Cookie Policy (US)

Hayatınız hep iyi gidecek diye bir kural yok. Her an her şey başınıza gelebilir.

Peki, bu gibi durumlarda ne yapmak gerekiyor?

Mücadeleye devam!

Ben de aynı şekilde önüme çıkan her engelle mücadeleme devam ediyorum. 

Hayatımda birçok zorlukla karşılaştım. Geriye dönüp baktığımda hepsinin üstesinden geldiğimi görüyorum. 

Hiç beklemediğiniz bir anda işinizi kaybedebilirsiniz, boşanabilirsiniz, ağır bir hastalığa yakalanabilirsiniz veya çok sevdiğiniz birini kaybedebilirsiniz. 

Bunların hepsi hayatın sürprizleri. Hiçbirimiz yarın ne olacağını bilmiyoruz.

Ancak var gücümüzle mücadelemizi veriyoruz.

Belki satış kaçırdınız. Ya da kiralama son anda iptal oldu. Hizmet bedelinizi tam alamadınız. Mülk sahiplerine açtığınız telefonların hepsi yüzünüze kapandı. Hiç kimse size sözleşme vermeye yanaşmadı. Bunların hepsi karşılaşacağımız zorluklar.

Sadece sağlığınız iyi olsun yeter. Geri kalan her engel ve sorun zaman içinde çözülür.

Sağlığınızı kaybederseniz bunun faturası çok ağır oluyor.

Karşılaşacağınız en zor koşullarda bile mücadeleye devam etmek gerektiğini bilmek çok önemli. 

Dilerseniz bir hastanenin acil girişinin karşısında yarım gün oturun ve yaşananları seyredin. 

Sahip olduklarımıza şükretmeliyiz

Halimize şükretmeliyiz!

Bir süre önce bir hastaneden çıkıp ilaç almaya eczaneye giderken bir genç ile karşılaştım. Bahçenin bir bankında annesi ve kız kardeşi ile oturuyordu. Yüzü tamamen sargı içindeydi. Dikkatimi çekti ve kendi halime şükrettim.

İlaçları alıp geri döndüğümde annesi bana seslendi. İlaçlar hakkında bir soru sordu. Ben de sorusuna yanıt verdim. İlaçlardan alınan bir fark vardı. Bunun neden kaynaklandığını anlamamışlardı. Ben de bildiğim kadarı ile izah ettim.

O ana kadar gencin sesini duymamıştım. Bana harika bir ses tonu ile teşekkür etti. Şaşırdım. “Geçmiş olsun” diyebildim.

Birden konuya girdi ve yüzünün nasıl yandığını anlatmaya başladı. Şaşkındım. Yaklaşık 11 aydır tedavi görüyordu. Bir gözünü kaybetmişti. Diğeri için de doktorlar “ümit var” diyormuş.

Düzenli kontrollerini yaptırmak için hastaneye geliyorlarmış. Askerlik planı yaparken bu kaza başına gelmiş. Hiç beklenmedik bir zamanda bu kaza başına gelmiş. Tüm mahalle yardıma koşmuş. “Şimdi iyiyim abi, beni ilk zamanlar görecektin” diyor. 

Ne diyeceğimi bilemedim. Sadece kendi halime şükrettim. Dert ettiğim birçok şeyin aslında çok gereksiz olduğunu anladım. 

Evet, sizin de hayatınızda olumsuzluklar olabilir. Bu olumsuzlukların boyutu çok farklı da olabilir. Tek yapmanız gereken “YENİLMEZ” bir kafa ayarına sahip olmak.

Bu gibi beklenmedik durumlarda insanlar iki şekilde tepki veriyorlar;

  1. Kafasını kuma gömüp başkalarından bir şeyler bekleyenler 
  2. Elinden geleni ardına koymayıp mücadele edenler

Yenilmez kafasında olanların ortak özelliği her zor duruma karşı “Elinden geleni ardına koymayıp mücadeleye devam etmeleri”.

Vazgeçmeden ve yoluna devam edebilmek!

“Allah’ım bu benim başıma neden geldi? Neden ben? Niçin her kötülük beni buluyor?”

Şikayetleri yerine “Yenilmez” olanlar soruna değil çözüme odaklanıyor. Mücadele edebilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları gibi çevrelerinden de yardım istemekten çekinmiyorlar.

Mücadeleye devam ediyor ve umut ile geleceğe bakıyorlar. En çok kendilerine söyledikleri şey ise “Daha kötüsü de olabilirdi. Ben çok şanslıyım. Şükürler olsun.

Lütfen engelleri aşma konusunda siz de Yenilmez  olun. Tapu patlar. Kira sözleşmesi iptal olur. Mülk sahibi arkanızdan iş çevirir. Telefonunuz çalmaz. Beş parasız kalırsınız. Borcunuzu ödeyemezsiniz. Bunların hepsi hallolur.

Hallolmayan tek şey sağlığınız. Siz sağlıklı ve Yenilmez olun kimse bileğinizi bükemez.

Önünüze çıkan her engeli aşabileceğinize inanın. Her yolu deneyin. Herkesten çekinmeden yardım isteyin ve yola devam edin. Vazgeçmeyin ve pes etmeyin. Bahane aramayın. Hiçbir şeyin arkasına saklanmayın. Başkalarını ve başka şeyleri suçlamaktan vazgeçin. 

En kötüsüne hazırlanın, En iyisini umut edin.

Zor zamanlarda olumlu tutumda kalabilmek için yapabileceğiniz 5 şey önermek istiyorum:

Vizyonunuza bağlı kalın

1. Vizyonunuza Bağlı kalın

Sorunlar ortaya çıktığında bunalmış ve ezilmiş hissetmek kolaydır. Bu eğilim, küçük bir problemi büyük bir soruna dönüştürerek problemi abartmak olabilir. Bir sorunun ortasındayken, onu vizyonunuzun içinde olası görebilmek önemli bir çabadır.

Hep büyük resme bakmayı unutmayın. Sorunların gerçekte olduğundan daha büyük bir boyut ve büyüklük kazanmasına izin vermeyin. En zor zamanlarınızda bile, hayatınızda hala olumlu bir şeyler oluyor. Kendinize bu sorunun bundan bir yıl, üç yıl sonra önemli olup olmayacağını sorun. Geçmişte sorunlar ve zorluklarla karşılaştığınızı hatırlamanızda fayda var. Bu sorunu da mutlaka çözeceksiniz. Herkesin başına iyi ve kötü şeyler gelir. Zorluklardan korkmayın. Olabileceklerini bilin. Onlar da hayatın bir parçası.

Kendinizi suçlamayın

2. Kendinizi Suçlamayın

Sorunlarla karşılaştığınızda yapmanız gereken en son şey kendinizi suçlamak olmalı. Ancak, insanlar bunu hep yaparlar. Kendinizi suçlamak ya da kendine acımak kadar hatalı bir şey yoktur. Engellerle karşılaştığınızda “Benim suçum ne?” yaklaşımını sürdürmek, kendinize yapabileceğiniz en kötü şeydir. 

Zor zamanlarda düşünceleriniz net olmalı. Daha fazla enerjiniz olmalı. Suçlamayı ve utanç duymayı bıraktığınızda görünmeyen seçenekleri ve olası çözümleri fark edersiniz. Geçmişinizi değiştiremezsiniz. Ancak geçmişinizden çok şey öğrenebilirsiniz. 

3. Neleri Kontrol edebileceğinize Odaklanın

Zorluklarla mücadele ederken ne istediğinizi bilmek önemlidir. Ne istediğinizi net bir şekilde kendinize tanımlayın. Ne isteğinizi keskinleştirdikten sonra, neleri kontrol edebileceğinizi ve neleri kontrol edemeyeceğinizi anlamak son derece önemli olacaktır. 

Sonuçları hiçbir zaman kontrol edemezsiniz. Bu nedenle, arzu ettiğiniz ideal sonucun ne kadar önemli olduğunun farkındaysanız, enerjinizi kontrol edebileceğiniz şeylere odaklamanız gerekir. Bunlar sizin seçtiğiniz eylemlerinizdir.

Sadece sonuca odaklanırsanız, hüsrana uğrarsınız. İstediğiniz sonucun ne olduğunu iyi bilin. Siz sadece sonuca ulaşmak için yapabileceğiniz eylemlere odaklanın.

Güne şükrederek başlayın

4. Her güne şükrederek başlayın ve bitirin

Yıllar önce öğrendiğim en iyi alışkanlıklarımdan biri, her günüme minnettarlıkla başlamak ve bitirmek. Neye odaklanırsanız ve düşünürseniz gün içinde gelişir ve büyür. Bu nedenle, her sabah sahip olduklarınıza şükretmeniz sizi gün içinde olumlu kılacaktır. Her akşam şükrederek yatmanız size huzur dolu bir uyku getirecektir. Zihninizi özellikle zor zamanlarda şükredeceğiniz olumlu ve güzel düşüncelerle doldurmak çok önemlidir.

5. Hedeflerinize Bağlı Kalın

Sorunların ortasında ve stresli hissettiğinizde, kısa vadeye odaklanmak kolaydır. Zor zamanlarda hayallerinizi ve isteklerinizi kaybetmemek zordur. Ancak mücadele etmelisiniz. 

Bazen önemli zorlukların ortasındayken kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Nasıl hissettiğiniz önemli değildir. Asıl zorluk sağlıklı düşünmeyi becerebilmek ve duyguların etkisinden kurtulup gerçekleri bilerek sorunları tek tek ele alabilmektir. Uzun vadeli vizyonunuz ve hedefleriniz ile sadece içinde olduğunuz ana odaklanın. Şu anda yaşadığınız sorunların geçici olduğunu ve sizi yolunuzdan vazgeçiremeyeceğini unutmayın.

Hepimiz zorluklarla yaşamayı öğrenmeliyiz. Sorunların ortasında olumlu tutumda kalmayı öğrenebilmek, bizi sadece daha iyi bir insan yapmaz, aynı zamanda huzur dolu bir yaşam sürdürmemizi sağlar.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Sağlıkla kalın.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer Blog Yazılarım

Bir cevap yazın