Brokerın Kafa Ayarı

20 yıllık gayrimenkul sektöründe geçirmiş olduğum süre içinde saysız başarılı ve başarısız gayrimenkul ofisi brokerı tanıma fırsatım oldu.

Ancak başarılı olanlarla başarısız olanları karşılaştırdığımda başarılı olanların sayısının az olduğunu görüyorum.

Bu başarısızlık faturasının da brokerın kafa ayarından kaynaklandığını tahmin ediyorum.

Kafa Ayarı derken neden bahsediyorum kısaca anlatayım.

Öncelikle girişimci olmak. Mesleği para kazanmak için değil, başarılı olmak için yapmak. Bir vizyona ve misyona sahip olmak. Mesleği aşırı sevmek. Hırslı ve kararlı olmak. Bir iş modeline sahip olmak. Stratejik düşünmeyi bilmek. İşe alım ve yönetimde dört dörtlük olmak.

Bir Broker bu sektöre girdikten sonra ilk yıl ciddi bir şekilde bocalar. İkinci yıl hatalarından öğrenmeye başlar. Üçüncü yıl sistemini ve ekibini kurmayı başarır. Dördüncü ve beşinci yıl para kazanmaya başlar. Altıncı yılda devam edip etmemek konusunda kararsızlıklar yaşar. Yedinci yılı devirirse de uzun yıllar bu meslekten önemli miktarda gelir üretir ve pasif gelir modellerini kurar.

Ayrıca deneyimlerim şunu da söylüyor; Hiç bu mesleğe girmemesi gereken kişilerin Franchise satıcıları tarafından ikna edilerek ateşe atılmalarıdır. Bu ofisler de 3. yılın sonunda kapatıp veya devredip meslekten uzaklaşmaktadırlar. Bu arada önemli miktardaki yatırımlar çöpe dönmektedir.

Eğer gayrimenkul ofisi açmak ve bir franchise satın almak istiyorsanız bana bir danışın. Önce uygunluğunuza bir bakalım sonra da hangi marka ile daha uyumlu çalışırsınız ona göre bir seçim yapalım.

Dışardan bakıldığında bu meslek size çok cazip gelebilir ama buz dağının görünmeyen kısmını da görmenizde fayda var. Belki o zaman daha doğru bir karar verebilirsiniz.

Danışmakla hiç bir kaybınız olmaz aksine kazançlı çıkarsınız.

Çekinmeden, yatırım yapmadan önce bir bilene danışın ve birikimlerinizi ateşe atmayın.

Ben hep buradayım. Sorularınızı sorun tek tek yanıt vereyim.

Hayatınız daha kolay olsun.

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.