Danışmanlar için En İyi Instagram Gayrimenkul Pazarlama Uygulamaları

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Danışmanlar için En İyi Instagram Gayrimenkul Pazarlama Uygulamaları

Instagram gayrimenkul pazarlaması denilince ilk akla gelen mecralardan biri oldu. Takipçileriniz sizi sürekli olarak Instagram’da pazarlama yaparken görüyorsa, sizi başarılı bir danışman olarak algılayacaklardır. Bugün danışmanların Instagram’da pazarlamada başarılı olmaları için temel bilgilerden ve uygulamalardan bahsedeceğim.

Facebook ve Instagram Gayrimenkul Pazarlaması

Facebook, Instagram’ın sahibidir. Instagram sosyal medya hayatına kendi başladı ve çok başarılı oldu. Facebook’taki yöneticilerin dikkatini çekti. Sonunda Facebook Instagram’ı satın aldı. Bu nedenle Facebook ve Instagram benzer şekilde işliyor. Bu iki sosyal medya pazarlama platformunda birçok çapraz tanıtım yapabilirsiniz. Başka bir kolaylık ise, Facebook’un nasıl kullanılacağı hakkında bildiklerinizin çoğu Instagram’a uygulanabiliyor.

Facebook ve Instagram arasındaki önemli benzerliklerden ilki; ikisinin de iki hesaba birden sahip olmanıza imkan vermesidir. Kişisel hesabınız ve işletme hesabınız. Stratejik açıdan bakıldığında, iki hesapta da aynı kuralların geçerli olduğunu hemen fark edersiniz.

ınstagram ile pazarlama

Instagram’ın farkı nedir?

Facebook’un kişisel sayfasındaki algoritma, Instagram’ın kişisel sayfasında çalışmıyor. Instagram, gönderilerinizi yalnızca gönderinizi beğenen, yorum yapan veya başka bir şekilde etkileşimde bulunan kişilere göstermez. Instagram bütün gönderilerinizi herkese gösterir. Bu nedenle, Instagram’da size Facebook’ta önereceğimden daha sık ve fazla sayıda görsel yada video paylaşabilirsiniz. Ancak, aşırıya kaçmayın. Instagram’daki takipçiler çok fazla pazarlama yapılmasına karşı çabuk olumsuz tepki gösterir. Takipçilerinizi kaybetmek isterseniz deneyebilirsiniz.

ÖNEMLİ İPUCU: Instagram’da her zaman yaratıcı olun! Aynı zamanda gayrimenkul ile ilgili kişisel gönderiler oluşturabilirsiniz. Özellikle komik gayrimenkul hikayeler paylaşmak takipçileri güldür! Gülen takipçi daha çok sizi izler. Gayrimenkulleriniz hakkında bolca paylaşım yapabilirsiniz. Bu, Instagramda gayrimenkul pazarlaması için harika bir ipucudur.

Instagram İşletme Sayfası

Instagram işletme sayfanızda tamamen iş odaklı gönderiler paylaşabilirsiniz. Aslında Instagram işletme sayfasını Facebook işletme sayfasına tercih edebilirsiniz. Düzeni, tasarlama imkanları nedeniyle Instagram’da çok daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Ayrıca oluşturulması çok daha kolay.

ınstagram ile etkileşim

Neden Instagram’da olmanız gerekiyor?

Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da işletme sayfanız web siteniz gibidir. Gayrimenkul pazarlaması söz konusu olduğunda, sizin için en önemli sosyal medya sitesi Facebook’tur. Instagram FB’a çok yakın. İşletmeniz için Instagram’a katılmanız ve bir profil oluşturmanız çok önemli katkı sağlar. Instagram, son birkaç yılda her yaş grubuna hitap etmeye başladı. Sadece gençlerin kullandığı bir sosyal mecra olmaktan çıktı. Yaşı 45 üzerinde olanlar da Instagram’da aktifler.  

Ana sayfanızı parlatın

Potansiyel bir mülk sahibi evini satın alacak müşteri aradığında veya bir alıcı evini satan bir mülk sahibi aradığında, ilk olarak sosyal medyaya gezinmeye başladı. Eskiden, sosyal medya günlük hayatımızı böylesine kapsamıyordu. Birileri yerel gayrimenkul danışmanı aradığında, çevrimiçi arama motorlarına gider ve emlak yazardı. Ya da il, ilçe adını ve “Emlakçı” yazardı. Aradığı bilgiye hızlıca ulaşırdı.

Şimdi ilk durak ise sosyal medyaya bakmak oldu! Hem kolay hem de herkesin sizin kim olduğunuz ve hakkınızda birçok şeyin öğrenilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda çalışma şekliniz ve pazarlama becerilerinizi de anlamalarını sağlıyor. İşte bu yüzden mükemmel görünmek için Instagram ana sayfasına ihtiyacınız var! Müşteriler sizin kendinizi en iyi şekilde ifade etmenizi bekliyorlar! Ana sayfanızın görünümü, pazarlamada ne kadar iyi olduğunuzun da doğrudan bir göstergesi. Bunu aklınızdan çıkarmayın!

Eğlenceli paylaşımlar

Instagram Hikayeleri ve Gayrimenkul pazarlaması

Instagram Hikayeleri özelliği, takipçilerinize günlük anlık görüntüler sağlamanın popüler bir yolu haline geldi. Yeni hikayeleriniz akışınızın (feed) üst kısmında görüntülenir.

Instagram her zaman size en çok tıkladığınız hikayeleri gösterecek şekilde bir algoritmaya sahiptir. Bu nedenle, insanlar hangi hikayelere sıklıkla tıklarsa, Instagram onlara benzer hikayeler gösterir. Bu sayede, takipçiler izlemek istediklerini bulmak için uzun süre paylaşımları kaydırmak zorunda kalmazlar. Bu nedenle, her zaman hikayelerinizin ilgi çekici ve eğlenceli olmasını sağlamak durumundasınız. Müşteriler sizi bulmak için sonsuza kadar paylaşım kaydırmaktan hoşlanmazlar.

İnsanların hikayelerinizi izleme olasılığını artırmak için sık sık gönderi paylaşmalısınız. Arada bir hikaye çıkarsanız, görülme şansınız önemli ölçüde azalır. Bu işlev, Facebook’un algoritmasına benzer. Unutmayın, Instagram insanların görmekten en çok keyif aldıklarını görmelerini sağlayan bir mantıkla çalışıyor.

Ayrıca hikayeleri ana sayfanıza kaydedebilir, böylece takipçilerin daha sonra görüntüleyebilmelerini sağlayabilirsiniz. Kaydedilen hikayeler ana sayfanızda görünür ve konulara göre sıralanabilir.

Instagram Reels ve Gayrimenkul pazarlaması

Reels harika bir özellik, giderek çok fazla ilgi çekiyor. Video yayınlamanız için bir imkan sağlıyor. Takipçilerinizin peş peşe video izlemesini kolaylaştırıyor. Instagram takipçileri çoğunlukla gönderiden gönderiye gitmek zorunda kalmadan video izlemeye bayılırlar.

Başarılı bir Instagram işletme sayfasının özellikleri

Son olarak, gayrimenkul pazarlamanız için başarılı bir Instagram işletme sayfası geliştirmenize yardımcı olacak yedi temel özelliği birlikte gözden geçirelim.

  • Temiz, profesyonel marka bilinci oluşturmalısınız (tutarlı renkler, yazı tipleri, stil)
  • Biyo, müşterileri çekecek bilgiler içermeli
  • İletişim bilgileri açık ve linkleri olmalı
  • Hikayeler sık sık yayınlanmalı ve ilgi çekici, eğlenceli olmalı
  • Kolay video izlemek için Reels olmalı
  • Gönderilerin konuları tutarlı olmalı (mülk listeleri, müşteriler, referanslar, eğitim, stk etkinlikleri, danışman fotoğrafları vb.)
  • Gönderiler belli bir düzende yayınlanmalı (günlük)

Bu hafta Instagramı masaya yatırdık. Umarım bir katkı sağlamışımdır.

Bol kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın