Başarılı Danışmanlarda Gördüğüm 5 Temel Alışkanlık

Merhaba,

5 günlük yoğun bir Azerbeycan, Baku Gayrimenkul Eğitiminden sonra yeniden ülkemde olmak harika.

Bakü’de çok ilginç şeyler öğrendim ve bu bilgileri en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.

İstanbul’a döner dönmez ayağımın tozu ile Remax Final’de harika bir eğitim yaptık. Broker Ahmet Temel ’in ekibi için organize ettiği bu eğitim “Satış Kapatma” üzerineydi. Remax Final'de  katılımcılar ile harika bir gün geçirdik. Daha güzel işler yapmaya birlikte devam edeceğiz.

 

Şimdi bu hafta üzerinde durmak istediğim çok özel bir konu var;

Gayrimenkul Sektöründe başarılı olan danışmanların çoğunda karşılaştığım ortak alışkanlıklar.

Bugüne kadar sayısız başarılı ve başarısız danışman ile karşılaştım.

Başarısız danışmanlar için çok fazla sözüm yok. Ama onlarda gördüğüm tek ortak nokta; Hepsinin bu mesleği deniyor olması.

 

Başarılı danışmaların ise belki tamamında ortak olarak gördüğüm 5 alışkanlık var.

Şimdi sırası ile bu 5 alışkanlığı sizinle tek tek paylaşmak istiyorum.

 

  1. Sahip olduklarına şükretmek; Başarılı danışmanların belki tamamı bu konuda çok hassas. Nelere sahip olmadıklarına değil, nelere sahip olduklarına ve onlarla ne yapabileceklerine odaklanıyorlar. Bu tutum onların özgüvenlerinin pekişmesine ve yaşama daha sağlam tutunmalarına olanak veriyor. Kendilerinde olmayanlarla ilgilenmeyip kendilerinde doğal olarak var olan ne varsa onun üzerine gidiyorlar. Bu tutum onların her gün sahip olduklarına şükretmesine ve daha iyisini yapmalarına olanak sağlıyor.
  2. İkinci alışkanlığı anlatmam biraz zor olabilir ama yine de dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Başarılı danışmanlar her gün ne yapacaklarına değil, o gün için elde etmek istedikleri ölçülebilir sonuçlara odaklanıyorlar. Başarılı danışmanlar "Bugün 8 kişiyi aradım, 4 ziyaret yaptım, 2 internet ilanımı güncelledim" diyerek günlük ölçülebilir işlerine odaklanıyor. Ölçülebilir sonuçlara odaklanmak ve bunların kayıtlarını tutmak başarılı danışmanların kendi kendilerine karşı hesap verebilmelerine olanak sağlıyor.
  3. Başarılı danışmanlar gayrimenkul sektörü hakkında güncel tüm bilgiyi yakından takip ediyorlar. Günlük iş yaşamlarında ister mülk sahibi olsun, isterse müşteri onları hep güncel gayrimenkul bilgileri ile bilgilendiriyorlar. Fiyatlardaki yükselişi, kiralık mülklerin sayısındaki azalmayı, ortalama bölgesel metre kare fiyatları, bölgesinde satılan mülklerin işlem gördüğü fiyatları düzenli olarak müşteri ve mülk sahipleri ile paylaşıyorlar. Bilgili olmak ve bu bilgileri paylaşmak başarılı danışmanları sıra dışı yapıyor.
  4. Prova (role play) yapmaya kesintisiz devam ediyorlar. Her gün eksiksiz en az 20-30 dakika prova yaparak "ne zaman, ne söylemeleri" gerektiği konusunda diyaloglarına çalışıyorlar. Profesyonel bir tiyatro sanatçısı gibi rollerine her gün kesintisiz hazırlanıyorlar. İşlerini şansa bırakmak yerine sürekli antrenman yaparak doğal mükemmelliği yakalıyorlar. Düzenli yapılan provalar onların başarılı olmalarına büyük katkı sağlıyor.
  5. Takip, takip takip. Günlük telefon açmaktan, ziyaret yapmaktan ve yeni insanlar tanımaktan hiç mi hiç şikayet etmiyorlar. Bunu başaramazlarsa ertesi gün eksik kalan aramaları tamamlayıp işlerine devam ediyorlar. Gayrimenkul sektörünün bir iletişim işi olduğunu çok iyi biliyorlar. Ofiste yapmaları gereken sayıda telefon araması yapıp ardından aldıkları randevuları gerçekleştirip hem mülk sahipleri hem de müşterileri ile sıcak temas sağlıyorlar. Bu nedenle her hafta tapuda bir işlem sonuçlandırıyorlar.

 

Evet, şimdi önemli soru şu:

Siz bu 5 alışkanlıktan hangilerini yapıyorsunuz? Eksik olan hangisi?

Eğer yapmadıklarınız varsa derhal harekete geçin ve eksik olanları tamamlayın.

Bu alışkanlıkları her gün düzenli olarak yaparsanız başarıyı yakalamanız ve hayallerinizi gerçekleştirmeniz kesinlikle mümkün.

 

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Mutluluklar,

Güven AÇIK

Posted in Sunumlar.

4 Comments

  1. Sizlere teşekkür ederim sizi sevgi ve saygılarımla selamlarım BİLGİLERİNİ PAYLAŞAN İNSANLAR her zaman sevgi ve saygıyı hak edip gönüllerde gezerler bol huzurlu kazanımlar dilerim
    hoşça kalın

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.