Başarılı Danışmanların Ortak 2 Tutum ve 5 Alışkanlığı

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Başarılı Danışmanların Ortak 2 Tutum ve 5 Alışkanlığı

Bu hafta üzerinde durmak istediğim önemli bir konu var!

Gayrimenkul Sektöründe başarılı olan danışmanların çoğunda karşılaştığım; 

Ortak İş Tutumları

Bugüne kadar sayısız başarılı ve başarısız Gayrimenku Danışmanı ile karşılaştım. Başarısız olanlar için çok fazla sözüm yok. Başarısız danışmanlarda gördüğüm ortak TEK nokta; hepsinin GAYRİMENKUL mesleği deniyor olmaları.

Bu nedenle, gayrimenkul sektörüne yeni girenlerin ilk yılı çok çetin geçiyor. Yüzde yetmiş beşi mesleği kesinlikle bir daha geri dönmemek üzere bırakıyorlar. Kalan % 25 ise, üç yıl belki beş yıl devam ediyor. Bunların içinden başarılı olan yüzde onunda ortak olarak gördüğüm 2 Ortak İş Tutumu var.

Olumlu Tutum

Olumlu Olmak

Koşullar ne olursa olsun bu grup olumlu tutumu elden bırakmayarak yollarına devam ediyorlar. Bardağın dolu tarafından bakmak onları için en sağlıklı yaklaşım. Yaşam kimse için kolay değil. Mücadele etmeden hiç bir şey olmuyor. 

Her on görüşmeden bir tane sözleşme çıkacağını bilerek çalışıyorlar. Her yedi servisten bir tanesinden işlem çıkacağından eminler. Herkesin müşterilerileri olmayacağını öğrenmişler. Onlar için pes etmek diye bir şey yok! Ülkü ve sevdaları için yapmaları gereken günlük, haftalık ve aylık rutin işlerini keyifini çıkartarak yapmaya devam ediyorlar. 

Sorumlu Olmak

Sorumlu Olmak

Başarılı gayrimenkul danışmanları başarılı yapan diğer tutum ise her zaman ve her yerde sorumluluk almaları. Bu grup ekonomiyi, müşteriyi, mülk sahibini, hava durumunu, trafiği, parasızlığı bahane etmeyen gruptur. 

Sorumluluk alması gerektiği her ortamda sorumluluk alırlar. Başkalarından bir şey beklemek yerine gidip yaparlar. Çünkü onlar bir şey yaparlarsa, ilerleyebileceklerini çoktan öğrenmişlerdir.  Ofiste başkalarının çay yapmasını, bulaşık makinasını boşaltmasını, Yazıcıya kağıt koymasını, çöpleri boşaltmasını  beklemezler. Sorumluluk alıp yaparlar. 

Bu eylemler sadece ofiste değil, bölge çalışmasında, serviste, tapuda her zaman aynı şekildedir. Başarılı danışmanlar kendi işlerini kendileri yapmaktan keyif duyar ve örnek olurlar.

Şimdi sırası ile başarılı gayrimenkul danışmanlarının  5 iş alışkanlığını sizinle tek tek paylaşmak istiyorum.

Alışkanlıklar
 1. Sahip Olduklarına Şükretmek:

  Başarılı danışmanların tamamı bu konuda çok hassastır. Nelere sahip olmadıklarına değil, nelere sahip olduklarına ve onlarla ne yapabileceklerine odaklanırlar. Bu alışkanlık onların özgüvenlerinin pekişmesine ve yaşama daha sağlam tutunmalarına olanak verir.

  Kendilerinde olmayanlarla ilgilenmeyip kendilerinde doğal olarak var olan ne varsa, onu geliştirmeye çalışırlar. Bu alışkanlık onları her gün şükrederek ve daha iyisini yapmalarına olanak sağlar.

 2. Ölçülebilir Sonuçlara Odaklanmak:

  Bunu anlatmak biraz zor olabilir. Yine de anlatmaya çalışayım. Başarılı danışmanlar her gün ne yapacaklarına değil, o gün için elde etmek istedikleri ölçülebilir sonuçlara odaklanırlar.  Onlar bugün 8 kişiyi aradım, 4 ziyaret yaptım, 2 internet ilanımı güncelledim diyerek günlük işlerini organize ederler. Ölçülebilir sonuçlara odaklanmak ve bunların kayıtlarını tutmak onların kendilerini kendilerine karşı hesap verebilir halde tutuyor.

 3. Sektörel Güncel Bilgileri Takip Etmek:

  Gayrimenkul Sektörü hakkında güncel tüm bilgiyi yakından takip ederler. Günlük iş yaşamlarında ister mülk sahibi olsun, isterse müşteri onları güncel gayrimenkul bilgileri ile bilgilendirirler. Fiyatlardaki yükselişi, kiralık mülklerin sayısındaki azalmayı, ortalama bölgesel metre kare fiyatları, bölgesinde satılan mülklerin işlem gördüğü fiyatları düzenli olarak müşteri ve mülk sahipleri ile paylaşırlar. Bilgili olmaları ve bu bilgileri paylaşmaları onları sıra dışı başarılı danışman haline getiriyor.

 4. Düzenli Prova Yapmak:

  Prova (role play) yapmaya kesintisiz devam ederler. Her gün eksiksiz en az 20-30 dakika prova yaparak ne zaman, ne söylemeleri gerektiği konusunda diyaloglarına çalışırlar. Profesyonel bir tiyatro sanatçısı gibi rollerine hazırlanırlar. İşlerini şansa bırakmak yerine sürekli antrenman yaparak doğal mükemmelliği yakalıyorlar. Düzenli olarak yaptıkları provalar onların başarılı olmalarına en büyük desteği sağlıyor.

 5. Takip, takip, takip:

  Günlük telefonlarını açmaktan, ziyaret yapmaktan ve yeni insanlar tanımaktan hiç mi hiç şikayet etmezler. Bunu başaramazlarsa, ertesi gün eksik kalanları tamamlayıp yollarına devam ediyorlar. Gayrimenkul sektörünün bir iletişim olduğunu çok iyi bilirler. Ofiste açmaları gereken sayıda görüşme yapıp ardından aldıkları randevuları gerçekleştirirler. Hem mülk sahipleri hem de müşterileri ile düzenli sıcak temas sağlıyorlar. Bu nedenle her hafta tapuda bir işlemleri var.

Evet, şimdi önemli soru şu: Siz bu beş alışkanlıktan hangilerini yapıyorsunuz?

Eğer içlerinde yapmadıklarınız varsa, derhal harekete geçin. Eksik olanları tamamlayın. Bu alışkanlıkları her gün düzenli olarak yaparsanız, başarıyı yakalamanız ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz kesinlikle mümkün.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun

Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun ♥ ♥ ♥

 

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın