Cookie Policy (US)

Brokerlerin ve Takım Liderlerinin düzenli olarak uğraştığı en büyük mücadelelerden biri gayrimenkul danışmanlarının genel sahip oldukları tutumlarıdır. Rolünün sorumluluğunu üstlenen bir danışman ile memuriyet zihniyetine sahip bir danışman arasında önemli farklar vardır. Bugün gayrimenkul danışmanı tutumlarını ve zihniyetini (kafa ayarı) nasıl geliştireceğinize, daha motive danışmanları nasıl yaratacağınıza dair bazı ipuçlarını paylaşacağım.

Her başarılı Broker, sorumluluğunun bilincinde ve kendisi için fırsatlar yaratan danışmanlardan oluşan bir ekibe sahip olsa da, 5 ‘ten fazla danışmana sahip bir ekip içinde mutlaka bir veya birkaç memur zihniyetine sahip danışman olması doğaldır.

MEMUR

Memur zihniyetine sahip bir danışmanın özellikleri şunlardır:

  • Kısa bir Görev Tanımına sahip olması

  • Kendisine hep bir iş verilmesinin beklentisi

  • Zamanında ofiste olma, uygun kıyafet giyme, hijyenik bakıma önem vermenin sürekli olarak hatırlatılması

Danışmanlarına mentorluk yapan müşterilerim, memur zihniyetli Danışmanları ve Çalışanları ile ilgili bize nasıl davranmaları gerektiği hakkında danıştıklarında, onlara “Görev Tanımı ve Sorumluluklar Bildirimi” öneriyoruz.

Görev Tanımı ve Sorumluluklar Bildirimi Nedir?

İşe alım sürecinde önceden danışman ve çalışanlara bir Görev Tanımı ve Sorumluluklar Bildirimi konuşması yapmalısınız. Yeni arkadaşlar ekibe katılmadan önce kuruluşunuzun vizyonu, misyonu, değerleri ve beklentileri ile ilgili her şeyin anlatıldığı bir “Çalışma Kuralları” kitapçığına sahip olmalısınız.

Danışmanlarınızın performansı düşmeye başladığında, Çalışma Kuralları kitapçığınızın, Görev Tanımı ve Sorumluluklar bölümünü tekrar gözden geçirmelerini isteyebilir ve herkesin üzerine düşeni yapmasının önemine vurgu yapabilirsiniz.

Sorumluluk

Bir “Görev Tanımı ve Sorumluluklar” Örneği

İşte işe alım sürecindeki Görev Tanımı ve Sorumlulukları açıklamanın basit bir yolu:

Rolünüzde ve pozisyonunuzda ne kadar fazla sorumluluk varsa, o kadar detaylı bir görev tanımınız olacaktır. Tersine, ne kadar kısa bir görev tanımınız varsa veya sahip olduğunuzu hissediyorsanız, sorumluluklarınız da o kadar az olacaktır. Bu tamamen memur zihniyeti ve tutumudur.

Örnek: Büyük bir perakende mağazasının yükleme alanı görevlisine veya depo sorumlusuna bakalım. Genellikle farklı faklı giyinirler, düzenli olarak tıraş olmazlar, görünür dövmeleri olabilir. Ayrıca kuruluştaki en düşük ücretli çalışanlar arasındadırlar.

Yelpazenin diğer tarafındaki Mağaza Müdürü ve Bölge Müdürü. Organizasyon içindeki en yüksek ücretli kişilerden biridirler. Ancak katı kuralları ve beklentileri vardır. Mağaza Yöneticisi herkesle arkadaşlık yapamaz! Olası sorunlardan kaçınmak için mağaza politikalarına ve yasalarına uymaları gerekir. Mesleki yaşamlarının her alanında örnek bir yönetici olmaları beklenir.

motivasyon

Gayrimenkul Danışmanlarını Motive Etmek İçin Görev Tanımı ve Sorumlulukları Kullanmak

Yükselmek ve ilerlemek çoğu emlakçının hedefidir. Ancak bunu yapabilmek için biraz fedakarlık ve daha fazla sorumluluk almak gerekir.

Güçlü bir ekip oluşturmak; sorumluluk almaya istekli, mazeret yaratmayan ve söylediklerini yapan ekip üyeleri bulmakla başlar. Danışmanın mesleğindeki tutumu genellikle onlardan ne beklendiğini anlamalarına bağlıdır.

Danışman ve diğer ekip üyelerinin sayıları artıkça onları görev tanımlarına uygun davranma konusunda sorumlu tutmak çok önemlidir. Danışmanlar ile tutumları hakkında konuşmak zor olabilir. Her zaman doğru bir zihniyette olan ve tutumlarını geliştiren danışman, görev tanımı ve sorumlulukları hakkında bilinci en yüksek olandır.

Danışman Tutumunu ve Zihniyetini Geliştirmek için

Başarılı bir gayrimenkul ofisi olmak için doğru zihniyete ve tutuma sahip danışmanları, yöneticileri ve diğer ekip üyelerini işe almak zor olabilir. Ancak ben ve ekibim yardım etmek için buradayız. Doğru danışmanları bulma ve doğru kişilikleri seçme, yerleştirme ve tutundurmak istiyorsanız bizden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Not: YOUTUBE kanalımı takip eder misiniz? 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım