Başarı İpuçları Bırakır

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 23 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

Başarı İpuçları Bırakır

Okuduğum bir çok kişisel gelişim kitabında bu cümle ile hep karşılaşmışımdır. “Başarı İpuçları Bırakır” Bunun üzerine biraz düşünmek istedim. Türkiye genelinde tanıdığım başarılı danışmanları tek tek süzgeçten geçirip bunların ortak hangi özellikleri var diye biraz üzerinde kafamı zorladım ve notlar aldım.

Çıkardığım sonuç:     Başarılı olmak aslında kolaydır.

Bu bir hakaret değil. Kesinlikle çok çalışmadığınız anlamına da gelmiyor. Sadece çok çalıma yerine akıllı çalışmak anlamına geliyor. Kariyerimi Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren başarısını ispat etmiş yüzlerce gayrimenkul danışmanına mentorluk yaparak geçirdim. Hepsi birbirinden tamamen farklı, ancak hepsinin ortak sekiz özelliği var.

Ne olduklarını bilmek ister misiniz? Okumaya devam edin…

Başarılı Danışmanların  8 Ortak Özelliği

 

 

Yüksek Düzeyde Rekabetçiler ve Büyüme Zihniyetine Sahipler

Napoleon Hill, arzuyu “Tüm başarıların başlangıç noktası” olarak adlandırır. Eğer, gerçekten gayrimenkul pazarındaki en iyi danışman olmayı istemiyorsanız, o zaman olamazsınız! Çünkü bunu sizden daha çok isteyen birileri olacaktır.

Ancak motivasyon tek başına yeterli değildir. Her zaman kendinize iyi bakın. Kendinizi sağlıklı tutmak için elinizden gelen her şeyi yapın. Meditasyon yaptığınızdan, egzersiz yaptığınızdan, yeterince uyuduğunuzdan ve her gün kendinize En Önemli 5 Soruyu sorduğunuzdan emin olun.

18 Ayda Bir Yenilik Yapıyorlar

Bu zihniyet size hızlı adaptasyon imkanı sunar. Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve dönüşüyor. Her gün bir yenilik ve buluş ortaya çıkıyor. 10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? Bunu 18 aylık bloklara ayıracak olsan, oraya ulaşmak için atman gereken adımlar neler olurdu?

Uzun zamandır beraber çalıştığımız ve her fırsatta överek anlattığım Antalya’da bir gayrimenkul şirketi var. RİBA Gayrimenkul. Muratpaşa’da son 5 yıl içinde inanılmaz başarılara imza attılar. Onlarla çalışma fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. RİBA’nın gelişimine bakarsanız bu zihniyetin ne anlama geldiğini çok daha iyi anlarsınız. 

Peki, sizin için ne var? Mülk sayısını ikiye katlamak mı? Bir asistan mı, yoksa yeni danışmanlar mı işe alacaksınız? Bir yazılım yatırımı gerekiyor mu?

Bu hızlı değişime ayak uydurun.

Pazarlarını İyi Biliyorlar

Bu basit başlığa aldanmayın. Evet, blog sayfama kaydolmanızı, Her Yönüyle Gayrimenkul Danışmanlığı, Gayrimenkulde Kazandıran Diyaloglar ve İşte Broker kitaplarımız okumanızı istiyorum. İstediğiniz gayrimenkul kitaplarını, haber kaynaklarını takip etmenizi istiyorum. Evet, tüm eğitimlere katılmanızı ve sektör ile ilgili basında çıkan hiçbir haberi asla kaçırmamanızı istiyorum. Her gün bu şeyleri okumayı sabah rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz.

Aynı zamanda sizden biraz analiz ve yaratıcılık katmanızı istiyorum. Gayrimenkul Sektörü ile Türkiye Ekonomisi arasındaki korelasyonları araştırın. Bunu müşterilerinize açıklamanın yollarını düşünün ve itirazlara hazırlanın.

Bunun da ötesinde, sattığınız her mülk için bir hikayeniz olsun. Bir bütün olarak gayrimenkul pazarı için bir hikayeleriniz var. Şimdi onu mikro seviyeye indirin. Yeni müşterilerinize, yardım ettiğiniz ailelere hikayelerinizi anlatın.

Harika Pazarlama Departmanları Var

Bana danışan gayrimenkul danışmanlarının en sık başvurdukları konulardan öncelikli olanı pazarlama konusunda destek. Çünkü pazarlama konusunda ne yapacağınızı bilmek her zaman kolay değildir. Her işe yetişmek istiyorsunuz ancak pazarlama imkansız gibi duruyor. 

Kendine aşağıdaki soruları sor ve cevap ver:

  1. Her gün bir mülk videosu yayınlıyor muyum?
  2. Her mülk için branda ve yönlendirme tabelası asıyor muyum?
  3. Haftada kaç e-posta gönderiyorum? Yeterli Sosyal Medya tanıtımı yapıyor muyum?
  4. Neyi daha iyi yapıyor olabilirim?
  5. Pazarlamada yeni neler yapabilirim? Kimden yardım alabilirim?

Zaman Kazanmak için Yatırım Yapıyorlar

Ödeme gücünüz olduğunda işe alım yapmaya başlamanın korkutucu olduğunu düşünüyorsanız hep yerinizde sayarsınız. Ancak kendi maliyetinizden daha düşük  bir bütçe ile işleri delege edebilirseniz, verimliliğiniz ve karlılığınız artacaktır.  Büyümenin tek yoludur budur.

Müşteri hizmetleri programınız her zaman yoğun olacak. 

Aşağıdaki soruları kendinize sorun.

  1. Gerçekten önemli olan görevlere odaklanabilmem için pazarlama yapmak üzere birini işe alabilir miyim?
  2. Benden farklı yetkinliklere sahip birini işe almak daha fazla iş yaratmama yardımcı olur mu?

Pazarlama konusunda iyi değilseniz, zaman kaybetmeyi bırakın. Hemen pazarlama işlerinizi üstlenecek birisini işe alın. Randevuları oranize edebilecekken evrak işlerinde tıkanmışsanız, bir asistan bulun.

Bir Koçları Var

Gayrimenkul sektöründeki en iyi performans gösteren oyuncular size bir koçları olduğunu hep söyleyecektir. Bu, yardıma ihtiyacınız olduğunun bir işareti değil. Bu bir profesyonellik  göstergesi. Çünkü o seviyeye ulaştınız ve kendinizi büyümeye adadınız.

Aramalarını Düzenli ve Kesintisiz Yapıyorlar

Başarı söz konusu olduğunda, sıkı çalışmanın dışında yapabileceğiniz kesinlikle hiçbir şey yoktur. Gayrimenkul danışmanlığı kolay bir meslek olsaydı, danışmanların yarısı mesleği ilk yılda bırakmazdı. Her gün arama yapan en tepedeki danışmanlar yılda milyonlarca Türk Lirası kazanıyor.

Başarılı danışmanlar canları istemese bile bu rahatsız edici aramaları düzenli yapmaya kesintisiz devam ediyor.

Zor olanı Seçiyorlar

Biliyorum, soğuk arama yapmak zor. Randevu almak zor. Tek yetki sözleşmesi almak daha da zor. Bu meslek öyle göründüğü kadar kolay değil. Yapan ve içine giren bilir. Terkedenler daha iyi bilir.

Asıl neyin zor olduğunu bilmek ister misiniz? Beş parasız ortada kalmak!

Bu bir tercih. Formül aslında çok basit. Çok basit ama kolay değil! Mücadele etmeyi veya beş parasız kalmayı tercih etmek senin seçimin. Cesaretin ve mücadele etmeye gücün yoksa, gayrimenkulden uzak dur. 

Bu haftalık da bu kadar.

Bol kazançlar.

Güven AÇIK

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın