Kim Evladını Gayrimenkul Danışmanı Yapmak İster

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi,
sizlerle paylaşıyorum.

Kim Evladını Gayrimenkul Danışmanı Yapmak İster

Kim evladını Gayrimenkul Danışmanı Yapmak ister ki! Doktor olsun, mühendis olsun, öğretmen olsun, Asker olsun. Yeterki itibarı olan bir meslek olsun. 

Sen o kadar masraf etmişsin, bakmışsın, yetiştirmişsin, eğitimi için paralar dökmüşsün ve birgün gelsin sana desin ki

Anne Baba,  ben kararımı verdim.  Gayrimenkul Danışmanı olmak istiyorum!” 

Bu cümle karşısında “çaresiz kalmak” normal bir durum gibi görünebilir.

Birçok ebeveyn önce bir şaşırır ve ardından doğal tepkisini ortaya koyar. 

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

Birinci Tepki

Biz seni emlakçı olacaksın diye mi okuttuk, paralar döktük, rahat edesin diye servisle okula gönderdik.

Bizi deli etme! git doğru dürüst bir Üniversiteye gir. Başımızı belaya sokma. 

Manyak mısın nesin? Nereden öğreniyorsun bu saçma sapan işleri.”

Biz kimseye kızımız emlakçı olacak diyemeyiz. 

Yazıklar olsun!

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

İkinci Tepki

Harika bir seçim yapmışsın oğlum. Seni tebrik ederim. Bu dönemde yapılacak olan en doğru mesleğe karar vermişsin. Benim akıllı ve uzak görüşlü oğlum. 

Hangi yüksek okulu tercih ettin? İstanbul, Bursa yada Kocaeli. Dur ben tahmin edeyim. Açık Öğretim Fakultesi Emlak ve Emlak Yönetimi” 

Sen varya sen tam bizim oğlumuzsun. Bizi çok sevindirdin. Annen ve ben öyle korkuyorduk ki yanlış bir seçim yapmandan. Özellikle doktor, mühendis olursa sıkıntı çekersin diye aramızda hep gizli gizli konuşuyorduk. 

Nasıl rahatladık bilemezsin. 

Hem eğitim alacaksın hem de çalışıp para kazanmaya başlayacaksın. Bu hiç bir üniversite eğitiminde yok. Hangisini bitirsen senden Diploma isteyeceklerdi. Şimdi okula devam ediyor olman yeterli. 

Düşünsene daha ilk aydan bir işlem yaptığını. Güven Hocadan öğrendiğim kadarı ile her satıştan %4 kazanıyormuşsun. İki milyonluk ev satsan tam 80 binlira cepte. Bu paranın yarısı ofise veriliyormuş. Olsun 40 lira benim 4 aylık maaşıma denk. 

Allahım inanamıyorum. Dünyanın en mutlu insanıyım. Annen duyduğunda çılgına dönecek. Hemen Güven Hocayı arayıp sana iyi bir ofis bulalım. Yaşasın. 

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

Sizce Hangisi Doğru Bir Tepki olur

Her iki tepkiden birisini seçebilirsiniz. Ya da çocuğunuz ile bir anlaşma yapar, üniversiteyi bitirdikten sonra Gayrimenkul danışmanı olabileceğine ikna edersiniz. 

Gayrimenkul Ticareti sektörüne herkes başka  hikayeler ile başlıyor. Ben başka bir iş kolunda battıktan sonra girdim. Bazıları emekli olduktan sonra girdi. Bazıları iki işi birlikte yürüterek gayrimenkul danışmanlığı yapmaya devam ediyor. 

Ancak siz de bu meslekte çalışan biri olarak evladınızın gayrimenkul danışmanı olmasını arzu eder miydiniz? Yoksa başka bir endüstride çalışmasını mı tercih ederdiniz. Ya da seçimi onun yapmasını mı isterdiniz?

Hangi mesleği yaparsanız yapın önemli olan İTİBAR‘ınız için yapmanızdır. İtibarınızı kaybederseniz artık geri dönüşü olmayan bir girdabın içinde dibe vurana kadar seyahatiniz devam edecektir.

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

Mesleği Hangi Amaçla Yapıyorsunuz

Benim yaptığım son üç yıllık araştırmalara göre uzunca süre gayrimenkul sektöründe çalışanların bir sonraki adımda kariyerlerine İnşaat ve Müteahhitlik olarak devam ettiklerini gördüm. Yatırımlık arsalarını çocuklarına sermaye yaparak onları bu meslek yerine başka bir endüstriye sokmayı tercih etmişler. Bazıları hiç bulaştırmayıp daha gurur duyulacak mesleklere sokmuşlar. 

Mesleği gelir kazanmak amacıyla yapan çok arkadaşımız var. Bu zaten oldukça ortada bir durum. Yüksek gelir üretebileceğiniz ve Üniversitesine bile gitmeden başlayabileceğiniz tek meslek! Biraz dışa dönük kişiliğiniz, geniş bir çevreniz varsa, etrafınıza GÜVEN verebilen bir tarza  da sahipseniz, bu iş oldu demektir.   

Girin bir gayrimenkul markasına ve hemen çalışmaya başlayın. 

Başarısız olmanız mümkün değil! 

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

Önümüzde Seçimler Var

“Ne seçimi?” diyebilirsiniz. 

Kasım 2022 de Esnaf ve Ticaret Odalarında kıran kırana bir Emlak Odası Başkanlık ve Yürütme Kurulu seçimi olacak. 

Bazı arkadaşlarımız bu seçimlere ciddi şekilde hazırlanıyorlar. Allah yardımcıları olsun. Umarım kazanır ve mesleğe katkı yaparlar. 

Burada asıl konu oy verecek kişilerin kendi kaderlerini belirleyecek olan seçimlerde ne oranda oy kullanıp kullanmadıkları. Son dönemlerde bu seçimler o denli hiçe sayıldı ki maalesef gayrimenkul danışmanlarının ne hakkı ne de hukuku korundu. Bundan hepimiz zararlı çıktık. 

Lütfen bu seçimlerde oy kullanın ve haklarınıza sahip çıkın. Hiç olmazsa seçimlerde kendimizi ortaya koyabilirsek. Çok daha kaliteli ve dünya standardında iş yapabiliriz. 

Kim evladını Gayrimenkul danışmanı Yapmak ister

 

Beni En Çok Ne Rahatsız Ediyor

Türk vatandaşı olmayan bir arkadaş ülkeme geliyor. Bir şirket açıyor. Bu şirket vasfı biraz karanlık. Kendi ülkesindeki insanlara benim ülkemde gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriyor. Hiç bir kontrol mekanizması yok. Arada alınan komisyon oranları % 8 ile 15 arasında.

Pazarın kaymağını alıp götürüyorlar. Para transferi belirsiz. KDV belirsiz, adres belirsiz. Biz namusumuzla mesleğimizi yapmaya çalışırken % 2 yi zor istiyoruz. Adam kazandığı parayla ülkemde inşaat yapıp onu da satıyor. 

En rahatsız olduğum şey şehit kanlarıyla yıkanmış bu toprakların hiç hak etmeyen insanlara sadece paraları var diye satılması. Üstüne üstlük vatandaşlık verilmesi. 

İkinci rahatsız olduğum konu ise sayısız AJANS adı altında çalışan ofisler. Bunlar her şehrimizin dokusunu bozarak bizleri zaman içinde yok edecek olmaları. 

Yabancıya satışın ve Vatandaşlık verilmesinin derhal durdurulması. 

Mesleğinize, vatanınıza ve toprağınıza sahip çıkın. 

Eğer öbür tarafta hesap verileceğine inanıyorsanız, bu kutsal topraklarda rahatça yaşayın diye canını vermiş insanların şehitlerin yüzüne nasıl bakacaksınız? Onlara ne diyeceksiniz? 

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum hiç iç açıcı değil. Hepimiz para kazanmak adına mülk satıyoruz ve mülk kiraya veriyoruz. 

Para için ülkemin toprağını ve mülklerini yabancılara satmayın. 

Para Her Şey Demek Değil!

Gelecekte, çocuklarınız için bir avuç vatan toprağı kalmadığında nereye yaşayacaklar.

Biraz bunun üzerinde düşünün. Vicdanınızı dinleyin. 

Bu haftalık da böyle bir yazı oldu.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın