Corona Virüsü Piyasayı Etkiler mi?

Merhaba Arkadaşlar,

Sanırım aranızda “Corona” virüsünü duymayan kalmamıştır.

Sorun tüm dünyayı sarmış durumda ve biz de bu virüsten nasibimizi almak üzereyiz.

Gayrimenkul sektörü bu virüsten ne oranda etkilenecek, nasıl etkilenecek, ne kadar süre etkilenecek sorularına yanıt bulmak için yazıyorum.

Diğer ülkelere göre daha şanslı olduğumuz bir gerçek. Genel temizlik alışkanlıklarımız bizi daha korunaklı durumda tutuyor. Ayrıca beslenme tarzımız gerçekten güçlü virüs savarlar içeriyor. Limonumuz bol, kırmızı biberimiz bol, mandalina portakal istemediğin kadar yiyebilirsin.

Bakalım tespit edilen 5 vakadan sonra artış ne oranda olacak?

Ben yakın zamanda Azerbaycan’a Bakü’ye eğitim için gittim. Yolculuk sırasında tüm önlemler alınmıştı. Bakü’ye vardığımda yapılan sağlık taraması ve günlük hayattaki önlemler işlerin ne kadar sağlıklı yapıldığının işaretiydi.

Döndüğümde güvenlik önlemleri daha da artırılmıştı. Ancak medyada ki son açıklamalar ve okulların kapatılmasıyla birlikte, piyasalar hareketlendi. Birçok aile bunu bir fırsat bilip memleketine gitmek veya tatile çıkmak için yollara düştü.

Gayrimenkul sektörü bu virüsten nasıl etkilenebilir? Size görüşlerimi anlatayım.

 

Öncelikle bu durum gayrimenkul sektörünü hemen etkileyecek. İşler azalmaya başlayacak çünkü alıcılar biraz sokağa çıkmaktan ve yeni mekanlara girip çıkmaktan kaçınacaklar. Yani işlerde önemli bir düşüş fark edebilirsiniz.

Bu düşüş okullar açılana kadar devam edebilir. Eğer görülen Corona vakaları artarsa işler daha da belirsiz bir duruma dönüşebilir. Bu arada devam eden işler yavaşlamak yerine hızlanacak ve daha hızlı kararlar alınabilecektir diye düşünüyorum. Yani gözümüz ve kulağımız hayatın normalleşmesini takip etmekte olsun.

Eğer ülkemiz de Corona Virüsü için yardım almaya karar verirse işler biraz değişebilir ve biz belli bir süre zorlanabiliriz. Parayı alana kadar. Sonra her şey yoluna girebilir.

 

Bu sevimsiz durumda biz ne yapmalıyız?

Öncelikle kendi hijyenimize dikkat etmeliyiz. Yani ellerimizi ve yüzümüzü yıkarken sabun kullanmayı, yıkadıktan sonra mümkünse kolonya veya bir dezenfektan ile tekrar güvenliğimizi artırmalıyız.

Beslenmemize dikkat etmeli ve sağlıklı ürünler tüketmeyi sürdürmeliyiz. Özellikle vitamin açısından zengin meyve ve sebzeleri tercih edebiliriz. Bunun yanı sıra günlük su tüketimimizi artırmalıyız. Gün içinde içtiğimiz suya, limon, karanfil, tarçın, zencefil, zerdeçal katarsak bağışıklık sistemimizi daha da güçlendirmiş oluruz.

Bu dönemde nezle olma ihtimaliniz var. Nezleyi Corona ile karıştırmamak ve hemen endişeye kapılmamak gerekir. Nezle tedavisi mümkün olan bir hastalık. Ancak metabolizmanızı zayıflatabilir. Nezleyseniz fazla dışarıya çıkmamaya özen gösterebilirsiniz.

Mülk sahipleri ve müşteriler ile görüşmelerinizi sürdürmelisiniz. Ancak tedbiri de elden bırakmamalısınız. Güvenlik önlemlerini abartmadan uygulamalısınız. Bakü’den dönerken üç kişilik koltuk grubunun cam tarafına benden 7-8 yaş büyük bir beyefendi oturdu. Aramızda oturan bir yolcu yoktu. Beyefendi koltuğuna yerleşmeden önce (Havalı bir maskesi vardı. Maskenin üzerinde kırmızı renkli bir led yanıp sönüyordu) Yanındaki torbadan bir sprey şişesi çıkartıp oturacağı koltuğu bu dezenfektan ile temizledi. Sora eldivenlerini giyip bir başka paketten steril hastane bezi çıkartı. Uçağın camını, koltuğun dibini köşesini bezleri ile şartladı. Önündeki masayı açıp onu da dezenfektanlı bezler ile iyice temizledi.

Erkek hostes ve ben çalışmayı dikkat ile seyrettik. Daha sonra torbasından steril bir örtü çıkartıp koltuğuna dikkatli bir şekilde serdi ve kenarlarını da bantladı. Temizlik işlemi bittikten sonra koltuğuna yerleşti ve bana baktı. Ben de her halde şaşkın şakın baktığım için bana “ Ne var? Çok mu garibine gitti?” diye sordu. Ben de yaşına ve aklına hürmeten “ Yok, durumun bu kadar ciddi olduğunu fark etmemiştim. Biraz şaşırdım.”  Dedim.

Maskesini çıkartıp bir kapalı kutuya attı. Kapağını sıkıca kapattı. Yeni bir maske çıkarttı ve taktı. Bu maskenin ledi yeşil renkliydi. Sanırım maskenin süresi dolunca ledin rengi kırmızıya dönüşüyordu. Ben kitabıma odaklanıp beyefendiye bakmamaya çalıştım. Ancak uçak havalandıktan belli bir süre sonra etrafına başka bir dezenfektan sıkmaya başladı. Bu kullandığı dezenfektanın kokusu öyle sertti ki, öndeki ve arkadaki koltukta oturanlar hostesi çağırmak durumunda kaldılar. Yanımdaki abiye son kez göz ucu ile baktığımda yüzünde deniz maskesi vardı. Gülsem mi gülmesem mi şaşırdım, kaldım. Diğer tarafta oturanlar abiye bakarak eğlenmeye başlamışlardı bile…

 

Sonuç olarak sektörümüz bu belirsizlik döneminde biraz yavaşlayacaktır. Bu dönem uzun sürerse işler zora girer. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneriyorum.

Corona virüsünü de fazla abartmadan, genel temizlik kurallarına sadık kalarak kendimizi koruyabiliriz diye düşünüyorum.

Hepinize sağlıklı ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.