Değeri unutulan aktivite “Bölge Çalışması”

Son dönemde koçluk hizmeti verdiğim gayrimenkul şirketlerinde bölge çalışmasının giderek uygulanmadığını ya da yanlış uygulandığını fark ediyorum.

Bugün, size bölge çalışması hakkında hatırlatıcı olması için bir paylaşımda bulunmak istiyorum.

Bölge Çalışması Nedir?

Bir gayrimenkul danışmanın mesleğe başlamasından itibaren, üçüncü ay sonunda belirlemesi gereken, coğrafi bir hedef kitle çalışmasıdır. Danışmanın kolay ulaşacağı, haftada en az iki kez yarım gün ziyaret edeceği, üç yıl yatırım yapacağı, 800-1000 konuttan oluşan, sınırları sokaklarla veya caddelerle belirlenmiş bir bölgedir.

Danışman bölgesini seçerken önce kendi sosyal profiline uygun bir bölge olmasına dikkat etmelidir. Daha sonra ulaşımın kolay olacağı bölgeyi tercih etmelidir.

Danışman bölgesinde sırası ile neler yapmalıdır?

  1. Envanter Çalışması: Danışman bölgesindeki tüm sokak ve caddeleri belirler. Ardından sokak ve caddelerdeki tüm bina ve evleri tek tek kayda alır. Her bina veya konutun teknik künyesini çıkartır. Teknik künyede binanın: Nosu, Adı, Kat sayısı, Isınma şekli, Kattaki daire sayısı, Su deposu, Otopark vb. tüm özelliklerini bir tabloya kaydedilmesidir.
  2. Küçük İşletme Çalışması: Bölgede hizmet veren tüm düşük işletme sahibi ile bağlantı kurulur. Amaç portföy dilenmek değil, bağ kurmak ve bölgenin uzmanı olduğunu hissettirmektir. Bu toplanan bilgiler yine kayıt altına alınmalı ve ilerde kampanyalar için çullanışmalıdır.
  3. Bağ Kurma: Bölgede haftada iki kez dolaşılarak bölge yaşayanları ile yavaş yavaş bağ kurulur. Bunun için küçük çaplı sosyal sorumluluk projeleri yapılır. hedef doğrudan bölge sakinlerinin mülklerine musallat olmak değil, onlara yardımcı olmak ve sorularını yanıtlamaktır. Bu süreç uzun vadelidir. Meyvesini ancak 3-4 yılda verir. Önce tüm bölge sakinlerinin güveninin kazanılmasına çalışılmalıdır.
  4. Kampanya Yönetimi: Bölgede yaşayanlara ulaşmak için doğrudan posta kutularına broşür bırakmak yerine PTT veya kurye hizmeti ile kişiye özel kaliteli ve konutun içine girecek özellikte, faydalı kampanyalar tasarlanmalıdır. Bu kampanyalar yılda 4 kez, üç ayda bir yapılmalı. Yılda bir kez tasarlanmalı ve planlanan kampanyalar kesintisiz uygulanmalıdır. Bütçe gerekir ortalama 1000.-TL/yıl maliyeti olur.
  5. Gerilla Çalışması: Süreç içinde herhangi bir şekilde bir binadan gelen kiralık veya satılık hizmet talebi sonrasında bir binaya girilmesi halinde o binada ki tüm mülk sahipleri ile iletişime geçilip ad ve soyadlar, cep numaraları, e-posta adresleri çeşitli yollarla toplanmaya çalışılarak o bina ele geçirilir.
  6. Hakimiyet: Toplam 3 yıl içinde tüm bölge bu şekilde zamanla ele geçirilerek kapsama altına alınır ve bölgeye hakimiyet sağlanır. Bu süreci bir ceviz ağacı yetiştirmek gibi görebilirsiniz. Mevsimlik bir biber fidesi değil ceviz yetiştireceksiniz. Bu da emek ve zaman demektir. Gereken sabrı gösteren danışman üçüncü yıldan sonra bölgesinden her ay 2-3 satılık üretir ve bu da danışmanın hayatını kolaylaştırarak gelirinin düzenli olarak artmasını sağlar.

Bölge çalışması etki çevresinden daha fazla mülk üretimi sağlayan en önemli çalışmadır. Bölge çalışmasını ihmal eden ofis ve danışman zaman içinde satacak ve kiralayacak mülk bulmakta çok zorlanır. Bu da sektörden kopmasına neden olur.

Günümüzde yapılan yanlış bölge çalışması sonucunda maalesef mesleğin adı kirlenmektedir. Bölge çalışmasında doğrudan mülk toplamak, ben buna mülk dilenmek diye tabir ediyorum. Kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulamadır. Kapıları çalıp tanıtım yapmak, broşür dağıtmak hepsi bizim kültürümüze uygun olmayan çalışmalardır.

Doğrusu; önce bölgeye avucunun içi gibi hakim olmak ve ardından bağ kurarak tüm bölgeye hakim olmaktır.

Sorularınız olursa beklerim.

Sevgilerimle.

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.