Büyük Hedef Belirlemek

Picture of Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Büyük Hedef Belirlemek

Hayatta daha fazlasını başarmak istiyorsanız, Büyük hedef Belirlemek zorundasınız.

2023’ü şimdiye kadar ki en iyi yılınız yapmak istiyorsanız, Büyük Hedef belirlemelisiniz. Size hayatınızı değiştirecek şekilde nasıl büyük hedefler koyacağınızı anlatmak istiyorum.

15 yaşından beri en iyi yaptığım şeylerden biri hedef belirlemeyi öğrenmek oldu. Her yaz dayımın eczanesinde çalışarak ticareti öğrenmeye başladım. Para ve bankalar ile tanıştım. İşlerin ticarette nasıl yürüdüğünü öğrendim. Bugüne kadar birçok girişimim oldu. Her seferinde su gibi yolumu buldum. Hata yapmaktan korkmadım. Sorumluluk alıp yoluma devam ettim. 

Bugün içinde bulunduğu durum uzun bir hikaye ama öğrenecek ve paylaşacak çok şey var. Bütün bu yaşam öyküsü içinde hep hedef koydum ve onu başarmak için çok ama çok çalıştım. 

Hedeflerinizi belirlemekte ve sürdürmekte zorlanıyorsanız!

Hedeflerinden daha onlara ulaşamadan vazgeçiyorsanız!

Size güzel bir haberim var. Hedef belirlemek, hedefe bağlı kalmak ve hedefe ulaşmak için yapabileceğiniz herşeyi sizinle paylaşacağım.

Hedef Odaklılık

Neden hedef belirlenir

1. Net olmak 

Hedef belirlemenin bir numaralı nedeni kendinize netlik sağlamaktır. Hayatınızda ne istediğinize netlik getirmek için hedeflerinizi her zaman yazın. Hayatınızda başarmaya çalıştığınız şey nedir? Ne için çalışıyorum? Neden her sabah yataktan kalkıp işe gidiyorum?

Cevabınız, eve ekmek getirmek olabilir. Faturaları ödemek olabilir. Emeğinizin tek nedeni karnınızı doyurmaksa, hayal kırıklığına uğrarsınız. İşe gitmenizin tek nedeni faturaları ödemekse, bir gün mutlaka motivasyonunuzu kaybedeceksiniz. Tüm çabanız sadece aç kalmamak ve barınmaksa, bu konuda çok uzun süre motive kalmazsınız.

2. Ulaşacak bir hayale sahip olmak

Bir hedefe ihtiyacın var. Hedef, gerçekleştirmek istediğin bir hayaldir. Hedef, ulaşacak bir hayalinizdir. Bu yüzden bulunduğunuz durumdan memnun olmamalısınız. Hayalleriniz sizi rahatsız etmeli ve değişiklik yapmaya zorlamalıdır.

3. Sürekli Ölçmek

Hedefler sürekli ölçülmelidir. Yaşam kalitenizi ölçmekle işe başlayabilirsiniz. Hayatınızdaki iyileşme kalitesini ölçmek istiyorsanız, bankada tasarruf ettiğiniz varlık bunun için en iyi ölçüm şeklidir. Her ay gelirinizin % 15 ini tasarruf ettiniz mi?

4. Eyleme geçmek

Büyük Hedef günlük faaliyetlerinizi şekillendirir. Büyük Hedefiniz ve günlük hedefleriniz bugün ne yapacağınızı yönlendirir. Büyük Hedefim ve haftalık ve günlük hedeflerim, bugün kimi arayacağımı, kiminle bağlantı kuracağımı ve kiminle zaman geçireceğimi belirler.

5. Sorumluluk Almak

Büyük Hedef sorumluluk yaratır. Hesap verebilirlik, tüm liderlerin her zaman üzerine basa basa konuştuğu tek sorumluluktur. Kendinizi hesap verme konusunda sorumlu tutmazsanız, Büyük Hedefinizi nasıl başaracaksınız?

Çoğu insan, daha Büyük Hedefini başaramadan günlük ve haftalık hedeflerinden vazgeçer! Pes eder! Bu yıl 25 Ocak’a kadar çoğu insan Yeni Yıl kararlarından vazgeçmiş olacak. İnsanlar neden PES ediyor?

İnsanlar neden hedeflerinden vazgeçer

Birincisi, insanlar yenilmiş hissettikleri zaman pes ederler. İnsanlar çok çabuk havlu atarlar.

İkincisi, insanlar Büyük Hedef yolculuğu boyunca zafer kazanamadıkları için hedeflerinden hemen vazgeçerler. Yolculuk sırasında hep başarılı olmalısınız. Başarılı olmak hayati bir önem taşır. Hayatında hep başarıya ihtiyacınız olacak. Daha iyi bir arabaya, daha büyük bir eve, daha fazla paraya veya gurur duyulacak bir şeye ihtiyacınız olduğu için değil. Beyninizinin başarı hormonu salgılamaya ihtiyacı var. Çünkü zaferler ve başarılar ilerlememiz için bize her gün ilham veriyor.

Üç, insanlar hayatlarında ve çevrelerinde doğru insanlara sahip olmadıkları için pes ederler. Büyük Hedefinden vazgeçmemek için seni hep cesaretlendiren insanlardan oluşan bir çevre yaratmalısın. Hedeflerinizi aileniz, arkadaşlarınız ve sizi en çok seven insanlarla paylaşın. Çevrenizde sizi seven ve size değer veren insanlar “Bütün bunları yapmana gerek yok!” mu diyecekler? Yoksa, sana yardım edip destekleyecekler mi?

Dördüncüsü, insanlar tahammül edemedikleri ve vazgeçmeyi kabullendikleri an Büyük Hedeflerinden vaz geçerler. Vazgeçmeyi haklı bulduğun an, yaşam kaliteni artırmaktan vazgeçtiğin andır.

Hayatınızda bazı şeyleri geride bırakıp vazgeçmeniz gereken şeyler olduğunu hiç aklınızdan çıkartmayın. Büyük Hedefinize ulaşmak için hayatınızda bırakmak zorunda kaldığım şeyler arasında; arkadaşlıklar, meslek, bazı kötü alışkanlıklar, sigara veya alkol olabilir. Büyük hedeflere ulaşmak istiyorsanız bazı şeylerden vazgeçmelisiniz.

Büyük hedefler nasıl belirlenir ve ulaşılır?

Ben sektöre başladığımda meteliksizdim ve sahip olduğum tek şey 9 yaşındaki yol arkadaşım Cypsy’di. Şükretmem gereken her şeyleri bir kağıda yazarak başladım. Her şeyden önce akıl ve beden sağlığım yerindeydi. İlk önce sigara ve alkol  kullanmadığıma şükrettim. Arkasından şükredeceğim çok uzun bir listem olduğunu fark ettim. 

Sonra hedefleri yazmaya başladım.

Kazandıklarımla sadece kiramı, elektriğimi ve suyumu ödeyebiliyorsum. Buzdolabım çoğunlukla boştu. Hemen bir NLP yöntemi ile “Şimdiki Zamanda” ne istediğimi yazmaya başladım. İlk cümlem şöyleydi; “Buzdolabımı doldurmak istiyorum.” Bu küçük hedefle başladım. 

O zamanlar ayda ne kadar kazanabileceğimi hayal dahi edemiyordum. O nedenle kendime bir kazanç hedefi koyamadım. Sonra geçmişe dönüp baktım. Bir zamanlar ne kadar kazandığımı hatırladım. Bu beni çok cesaretlendirdi. Batmadan önce Honda Şirketi’nden 41 bin sayfalık çeviri işi almıştım. Bana 15 gün sonra hesabıma 100,000.-USD yatırmışlardı. Demekki ben değer üretiyorsam, birisinin problemini çözebiliyorsam para da kazanabiliyordum. 

Bu cesaretle istediklerimin uzunca bir listesi yaptım. O gün bugündür yapmaya devam ediyorum.

  1. Hedeflerinizi her gün yazın.

Ben hedeflerimi günde iki kez yazıyorum. Sabah ve akşam yazıyorum. Bugün sabah iş hedeflerimi yazdım. Bu gece yatmadan önce hedeflerimi tekrar yazacağım.

Ne zaman hayal kırıklığına uğrasam veya cesaretim kırılsa hedeflerimi gözden geçiririm. Bazen hedeflerimi sık sık gözden geçiririm ama günde en az iki kerekesin yazarım. 

  1. Şimdiki zamanda yazın.

Hedeflerimi şimdiki zamanda yazıyorum. Sanki şimdi oluyormuş gibi şimdiki zamanda. Bazen amacıma çoktan ulaşmış gibi geçmiş zamanda yazıyorum. Hedeflerimi sanki çoktan gerçekleşmiş gibi yazıyorum. Bu bir NLP yöntemi. Beynimiz neyin gerçek neyin hayal olduğunu ayırt edemediği için bunu kendi motivasyonumu artırmak için kullanıyorum. 

Hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı mutlaka haftalık olarak yazın. Hedeflerinize ulaşamamanız önemli değil. Bu kendini kandırıyor olduğunu düşünebilirsin. Ulaşamadığınız hedeflerinizi tekrar, sanki bugün oluyormuş veya geçmişte olmuş gibi yazın.

  1. Büyük Hedef Belirleyin

Büyük Hedefinizi yazarken mümkün olduğunu düşündüğünüzden 10 kat daha büyüğünü yazın. “Büyük düşünmek” ile ilgili yanlış bir şey yoktur. Hiçbir maliyeti yok. Büyük düşündüğün için vergi almazlar. Hep 10 kat daha büyük düşün. Odaklanmayı sürdürmek için büyük hedeflere ihtiyacın var.

Getiri yeterince büyükse, anlamlıysa, önemliyse ve oyunun kurallarını değiştiriyorsa, dikkat çeker. İnsanlar amaçları anlamsız olduğu için hedeflerinden vazgeçerler. Hedefleri önemsizdir. Hayata değer katan bir sonuç ortada yoktur.

Büyük düşünmeye başladığınızda, odaklanmanız da artar. Bu, Büyük Düşünmenin arkasındaki temel önermedir. Büyük Hedeflerinizin anlamlı, önemli ve hayat değiştiren olması gerekir. Oyunun kurallarını değiştiren hedefleriniz olduğunda, motive kalır ve her gün büyük adımlar atmaya odaklanırsınız.

  1. Büyük adımlar atın

Her gün sizi hedeflerize yaklaştıracak eylemlerde bulunun. Hedeflerinizi yazmaya ve harekete geçmeye devam edin. Pes etmeyin. Cesaretiniz kırılmasın. Hayal kırıklığına uğrasanızda yola devam etmeniz gerektiğini hep hatırlayın. Hayal kırıklığı yaşadığınızda, kendinize şunu sorun. “Ne Öğrendim! Artık Ne yapmayacağım!”. Hedeflerinize ulaşma şansınız olduğunu aklınızdan hiç çıkartnayın.

  1. Kendinizi doğru insanlarla çevreleyin

Kendinizi size yardım eden ve destekleyen insanlarla donatmalısınız. Bu çok önemlidir. Olumsuzluklara rağmen devam etmeni söyleyen insanlara ihtiyacın çok olacak. Kendinizi, siz vazgeçmediğiniz sürece hedefinize ulaşabileceğinizi bilen ve inanan insanlarla kuşatın. 

Bırakmamalısın. Vazgeçmemelisin, Başarısız olman imkansız.

Bu haftalık bu kadar. Ocak ayında bol motivasyona ihtiyaç olacak. 

Sevgiler

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz diğer Blog Yazılarım

Neden Gayrimenkul Danışmanı Oldunuz

Bu soru, her danışmanın yanıt vermesi ve kendisine sıkça sorması gereken bir sorudur. Eğer bu soruya cevap veremiyorsanız, bir yerde terslik vardır.

Karne Ne Durumda

Eğer profesyonel bir gayrimenkul danışmanıysanız, ilk altı ayınızın danışman karnesine bir göz atmanızda fayda var. Karne ne durumda bir bakalım.

Her zaman Başarılı olmak için

Yarı yıl bitmek üzere!  Hedefinizi yakalamak için sadece 6 ayınız kaldı. Bu aya kadar başarılı sayılır mısınız? Bir düşünün bakalım!

Bir yanıt yazın

Views: 31

Bir yanıt yazın