Danışman olmak ya da olmamak. İşte, tüm messele bu!

Gayrimenkul mesleğinde olanların önemli bir bölümü kartvizitlerinde “Danışman” ünvanını kullanırlar.

– Gayrimenkul Danışmanı –

Danışman olmak aslında o kadar kolay mı? Kartvizite yazınca hemen oluveriyor musunuz?

Hiç zannetmiyorum!

Danışmanlığı hak edebilmek bence oldukça önemli.

Yakın çevrenizde gerçekten danışman olarak görebildiğiniz kimler, hangi meslekler var.

Doktor, avukat, mühendis, mali müşavir, eğitmen…

Hangi meslekte olursanız olun danışman olabilmek bazı unsurları içinde barındırıyor.

Eğer kimliğinizde danışmanlığı yaşayamıyorsanız işiniz oldukça zordur. Çünkü mesleğinizi sadece para için yapıyorsunuzdur.

Danışman olduğunuzda yani mesleğinizi hak ettiğinizde başarı da arkasından hemen gelecektir.

Peki, bir danışman olabilmek hangi özelliklere sahip olmayı gerektiriyor;

  1. Konusunda uzman olmak
  2. Sorun çözmek
  3. Bilgi vermek ve eğitmek
  4. Yardım etmek
  5. Etik olmak

Eğer bu 5 özelliğe de sahipseniz ve günlük mesleki hayatınızda uygulanıyorsanız tam anlamı ile danışmanlık ünvanını hak ediyorsunuz demektir.

Gayrimenkul danışmanlığı yaparken birini ihmal ediyor ve yapmıyorsanız bunun sonuçlarına mutlaka katlanmanız gerekecektir.

1. Konusunda uzman olmak

Mesleğinizde sizi geliştirecek her tür yayını ve kitabı takip etmeli ve okumalısınız. Öğrendiklerinizi eksinizle, müşteri ve mülk sahiplerinizle derhal paylaşmalısınız. İnternette bazı duayenleri ve konusunda uzman olanları sürekli izlemelisiniz. Mesleğinize katkıda bulunacak tüm yerli ve yabancı yazarların kitaplarını okuyup bilgi düzeyinizi sürekli artırmalısınız.

2. Sorun çözmek

Mülk sahibinin ve müşterinin sorununu anlayıp kısa zamanda bu sorunları çözmeniz gerekir. Temelde mülk sahibinin iki sorunu vardır. Birincisi, mülkünü hemen elden çıkartmak. İkincisi ise mülkünü en yüksek fiyata satmak. Eğer her ikisine de yanıt verebilirseniz mülk sahibinizden fazlası ile iş çıkartabilirsiniz.

Müşterinin de iki temel sorunu vardır. Birincisi, en iyi lokasyonda mülk alımı yapmak. İkincisi ise mülk alımını en düşük bütçe ile yapmaktır. Bu sorunları da çözebiliyorsanız mesleğinizde doğru yolda ilerliyorsunuz demektir.

3. Bilgi vermek ve eğitmek

İster mülk sahibi olsun, isterse müşteri her ikisi de bizim kadar gayrimenkul konusunda donanımlı değillerdir. Bu nedenle bizim önemli bir görevimiz onları eğitmek ve bilgilendirmektir. Hizmet verdiğimiz mülk sahiplerine ve müşterilerimize düzenli olarak sektörümüz hakkındaki son gelişmeleri aktarmaya çalışmalıyız.

4. Yardım etmek

Mülk sahibimize yardım etmenin en kolay yolu ona müşteri yaratmaktır. Eğer mülk sahibine istekleri doğrultusunda müşteri yaratabiliyorsak bizimle çalışmaktan büyük keyif alacaktır. Müşterimize ise yardımcı olmak için onun beklentilerini karşılayan hatta aşan özellikte mülkler bulmak olacaktır. Bunu da başarabiliyorsak biz mesleğimizi başarılı bir şekilde yapıyoruz anlamına gelir.

5. Etik olmak

Gayrimenkul danışmanlığı mesleğimizi yaparken etik olmak ve taraf tutmamak bizi rakiplerimizden ayıracaktır. Eğer kiraya vereni kayırıp kiracıyı zorda bırakıyorsak bu taraf tutmak anlamına gelir ve etik olamayız. Aynı şekilde bir mülkün satışında da alı ve satıcı arasında taraflı olmayıp her iki tarafa da eşit mesafede durup haklarını etik şekilde korumalıyız.

 

Bu 5 özelliği mesleğimizi yaparken ortaya koyabilirsek arkasından başarı ve para gelecektir.

 

Tekrar bir düşünün bakalım. Kendinize gerçek bir “Danışman” diyebiliyor musunuz?

 

Güven AÇIK

 

 

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.