Bunaldım Vallahi

Güven AÇIK
Facebook
Twitter
LinkedIn

Bunaldım Vallahi

Başlığı okuyunca, “Güven Hoca herhalde sıcaklardan bunaldı” diye düşünmüş olabilirsiniz. Evet, bir yandan aşırı sıcaklar diğer yandan iş güç, aslında fazlası ile bunalmış durumdayım. Ancak, gerçek bunalımı başka bir konuda yaşıyorum. 

Son dönemde bana gelen Ofis Açma ve MYK 5 Belgesi telefonlarından bunaldım vallahi.

İnsan gelen telefonlardan bunalır mı hocam?” diyebilirsiniz. Gayrimenkul Sektöründe bir otorite olarak görülmek ile ilgili bir derdim yok! 

Derdim; ortalıkta bir şeyler yaparmış gibi sektörün STK’ları kendileri çalıp kendileri eğleniyorlar. O ödül senin bu o ödül benim dolaşıp duruyorlar. Sektöre hiçbir katkıları yok. Bunaldığım taraf burası. Bol bol fotoğraf paylaşımları ancak sonuç yok. 

Staj Yapmak

Nasıl Staj Yaparım? 

Bu hikaye bana gelen “Hocam Nasıl Staj yapacağız?” soruları ile başladı. Önceleri bu staj konusunda ben de bir şey anlamamıştım. Epey bir araştırdım durdum. Sonradan anladım ki staj denen şeyin gerçek bir staj ile staj ile hiçbir alakası yokmuş. Birisi öyle uydurmuş ki meslekten olmadığı kesin!

Stajı çözdük, bu sefer Bağkurlu olma konusu çıktı. Derken arkası çorap söküğü gibi geldi. Size en son, geçen hafta başımdan geçen bir telefon görüşmesini aktarmak istiyorum, affınıza sığınarak.

Telefon rehberimde kayıtlı olmayan bir numara arıyordu. Açtım ve kendimi tanıttım ve buyrun dedim. Arkadaş gayrimenkul ofisi açmak için benden yardım istiyordu. Ben de yol göstermek için sorularını tek tek cevaplamaya başladım. Ardından anladım ki durum benim pek tahmin ettiğim gibi değil. Bu arkadaşım biriktirdiği altınlarını bozdurup üzerine de kredi çekip gayrimenkul ofisi açmış. Yerini tutmuş, şirketini kurmuş, içini dekore etmiş. Yanına da hem sekreter hem de danışman almış. Buraya kadar sorun yok gibi duruyordu. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne İşe yarıyor? 

Bir süredir gayrimenkul sektörüne yeni başlayan arkadaşlar belli başlı kurumlar tarafından sınava tabi tutularak MYK 4-5 belgesi almaya çalışıyorlar. Bu belgeyi almazsan bu mesleği yapamazsın deniyordu. Sınav yapan kurumlar parayı buldular. Orası başka bir hikaye. 

MYK 5 Belgesini alanlar da sektörde iş yapmaya başladılar. Arkasından 100 saat eğitim çıktı. Eğitim de ne eğitim. İtibarlı üniversitelerimiz veriyor. Eğitim sonunda sınavdan geçemeyen benim bildiğim kimse yok. 

Herkes maşallah 100 üzerinden 100 alıyor. Paralar döner sermayede dönüyor. Eğitim alanlara 3 tane soru soruyorum. Aldığım cevaplar bana bir tuaf geliyor. Üniversitede bu eğitimi kim hazırlamış? Nasıl Hazırlamış? Sahaya bu kadar mı uzak bir eğitim olabilir? Şakadan da öte. Belki soru sorduğum arkadaşlar beni işletmiş olabilirler. Yaş 60 olunca…

Beni telefonla arayan arkadaşın ne 100 saat eğitimden, ne MYK 5 sınavından ne de stajdan haberi vardı. Ben anlattıkça sessizleşti, ben konuştukça şaştı kaldı. Ben arkadaşa son bir özet geçtikten sonra bana öyle bir sordu ki bu sefer ben sessizleştim. Sorusu şöyleydi;

 “Hocam sen bu işi halledemez misin? Parası neyse ödeyelim.”

Danışman Olmak

Nasıl Gayrimenkul Danışmanı olunur?

“Oteldeki Müthiş Kurbağa” fıkrasını bilenleriniz vardır. Ben de o hesap son kez nasıl gayrimenkul  danışmanı olunacağını bu yazımda anlatıyorum. Fıkrayı bilenler bilmeyenlere anlatsın. Youtube da 2 tane video yaptım. Daha farklı şekilde nasıl anlatmam gerekiyor diye düşünmüyor değilim.

1. EN GARANTİLİ GAYRİMENKUL DANIŞMANI OLMA YÖNTEMİ

İki yıllık “Emlak ve Emlak Yönetimi” Önlisansını alarak bu mesleği profesyonelce yapmak. Bunun için ya üniversite sınavlarına gireceksiniz ya da bir örgün üniversite bitirdiyseniz  Açık Öğretim Fakültesine sınavsız girerek bu mesleğin diplomasını alabilirsiniz. 2 yıllık Emlak ve Emlak Yönetimi Diplomanız varsa, MYK 4-5 e ihtiyaç yoktur. Staja gerek yoktur. Şirketinizi kurup emlakçılar odasına kaydınız yaptırın. Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemine kayıt olun. Sistemden Taşınmaz Ticareti Belgenizi alınca, bu mesleği Türkiye sınırları içinde her il ve ilçede rahatlıkla yapabilirsiniz. 

2. SAHADAN GAYRİMENKUL DANIŞMANI OLMA YÖNTEMİ

Bu yöntem 2018 Temmuz ayından sonra bu sektöre girenler içindir. Bu tarihten önce herhangi bir MEB onaylı kurumun açmış olduğu 120 saat ve üzeri Emlak Sertifikası eğitimi almış olanlar eğer bu sertifika ile birlikte emlakçılar odasına kayıt oldular ise, mesleği yapsın veya yapmasın. Esnaf odası kaydı olduğu için ofis açma yetkisine sahiptirler. 

Bugün bu sektöre başlamak isteyenler ise, aşağıda anlatacağım yolu izlemek durumundalar. 

Bu mesleği yapma kararını vermiş olan arkadaş önce kendisine bir ofis bulmak zorunda. Bu ofisin Taşınmaz Ticareti Belgesi olması zorunlu. Bu ofis ile arasında bir alt sözleşme yaparak “Yüklenici veya Taşeronluk” sorumluluğunu almış olması gerekiyor. 

Eğer bir ulusal veya uluslararası markada çalışacaksa, bu markaların temel eğitimlerini alması ve sınavda başarılı olması gerekli. 

Bu eğitimler 100 saat olmadığı için MEB onaylı bir üniversiteden ücreti karşılığı bir eğitim almış olması ve bu eğitim sonundaki sınavdan en az 70 puan alması gerekli. Sertifikalar PDF olarak üniversite tarafından gönderiliyor. 

Ardından MYK 5 sınavına girip bu sınavdan en az 70 puan alarak geçmesi gerekiyor. Bu sınavlar iki bölümdür. Yazılı ve Sözlü olarak uygulanır.

Bu sınavdan da geçen arkadaş bu ofiste gayrimenkul danışmanlığı yapabilir. Aynı zamanda esnaf ve sanatkarlar odasına da kayıt olması zorunludur. Danışman arkadaş Taşınmaz Ticareti Belgesi almak, kendi ofisini açmak isterse, bunun için Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemine belgelerini yükleyip onay almak zorundadır. Taşınmaz Ticareti Belgesi sadece ofis açmak için gereklidir. Mesleği yapmak için zorunlu bir belge değildir. 

Eğer bu belgeyi almak istiyorsanız, işe başladığınız ofiste orta öğrenim mezunu iseniz 12 ay boyunca bağkurlu olarak kendi şirketinizde çalışmış olmanız gerekir. Herhangi bir 4 veya 2 yıllık üniversiteden mezunsanız bu süre 6 aydır. Aynı zamanda tekrar hatırlatıyorum. Alt kontrat yaparak çalıştığınız ofisin Taşınmaz Ticareti Belgesi olma zorunluluğu vardır. 

Danışman olmanın dayanılmaz hafifliği

Umarım bu bilgiler yeterli olur ve bana gelen sorular biraz olsun azalır. STK ‘lar da bu konuda bir farkındalık başlatırsa memnun olurum. Aslında STK ‘ların diğer bir sorumluluğu son kullanıcıların aydınlatılması olması lazım. 

Yani mülk alan ve satanlar çalışacakları danışmanın bu belgelerinin olup olmadığını sormalı ve öğrenmelidir. MYK 5 veya Diploması olmayan danışmanlar ile çalışılmayacağını artık bilmelilerdir. Bunların çeşitli kampanyalar ile tüm ülkede paylaşılması hatta bilgilendirici televizyon ve radyo yayınları olmalıdır.  

Evet arkadaşlar bu haftalık da bu kadar. 

İstanbul Anadolu yakasında olup benimle birlikte gayrimenkul danışmanı olarak çalışmak isteyen olursa, sunduğum süper koşullar ile birlikte kazanabiliriz. Ofisim Ataşehir’de. Görüşmeye beklerim. Telefon açın ve bir kahve molası planlayalım. 

Bol kazançlı bir hafta olsun.

Güven AÇIK 

 

Bir cevap yazın