok uzmanın, eleştiriye açık olmadıkları veya yeni sistemlere uyum sağlayamadıkları için iş hayatında başarısız olduğu hep söylenir. Bunu belirlemek için aranacak üç özellik vardır:

  • Motivasyonları
  • Açık bir iletişim ve Geribesleme
  • Takdir duygusu

Ekibinize Katılmak İçin Motivasyon

Sorularınıza “Neden ekibimize katılmak istiyorsunuz?” ile başlayabilirsiniz. Ya da “Seni gayrimenkule ne yönlendirdi?” sorusuyla! Duyabileceğiniz en tehlikeli cevap ise, “Bana yapabileceğimi söylediler.” olacaktır.

Aday işe doğru nedenlerle baş vurmuyorsa, ne kadar iyi bir koç olduğunuzun hiç bir önemi olmaz. Aday gerçekten isterse, işe yararlı olacaktır.

Açık Bir İletişim ve Geribesleme

Bir iş görüşmesinde adayın koçluk alabilme kabiliyetini nasıl test edebilirsiniz? Bunu anlamak için şu soru kalıbını kullanın;

Herhangi bir işi iyi yapıp yapmadığınızı nasıl anlarsınız?

Aldığınız cevap aşağıdaki gibi ise, bu aday takım oyununa uygun değildir. Takımın yapısını bozar. Bu yanıtı verenleri takımdan ayrı ele almanız gerekir. Bu yanıtı verenler geribesleme alma konusunda sizi zorlayacaktır.

İçime sindi ise iyi yapmışımdır. Sinmediyse iyi olmamıştır. Ben hissederim.

Aldığınız cevap aşağıdaki şeklide ise, bu aday takım oyuncusudur. Koçluk almaya yatkındır. Kolayca geribesleme yapabilirsiniz. Ekip ile uyumlu çalışır ve genel ekip değerleri ile bir sorun yaşamaz.

Karşımdaki insana sorarım. Müşterimin yüzünden, tepkisinden anlarım. Müşterim mutlu ise iyi yapmışımdır. Mutsuzsa, bir şeyleri iyi yapmamışımdır.

Takdir Duygusu

Birisinin bir fırsatı takdir edip etmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Her etkileşimde hak aramak yerine minnet duygusuyla yaklaşıyorsa, koçluk önerilerinize kızmayıp sunduğunuz koçluk desteği için minnettar olacaktır.

merak

Merak

Bu aslında koçluktan çok da farklı değil. Çünkü her şey açık bir zihniyete sahip olmakla ilgili. Adayın açık bir zihniyete sahip olup olmadığını anlamak için iki şeye bakabilirsiniz:

Empati – Karşınızdaki kişinin bakış açısı ile bir deneyimi duygusal olarak anlama yeteneği

Tutku – Üretken, merakı eyleme dönüştürme arzusu ve enerjisi

Empati
Meraklı bir kişi, ister bir müşteri, ister bir ekip üyesi veya bir üst düzey yönetici olsun, başkalarının bir durumla nasıl bir ilişki içinde olduğu ile ilgilenir. Tüm etkileşimlerini iyileştirebilmeleri için empatisi yüksek olan birini işe almalısınız. Bu, tekrar eden işlerinizi ve genel itibarınızı artıracağından özellikle satış için önemlidir. Unutmayın, meraklı bir insan kendi kazancından daha fazlasıyla ilgilenir.

Tutku
Bu, meraklı olma yeteneğidir. Steve Jobs, işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak istediği için sürekli olarak rubik küpler, bulmacalar ve teknolojik parçalarla ilgileniyordu. Sistemleri anlamak ve onları geliştirmek için bir tutkuya sahipti.

İş görüşmeniz sırasında, yaratıcı bir şekilde çözdükleri sorunla olup olmadığını sorun. Aynı zamanda boş zamanlarında ne yaptıklarını sorun. Meraklı bir kişi muhtemelen sanat, beceri geliştirme veya zihnini geliştirme konusunda tutkulu olacaktır. Bilgiye susamışlık ve yaratıcı düşünme tutku ile ilgilidir. Çünkü meraklı insanlar kendi yollarına saplanıp kalmazlar.

ÖNCEK BAŞARILARI

Önceki Başarıları

Bu, adayın gayrimenkulde başarıları anlamına gelmek zorunda değil! Aradığınız şey bir rekabet anlayışı. Çoğu zaman, başarılı olmak için içsel bir dürtü gereklidir. Bu dürtü yoksa, başarılı olmak önemini kaybedebilir. Her insan başarılı olmak istemeyebilir. Bazıları zengin olmak isterken bazıları da güç sahibi olmak ister. Siz başarı odaklı olanları ekibe almayı tercih etmelisiniz.

Başarı odaklı bir aday hangi konuda kariyer yaparsa yapsın, o alanda hep daha iyi olmak için gayret eder. O şampiyon olmak derdinde değil, kendisi ile rekabet içinde olup kendisini daha da geliştirmeye çalışır.

Diğer tarafta…

Bugüne kadar başarısız olup sürekli mücadele etmiş, pes etmemiş ve bundan vazgeçmemiş adaylar ile karşılaşabilirsiniz. Bu özellik önemli bir niteliktir. Başarana kadar gayret eden, yılmayan ve karalı bir şekilde hedefine yürüyen insanları dikkate almak size önemli bir katkı sağlayabilir.

ZEKA

Zeka

Tüm beceriler öğretilebilir, ancak yaratıcı zeka herkese öğretilemez. Kutunun dışında rahat düşünen bir ekibe sahip olmak size çok faydalı ve yardımcı olur.

Zekanın en büyük faktörlerinden biri öz farkındalıktır. Onlara öğrenme stillerini sorarak başlayabilirsiniz. Görsel mi, işitsel mi, hissel mi? Öğrenmenin veya bir beceri geliştirmenin en eğlenceli tarafının ne olduğunu sorun. Burada doğru ya da yanlış cevap yoktur. Önemli olan eğlendiklerinin farkında olup olmamalarıdır.

iş etiği

İş Etiği

Tabii ki, çalışkan birini istiyorsunuz. Ancak iş etiği iki şeye indirgenir: Bir kişinin şu anda veya belirli bir süre boyunca ne kadar sıkı çalışabildiği ve bu kalite düzeyini sürdürmek adına sahip olduğu iş alışkanlıkları.

Şu soruya geri dönelim, “Boş zamanınızda ne yaparsınız?

Diyelim ki cevap şöyle;

Ben resim yapıyorum. Resim yapmaktan gerçekten zevk alıyorum çünkü stresi azaltıyor ve yaratıcı bir şekilde şarj olmama yardımcı oluyor.

Bu harika bir cevap. Arkasından şunu sorun:

İş yükünüz ağırlaştığında veya stresli olduğunuzda, resim yapmaya devam etmek için hala zaman bulabiliyor musunuz?

Cevap “HAYIR” ise, doğru iş alışkanlığına sahip olmayabilirler. Hiç istemediğimiz şey, sevdikleri bir şeyi yapmak için yeterli zamanları olmadığına inanan çalışanlardır. İş ve ev hayatı arasında denge sağlayamayan insanlar çoğunlukla zaman içinde kendilerini geliştirme imkanı bulamazlar. Bir ekip üyesi önceliklerini kontrol edemiyorsa, size de bir fayda sağlamayacaktır.

Onlara streslerinin ne olduğunu sorun. Stresinin ne olduğunun farkında olan ve bilen bir insan, kendi stresini etkin bir şekilde yönetme bilincine de sahip olan insandır.

en önemli soru

En Önemli Soru

Ekip üyelerinizde aramanız gereken en önemli özellikleri yukarda anlattım. Ama şimdi bir lider olarak onlar sizde hangi özellikleri arıyor olabilirler?

Aynı özellikleri aradıklarına emim!

İstesek de istemesek de liderliğimiz örnek alınacaktır. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken en önemli şey üstün niteliklerimizi ortaya çıkarmak, onların görülmesine ve yansımasına izin vermek olmalıdır. En iyi insanları kendinize çekmek istiyorsanız, söyledikleriniz ile yaptıklarınız örtüşmelidir. Siz adaylarda belli özellikler arıyorsanız, önce kendinizide aradığınız özelliklerin olup olmadığından emin olmalısınız.

Umarım bu yazım broker ve ekip kuran liderlere yardımcı olmuştur. Her zaman yardım etmek için burada olduğumu unutmayın. Bu yüzden bana ulaşmaktan asla çekinmeyin!

İyi haftalar ve bol kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer blog yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın