Danışmanlar için Pinterest’in Bilinmeyen Gücü

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Danışmanlar için Pinterest’in Bilinmeyen Gücü

Eğer, Gayrimenkul Pazarlama konusunda Blog Yazılarımı takip ediyorsanız (ki öyle olmalısınız!), haftalar önce Sosyal Medyanın gayrimenkul danışmanları için en az kullanılan pazarlama kanallarından biri olduğundan ve doğru kullanılmadığından bahsettiğimi hatırlarsınız.

Sosyal medya araçları içinde aslında Pinterest verimli bir arama motorudur.

Biraz kafanız karışmış olabilir. Bu yüzden Pinterest’in ne olduğunu, neden kullanmanız gerektiğini bu haftaki yazımda ele almak istiyorum. Ek olarak bu platformdan en iyi şekilde yararlanmanız için size sekiz fikir vereceğim.

Küçük bir not: Pinterest’teki her bir gönderiye PİN denir, ancak “pin” fiil olarak da kullanılabilir,

Pinterest Nedir ve Onu Farklı Kılan Nedir?

Pinterest, Google’da aradığınız belirli bir içeriği size en hızlı sunan platformdur. Bazı pinler, doğrudan siteden görülen resimler veya videolardır. Birçok Pin aslında bloglara giden bağlantılardır. Pinterestin bu özelliği insanları internet sitenize yönlendirmek için çok iyi bir yöntemdir. Ülkemizde kendine ait internet sitesi olan danışman sayısı çok azdır. Bunu kendi lehinize dönüştürmek sizin aklınıza ve becerilerinize kalmıştır. 

Pinterest Pininin diğer sosyal medya paylaşımlarına kıyasla çok önemli farkları vardır.

  • Bir tweet yaklaşık 5 dakika sonra yok oluyor.
  • Facebook gönderisi altı saate kadar akışta kalıyor
  • Instagram gönderisi 48 saat işe yarıyor
  • Bir Pin, dört aydan fazla bir süre görüntüleme almaya devam ediyor
  • Farklı bir strateji gerektiren sonuç üreten bir uygulama.
Kimler kullanıyor

Pinterest’i Kimler Kullanıyor?

Pinteresti dünya üzerinde 444 milyon kişi aktif kullanıyor. Tek tek saymadım ama Google’a sorduğumda bu cevaba ulaştım. 

Pinlerin % 87’si, uzun soluklu sonuç sağlıyor. Pinterest kullanıcıları memnuniyet açısından çok mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Batı ülkelerinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Pinterest gayrimenkul danışmanları tarafından en çok önerilen sosyal medya platformu olmayı sürdürüyor. 

Eğer Pinterestin Pazarlama olanaklarına hala ikna olmadıysanız, Pinterest’ e bir göz atın. İçeriğin ÖNEMLİ BİR kısmının doğrudan evlerle ilgili olduğunu göreceksiniz. Ev dekorasyonu en çok pinlenen üçüncü kategori. Hem erkekler hem de kadınlar için ilk dörtte yer alan tek kategori.

Pinterest kullanıcılarının %77’sinin bayan olduğunu ve on bayandan sekizinin bu platformu kullandığını belirtmem de fayda var.

Özetlemek gerekirse… Pinterest kullanıcıları:

  • Varlıklı
  • Bayan (emlak işinde sözü geçen)
  • Evli
  • Evlerine düşkün

Şimdi size sekiz adet Pinterest için Parlak fikir vereceğim.

Fikir 1: Uzun Vadeli Bir Plan Yapın

Pinterest’te bir gecede sonuç alamazsınız. Pinterest daha çok bir ilişki gibidir. Ne kadar çok zaman ve emek harcarsanız, size o kadar çok sevgi gösterecektir. Panolarınızı oluşturmak, kaliteli içerik üretmek ve tutarlı bir çaba göstermeniz gerekir.

Öncelikli odak noktanız ilgili konularda özgün ve orijinal içerik oluşturmak olmalıdır. Başkalarının görsellerini kullanmayın. Pinterest sadece ve sürekli mülk listeleri yayınlamak için uygun bir sosyal medya platformu değil. Evet, Mülk Listeleri yayınlayabilirsiniz. Yapmalısınız da, ancak belli bir oranı korumalısınız.

Bunun için en iyi oran 70/30 ‘dur.

Pinlerinizin % 70’i eğitici, ilham verici veya başka bir kaynaktan paylaşılan pinler olmalıdır. % 30’u doğrudan kendi tanıtımınız ve mülk listeniz olmalıdır. Bu oran sadece kitlenizi oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda Pinterest’in algoritmasından geri dönüş almanıza da yardımcı olacaktır.

Fikir 2: Bir İşletme Hesabı Oluşturun

Pinterest!te İşletme Hesabı açmak ücretsizdir. Size bir çok avantaj sağlar. Bir işletme hesabınız olursa Pinterest size şunları yapmanızı sağlar:

  • İnternet sitenizi bağlayabilme
  • Analizlere erişme
  • Trend olan anahtar kelimeleri arayıp bulma
  • Kendi markalı pinlerinizle bir başlık oluşturma
  • Bütçeli Reklamlar yapma ve pinlerinizi tanıtma

Bunların hepsi çok büyük avantajlardır. Ancak gerçekten öne çıkan asıl konu analizdir. Pinlerinizin her birinin internet sitenize ne kadar trafik çektiğini görebilir, böylece neyi doğru yaptığınızı ve neyi daha fazla yapmanız gerekebileceğini hemen öğrenebilirsiniz.

İnstagramda gayrimenkul pazarlama

Fikir 3: Profilinizi Optimize Edin

Profilinizi optimize etmeyi ihmal etmeyin. Sitenizi bağladığınızdan, panolarınızı uygun şekilde adlandırdığınızdan ve harika bir profil açıklaması yazdığınızdan emin olmanız gerekir. Profilinizi mükemmelleştirmek için zaman ayırın. Takipçi oluşturmak ve trafik çekmek için Pinterest kullanıyorsunuz, bu nedenle her bir adımı profesyonelce yapmalısınız.

Fikir 4: Markanızı Ön Plana Çıkartın

İster kendi markanız olsun isterse bir gayrimenkul franchise markası, markanızı hep ön planda tutun. Bunu yaparken kullandığınız logo ve görseller birinci sınıf olmalı. Çözünürlüğü bozuk ve kalitesiz görseller kullanmayın. Bu size çok zarar verecektir. Pinterest bir görsel şölen yeridir. Kalitesiz ve bulanık, pikselli görseller kullanmak sizin takipçi kaybetmenize neden olur.

Gerçekten rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, seçtiğiniz tipografi ve renk şemasını kullanarak her gönderi için özel görseller yapın. Uzun, dikey dikdörtgen görsellerin genellikle kare görsellerden daha iyi performans gösterdiğini unutmayın.

Fikir 5: Hedef Kitlenizi Aklınızdan Çıkarmayın

Unutmayın! Pinterest’te daha spesifik bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Pinterestin bu özelliğini kendi yararınıza kullanın. Hedef Kitlenize doğrudan hitap edin. 

Örnek vermem gerekirse: 

Anadolu Yakasında Yeni Evli Çiftler için 10 Harika Mahalle!”

Kalabalık Aileler için Harika 4+1 ‘ler ”, 

Alışverişe meraklı olan aileler için şehrin merkezinde kaçırılmaz 2+1

Başlıklar önemlidir. Tercihlerinizi üzerinde düşünerek yapın. 

Hedef Odaklılık

Fikir 6: Her Şey SEO ve Trafik Çekme ile İlgili

Pinterest, müşterileri internet sitenize çekmek için etkin bir araçtır. Bunun en bilinen yolu, Herhangi bir kişi araştırdığı bir bilgiye ait sorusunu ilk önce Google’a yazarak başlamasıdır. Ülkemizde de her mülk almak veya satmak isteyen önce Google da bir ön arama mutlaka yapıyor. Bunu yapmak hem çok kolay hem de bedava. Google arama yapanlara tüm bu anahtar kelimelere isabet eden bir Pinterest pininin bağlantısını gösteriyor. Arama yapan müşteriler veya mülk sahipleri ya PIN’e gidiyorlar ya da internet sitenize yönlendiriliyorlar. Bir danışman olarak kendine ait bir internet sitenizin olmaması çok büyük bir kayıptır. Bunu aklınızdan hiç çıkartmayın. Aksi halde gayrimenkul portallarına bedavaya hizmet etmiş olursunuz. 

Daha fazla trafik çekmek için;

  • İnternet sitenizin iyi olmasını sağlayın
  • Pinterest’e bağlı bir blogunuz olsun
  • Gönderilerinize hedef kitlenize uygun başlıklar verin

Ancak, insanlar pinlerinizi yalnızca Google aracılığıyla bulmaz. Müşterilerinizin birçoğu doğrudan Pinterest’ten gelir. Pinterest’te aramaları optimize etmek için küçük bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Arama çubuğunuza gidin ve yayınınızla ilgili bir anahtar kelime yazın. Karşınıza yüzlerce Anahtar Kelime kombinasyonu çıkacaktır. Bu en verimli ve kestirme yoldur.

Araştırmanın başka bir yolu da Google Trendler aracını kullanmaktır. Google Trend anahtar kelimelerinin nasıl performans gösterdiklerini görmek için kullanılır. Bu anahtar kelimelerden bazılarını yalnızca pininizin başlığına değil, aynı zamanda bir iki cümle ile açıklamalara da sığdırmaya çalışın. Aslında açıklamanızı anahtar kelimelerle paketlemeye çalışmıyorsunuz. Anahtar kelimeler çekicidir ve insanların okunmasını sağlar.

Fikir 7: Gruplarla Etkileşime Geçin ve Gruplara Katılın

Buraya kadar Arama Motorunun nasıl kullanılacağını ele aldık. Ancak Pinterest’in sosyal medya tarafını unutmamalısınız. Pinterest’te ne kadar çok yorum yaparsanız ve diğer Pinner’lar ile etkileşime geçerseniz, panolarınıza o kadar takipçi çekersiniz. Bu aynı zamanda grup panolarına kabul edilme olasılığınızı artırır.

Grup panoları, benzer düşünen insanlardan oluşan büyük bir takipçi kitlesine sahiptir. Bu nedenle gruptakiler ile bir araya gelmek, görünürlüğünüzü büyük ölçüde artıracaktır. İçeriğiniz için doğru panoları bulduğunuzda, zaten mülk listelerinize ilgi duyan kalıcı bir kitleye sahip olursunuz.

İki tür grup panosu vardır: Niş Panolar ve Çöp Panolar.

Niş Panolar takipçileri çekeceğiniz ve potansiyel müşteriler oluşturacağınız kaliteli panolardır. Çöp Panolardan uzak durun. Grup panolarını seçerken herkesin olduğu panoları değil, belli amaca yönelik fikir ve görsellerin olduğu panoları tercih etmeniz, pinlenmeniz (beğenilmeniz) açısından daha doğru bir strateji olacaktır.

Bodrum Evleri

Fikir 8: Başkalarının Ne Yaptığına Bakın

Tüm bunları okuduysanız ve hala tam olarak ne yayınlamanız gerektiğini veya profilinizin nasıl görünmesi gerektiğini bilmiyorsanız, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek kişi ben değilim. Kendiniz bulabilirsiniz! Pinterest görsel bir platformdur. Onu anlamanın en iyi yolu onu deneyimlemektir. Her yerde olduğu gibi, iyiye ulaşmanın yolu da en iyisinden öğrenmektir.

Tanıdığınız Pinterest kullanan danışmanları takip etmeye başlayın. Ne tür içerik yayınladıklarına, ne sıklıkta ve neye benzediğine bakın. Beğendiğiniz bazı stilleri gördüğünüzde, kendinize ait fikirler edinmeye başlayacaksınız. Yerel fikirler bulmakta zorlanırsanız, başka dillerde araştırma yapın. Karşınıza harika Pin Tabloları çıkacaktır. Ben sizinle birkaç tane paylaşıyorum. Bunlardan bir şeyler öğrenebilirsiniz. 

https://tr.pinterest.com/pin/325807354300310045/ 

https://tr.pinterest.com/pin/853995148098672729/

https://tr.pinterest.com/dallasluxhomes/_created/ 

 Sonuç olarak, vazgeçmeyin! 

İlk fikre dönersek, Pinterest uzun soluklu bir oyun. Bazen tüm yaptıklarınız zamanınızı ve enerjinizi boşa harcıyormuş gibi gelebilir. Gereksiz bir çalışma gibi hissedebilirsiniz. Sonuçlarını zaman içinde alacaksınız. 

Amacınız hedef kitlenizi sosyal medyayı kullanarak büyütmek. Aynı anda Facebook’ta, Instagram’da ve Pinterest’te olmak Google tarafından hedef kitlenizle buluşmanızı hızlandıracaktır.

Bu haftalık da bu kadar.

Bol Kazançlar.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın