Başarılı Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlarından Önemli 12 Sır

Merhaba Dostlar,

2019 yılının sonuna iyice yaklaştık. Tapu Daireleri oldukça hareketli.

Umarım sizler de tapudan dışarıya çıkamıyorsunuzdur.

2020 ye çok az bir süre kaldı. İki hafta sonra yeni bir yıl başlamış olacak. Hazırlıklarınızı tamamlamış olmalısınız.

Eğer eksikler varsa son iki blog yazımı derhal okumanızı öneriyorum.

2 Aralık 2019 tarihli  “2020 için Yapmanız gereken hangi hazırlıklar var?
16 Aralık 2019 tarihli “2020 Yılında Başarılı Olmanız için 6 Öneri

 

Bu hafta yazımda Başarılı Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlarından toparladığım önemli sırları paylaşmak istiyorum. Bu bilgileri topladığım profesyonellerin bazıları ilk yılında 30 satış yapmış, ilk yılında 8 satış yapmış veya 2 satış yapmış en az 5 yıllık danışmanlar.

Profesyonel Gayrimenkul Danışmanlarının bu yıl ortalamaları 35 adet satış. Bence bu profesyonellerin sırlarına kulak vermelisiniz. Onlardan alacağınız bir iki taktik sizin 2020 de daha da profesyonel ve kazançlı duruma getirebilir.

(1) Bu mesleğini neden yaptığınızı iyi bilin. Sizi yataktan kaldıracak nedenleriniz olmalı. Aksi halde bu meslekte çok zorlanırsınız. Önünüze çıkabilecek fazla sayıda engel var. Bu engellerle her karşılaştığınızda sizi tekrar yola getirecek bir veya daha fazla nedeniniz olmalı. Bu nedenlerinize sıkı sıkıya sarılmalı ve asla vazgeçmemelisiniz. Bu meslekte şansa para kazanabilirsiniz. Bundan daha önemlisi istikrarlı bir şekilde para kazanabilmektir. Bu istikrarı yakalayabilmek adına sağlam nedenleriniz olmalı ve ayakta kalmayı başarmalısınız.

(2) Bir yıl boyunca kararlılık gösterin. Vazgeçmeyin ve istikrarlı olun. Dağılmayın ve kararlılığınızı mesleğinize yansıtın. 365 günün sonunda eğer hedeflediğiniz parayı kazanmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, kararlılık ve disiplin olmazsa olmazdır. Her gün, her hafta ve her ay yapmanız gereken ne varsa üşenmeden yapın. Sabah erken kalkın ve kendinizi ne motive ediyorsa onu mutlaka yapın. Sahip olduklarınıza şükredin, kitap okuyun, spor yapın, meditasyon yapın, dua edin. Kararlı olmak sizi başarıya taşıyacak en önemli niteliktir. Kararlılık yoksa o yıl çöpten başka bir şey olmayacaktır.

(3) Deneyimli danışmanların tecrübelerinden öğrenin. Sizden daha deneyimli ve başarılı danışmanlar tanıyorsanız onlarla mutlaka zaman geçirin. Onların öğütlerine ve tecrübelerine kulak kesilin. Başarısız olanların şikayetlerine ve bahanelerine kulaklarınızı tıkayın. Siz başarılı olanların izinden gidin. Başarılar iz bırakır. Siz de aynı izi takip ederseniz siz de en az onlar kadar başarılı olursunuz. Deneyimli profesyonellerin toplantılarına katılın. Hatta onlarla bir gün geçirmek için arabalarını yıkamayı bile teklif edebilirsiniz. Kendi hatalarınızdan öğrenmek kadar başarılı olanların hikayelerinden de kendinize sayısız ders çıkartabilirsiniz.

(4) Kafa ayarlarınız önemlidir. Bu meslekte başarılı olmak için kafanızı nasıl programladığınız çok büyük fark yaratır. Çoğu zaman arkanıza bakmadan ilerlemek durumunda kalabilirsiniz. Siz sadece kendinizden ve hizmet kalitenizden sorumlusunuz. Bunun bozulmaması için kafa ayarlarınızı başkalarına açık hale getirmeyin. Yanlış insanlarla zaman kaybetmeyin. Özellikle olumsuz ve sorumsuz kişiliklerden uzak durun. Tembellik bulaşıcıdır. Bazen kendi kafanız da size oyun oynamak isteyebilir. Bu oyunlardan uzak durun. İçinizde sizin aleyhinizde konuşan bir ses varsa onu önce fark edin sonra duymazdan gelin. Arada sıra bu ses kendi sesini yükseltebilir. Ona “onu duyduğunuzu ve siz bildiğinizi yapacağınızı” söyleyin. Yola devam edin. Başarısız insanların %80 i dinledikleri iç sesleri yüzünden başarıyı hiçbir zaman yakalayamazlar.

(5) Bir İş Planınız olsun. Gayrimenkul danışmanlığı diğer mesleklere benzemez. Kendi işinizin patronusunuzdur. Bu mesleği en iyi şekilde icra edip hayallerinize ve hedefinize ulaşmak istiyorsanız, aklın yolu bir. Bir İş Planı yapın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız hiç zaman kaybetmeden öğrenin ve iş planınızı tamamlayın. İş planınız varsa nerede ve nasıl hata yaptığınızı tespit edebilirsiniz. Eğer bir iş planınız yoksa hayatınız ile kumar oynuyorsunuzdur. Bir yazılı iş planı olan danışmanın başarılı olma ihtimali % 75 tir. İş planı olmayanlara sadece şansları yardım eder. Umut etmek hiçbir zaman başarılı olmak için doğru bir strateji olmamıştır.

(6) Hesap vermekten korkmayın. Eğer ölçülebilir bir iş planınız varsa hesap vermekten çekinmeyin. Evrende başarılı olmuş tüm insanlardan duyacağınız tek cümle şudur. “Çok çalıştım, çok hata yaptım ve hatalarımdan öğrendim!" Kimse yeteneklerinden dolayı başarıyı yakalayamaz. Gerek başarı, hatalardan öğrenme ve yola devam edebilmekten geçer. Başarıya giden yolda hesap verebilme ve kendi kendini denetleyebilme imkanınız varsa, hata yapma olasılığınız çok düşük olacaktır. Hesap verme gibi bir günceniz yoksa, zaten sonuç sizi pek ilgilendirmiyordur. Hedeflerini gerçekleştirenlerin %95 bir başkasına (koç veya mentor) hesap verdiklerini açıkça ifade ediyorlar. Her şeyden önce kendi vicdanınıza hesap verebilmelisiniz.

(7) Mutlaka Para biriktirin. Her işlem yaptığınızda ürettiğiniz gelirin %15’ini başka bir tasarruf hesabında biriktirme alışkanlığınız olsun. Gayrimenkul mesleğinde özgüven önemli bir faktördür. Eğer bankada biriktirdiğiniz bir para varsa bu size ek bir güvende olma hissi verecektir. Bu kişinin mesleğini yaparken bazı endişe ve korkulardan etkilenmemesini sağlar. Kazandığınızın daha azı ile yaşamayı öğrenin. Paranın sizi bozmasına asla izin vermeyin. Paranın bir amaç değil bir araç olduğunu aklınızdan hiç ama hiç çıkartmayın.

(8) Her Fırsatta Diyaloglarınızı mükemmelleştirmek için prova yapın. Gayrimenkul sektöründe başarıyı yakalamış olan danışmanların tüm görüşmelerinde benzer diyalogları kullandıklarını ve bunu büyük bir özgüvenle yaptıklarını fark edersiniz. Sözcükler ağızlarından çıkarken adeta dans ediyordur. Konuşurken hiç takılmazlar ve karşısındaki mülk sahibinin veya müşterinin kişilik özelliklerine uygun bir tonda kendilerini ifade ederler. Bunu başarmanın tek bir yolu vardır. Diyalog Provaları. Her sabah ofiste diyaloglarınızın üzerinde geçin. Bir meslektaşınızla beraber prova yapın. Aklınızı ısıtın ki kullanırken sorun çıkmasın!

(9) Mülk sahiplerine ve Müşterilerinize doğru sırada doğru soruları sorun. Profesyonel gayrimenkul danışmanı çok konuşmaz. Az ve öz konuşur. Daha çok soru sorar. Karşındaki mülk sahibinin veya müşterisinin konuşmasına ve beklentilerini, ihtiyacını ifade etmesine izin verir. Sorularını doğru sırada ve doğru zamanlama ile sorarak terzi usulü ilerler. Basma kalıp konuşmalar ile ilerlemez. Karşısındaki kişiyi önemsediğini ve onun ne kadar değerli olduğunu davranışları ve üslubu ile ortaya koyar. Saygısını ve profesyonelliğini bozmadan mesleğini yerine getirir ve parasını kazanır.

(10) Mesleğinizin her alanında samimi ve içten olun. Bunu başarmak hiç kolay değildir. Eğer başarabilirseniz varlığınız katlanarak artmaya başlar. Sadece maddi varlığınız değil, Etki Çevresi varlığınız, mülk sahibi ve müşteri varlığınız, deneyim varlığınız da beraberinde artış gösterir. Samimiyetinizi sadece mesleğinize olan saygınızdan ve duruşunuzdan değil, insanlığınızdan kaynaklandırın. Güvenilir insan bulmanın oldukça zor olduğu bu dönemde, eğer bir fark yaratmak istiyorsanız bu iyi bir insan olmanızdan güç alsın.

(11) Her gün sağlam durun. Korkmayın ve sağlam durun. Kendinizden hep emin olun. Bu duruşunuz başkaları tarafından da takdir görsün. Giyiminizden tutumlarınıza kadar sağlam bir danışman olduğunuzu ortaya koyun. Hiçbir şey gözünüzü korkutmasın. Korkuyu bir motivasyona dönüştürün. Başkalarının size saldırmasını kendinizi bilemek için bir fırsat olarak görün.

(12) Mutlaka bir KOÇ ile çalışın. Bir koç ile çalışma fikri size ilk başta zor ve korkutucu gelebilir. Ancak istatistikler bir koç ile çalışanlar ve çalışmayanlar arasında gece ile gündüz gibi bir fark olduğunu ortaya koyuyor. Eğer bir koça vereceğiniz parayı hesap ediyorsanız büyük olasılıkla koçluk hizmetinin daha ne anlama geldiğini çözememiş olabilirsiniz. Ancak bu yatırım bütçesini kendiniz için ayırabilirseniz, hiç beklemediğiniz kısa bir sürede hayallerinizi yaşamaya başlarsınız. Büyük akla danışmak ve kendine ayna tutmak her insanı geliştirir. Mükemmeli yakalama süresini azaltır. Hata yapma riskinizi en az seviyeye çeker. Koç veya Mentorla çalışmak sizi hedeflediğiniz ciroya, başarıya ve saygıya hızla ulaştırır. Eğer bir koçunuz yoksa, deneme yanılma yöntemiyle çok fazla zaman, emek ve para kaybetmeye devam edersiniz.

 

Evet, 2019 yılının bu sondan ikinci haftasında hepinize başarı ve bol kazanç diliyorum. Başarılı Gayrimenkul Profesyonellerinin sırlarına kulak verin. En az bir iki tanesini 2020 de hayata geçirin.

 

Ben her zaman yanınızdayım.

 

Sevgiyle,

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.