2022’de Kaç Adet Mülk Satacaksınız

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

2022’de Kaç Adet Mülk Satacaksınız

Bu hafta size önemli bir soru yöneltmek istiyorum. 

2022 de kaç adet mülk satmayı hedeflediniz?

Eğer bu sorunun yanıtını biliyorsanız ve bana net bir hedef verebiliyorsanız sizi gerçekten kutlamak isterim. 

Çünkü danışmanların % 85 bu adeti bilmiyorlar. Ciddi bir “Kadercilik” içindeler.

Yıllık satış adetini bilen danışmanların % 40 ı başarılı oluyor. % 60 ı ise bu kadar yoğun çalışmadan sonra “Neden para kazanamadıklarını?” sorguluyorlar.  

Stratejik bir planı olmayanların en trajik kısmı budur. 

Başarılı olup olamayacağınızı ancak dönem sonunda öğrenirsiniz. Bir dönem gelmiş ve geçmiştir. Elde ettiğiniz sonuçlar karşısında mutlu ya da mutsuzsunuzdur.

Evet, bir yıl içinde kaç adet mülk satacağınızı bilmek çok önemlidir. Ama, çok daha önemli bir konu daha vardır;

Fiyat aralığı

Fiyat aralığınızı bilmek!

Danışmanlık hizmeti verdiğim bazı gayrimenkul şirketlerinde gerçekten mesleğini seven ve var gücü ile çalışan süper danışmanlara rastlıyorum. Bu danışmanlar ile yaptığım Mentorluk çalışmalarında ise ciddi bir verimsizlik ile karşılaşıyorum. 

Bu kadar fedakarca ve günde 10 – 12 saat çalışmanın sonunda sadece başa baş noktasında olduklarını görmek onları çok üzüyor.

Bu işin doğrusu nedir?

  1. Hedefinizi doğru tespit etmek; yani yıl sonunda hedeflediğiniz net adet ve ciroyu bilmek.
  2. Hedefinize ulaşmanızı sağlayacak işlemlerin alt sınırını bilmek.

Yılda 365 gün var ve bu günler herkese eşit dağıtılıyor. Başarılı olan danışmanın da olmayanın da aynı sayıda günü ve çalışma saati var. Yani başarılı olan danışmanlara EVREN torpil yapmıyor.

Öncelikle zamanın bir KIT KAYNAK olduğunu biliyor olmanız gerekir. Yani zamanı geri getiremezsiniz! Zaman sürekli olarak tükenir.  Asıl önemli olan sizin zaman için de ne yaptığınız ve önceliklerinizi nasıl belirlediğiniz her şeyi netleştirir. 

Bir yıl içinde çok çalışmak değil, akıllı çalışmak gerekir. Akıllı çalışmanın ilk adımı her yılın başında tüm hazırlıklar için yeterince zaman ayırmaktır. Bunu başarabildiyseniz, ne mutlu size. İkinci adım ise, hazırlığın doğru yapılıp yapılmamasıdır. Eğer ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız, oldukça avantajlı olabilirsiniz.

Çoğu danışman bu hazırlık sırasında işi nasıl yapacağını biliyorsa, yıllık satış adedini hesaplar. Bu ayda 1 satış, 2 satış veya 3-4 satış olabilir. Bana sorarsanız, 7 x 24 gayrimenkul sektöründeyseniz, minimum 12 portföyünüz varsa ve bir profesyonelseniz, her hafta bir satış işleminizin olması gerekir. Bu adete ulaşmak zaman alabilir. Sektörde üçüncü yılınızdan sonra bu sayıyı yakalamış olmalısınız. 

Bazı danışmanlar yıl içinde büyük işlemler peşinde olurlar. Yani tek bir satış işleminden yılın yarısının maliyetini çıkartma peşinde olurlar. Bazıları da istikrarlı olarak her ay 2-3 satışa odaklanırlar. “Hangisi doğru olan?” diye sorarsanız, ben buna kişinin kendi yetkinlikleri ile doğru orantılı diyebilirim. Ancak yine de istikrarlı olarak gelir üretmek, inişli çıkışlı bir gelir üretiminden daha tatmin edicidir. 

İkinci konuya gelirsek, bir danışman düzenli satış işlemi yapsa da fiyat sınırlarını tam olarak belirlememişse, yılın sonunda çırak çıkabilir. 

Mülk Fiyatları

Fiyat Sınırlarını Bilmek

Basit bir örnek vermem gerekirse, iki danışmanın her yıl ayda bir satış yaptığını ve bir danışmanın 600,000.-TL nin altında hiçbir mülkü listesine almadığını, diğer danışmanın da önüne gelen her mülkü alıp sattığını düşünürsek yılın sonunda kendine bir alt sınır koymuş olan danışman yılın sonunda hem satış adet hedefini hem de ciro hedefini yakalamış olur. Diğer danışman ise belki yıl içinde satış adet sayısını tutturmuş olsa da ciro olarak aynı başarıyı yakalayamaz. Bir yılı çok çalışarak ama verimsiz geçirmiş olur.

Bu nedenle profesyonel danışmanlar bir yıl sonunda kaç adet satış işlemi gerçekleştirmesi gerektiğini hesaplarken aynı zamanda sattığı mülklerin en düşük fiyat sınırını da belirleyerek hareket etmelidirler. Aksi halde koca bir yıl çöpe dönüşebilir.

Şimdi size aynı soruyu tekrar soruyorum. Eğer kendinize güveniyorsanız bu yıl kaç adet mülk satışı gerçekleştireceğinizi bana yazın. Alt sınırınızı da ekleyin. 2022 yılı sonunda hedeflerine ulaşanları ben kendi sitemde tek tek tanıtacağım ve o kişiler ile bir  de Video Röportajı yapıp YouTube da yayınlayacağım. 

Evet, profesyonelleri ve kendine güvenenleri bekliyorum.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Haftaya görüşmek üzere.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarım

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın