2021 de Başarınızı Garanti Edecek 5 Disiplin

Güven AÇIK-MENTOR

Güven AÇIK-MENTOR

Gayrimenkul sektöründe edinmiş olduğum 21 yıllık deneyim ve bilgi birikimimi, Blog yazılarımla sizlerle paylaşıyorum.

2021 de Başarınızı Garanti Edecek 5 Disiplin

2020 zor değil, Çok ZOR bir yıl oldu.

Hepimiz hiç alışkın olmadığımız şeyler ile mücadele etmek zorunda kaldık.

2020 de bazılarımız başarılı olurken bazılarımız gerçek potansiyellerinin altına bir performans gösterdiler.

Şimdi ileriye bakma zamanı.

Bu yazımda size 2021 de Başarınızı Garanti Edecek 5 Disiplin den bahsetmek istiyorum.

Bu 5 disiplin sizin daha iyi bir performans ortaya koymanızı sağlayacak, özgüveninizi artıracak ve sonuçlarınızı olumlu yönde etkileyecek disiplinler.

Bana Disiplinlerinizi Söyleyin Ben de Size 2021 Sonuçlarınızın Ne Olacağını Söyleyeyim.

Tutumlar insanı her alanda başarı veya başarısızlığa taşır.

Tutumlar düşünceler ile oluşmaya başlar. Düşünceler ise duyguları, duygular da davranışları harekete geçirir. Düzenli olarak yapılan davranışlar ki (biz bunlara DİSİPLİN) diyoruz, sizin inançlarınızı, özgüveninizi ve başarınızı etkiler.

Her sabah veya haftada üç gün erken saatte kalkıp koşmak veya yürümek bir disiplindir.

Her sabah kendi yatağını toplayıp kahvaltı yapmak bir disiplindir.

Her akşam 15 sayfa kitap okumak disiplindir.

Haftada iki kez aile büyüklerini arayıp hâl hatır sormak bir disiplindir.

Komik olan tüm bu saydıklarımı YAPMAMAK da bir disiplindir. Eylemsizlik bir OLUMSUZ tutumdur.

Sonuçta tutumlara günlük yaşamda ALIŞKANLIKLAR deriz. Ancak, alışkanlık ile disiplin arasında önemli bir fark vardır.

Disiplin sözcüğü Türkçede ve bizim kültürümüzde hoş bir sözcük olarak anılmaz. Tam tersi herkesin kaçındığı bir sözcüktür DİSİPLİN.

Orta Öğretimin ilk günlerinden başlayarak öğretmenlerimiz bizi hep “Disipline Vermek” ile tehdit etmiştir. Disiplin sözcüğünü duyduğumuz da 3 günlük yola kaçarız.

Ülkemizde Disiplin sözcüğü, aslında bir öğrenilmiş çaresizlik sendromudur. Bizi korkutan DİSİPLİN sözcüğü gerçekte bambaşka bir anlam ifade eder. Latince kökenli olan DİSİPLİN sözcüğünün Latince dilinde karşılığı “Disiplinus Disiplinea” dır.

Anlamı ise “Zevk ve keyif alınarak yapılan” dır. Çok şaşırtıcı değil mi?

Ben her hafta Pazartesi günleri yayınlamak üzere bu blog yazılarını yazıyorum. Bu bir tür disiplin. Ancak benim masamın başından kalkmadan yazabilmemin ardındaki itici güç ise yazmaktan zevk ve keyif almam. 

2021 de Hangi Disiplinlere İhtiyacınız Olacak

2020 performansınızdan ve sonuçlarınızdan memnun değilseniz, 2021’de aynı alışkanlıkları sürdürmeyi planlıyorsanız ve farklı bir sonuç sonuç bekliyorsanız size değerli bir bilim insanı olan Albert Einstein ’ın bir cümlesini hatırlatayım. “ Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek delilikten başka bir şey olamaz! ”

Ben sizin 2021 de başarılı olmanızı sağlayacak 5 Disiplin söyleyeceğim. Bunların üzerine yenilerini koymak size kalmış. Eğer 2021 için bir hedefiniz varsa ve bunu somut olarak ortaya koyduysanız. Bu hedefi başarmak için en az 7 tane sağlam neden yazdıysanız, 2021 hedefinizi başarmanız yarı yarıya garantilenmiş durumdadır. Başarınızın geri kalan % 50 ise disiplinlerinizle tamamlanacaktır.

Disiplin No 1: Her Gün 30 Dakika Gayrimenkul Pazar Araştırması Yapın

Güncel bilgiye sahip olmak özgüveni pekiştirir. Alıcı ve satıcılardan gelecek olan soruları rahatça yanıtlama imkânı sağlar. Bu günlerde müşterileriniz size sıklıkla “piyasanın ne durumda olduğuna” dair sorular soruyordur ve soracaktır.

Müşterileriniz yatırımlarını yönlendirebilmek adına mümkün olduğunca araştırmak yapmak ve bilgiye ulaşmak isteyeceklerdir. Müşterilerinizden Gayrimenkul Pazarının dinamikleri hakında gelen sorularını yanıtlamakta zorlanırsanız veya verdiğiniz yanıt gelir geçer, tatmin etmeyen bir yanıt olursa müşterileriniz sizinle çalışmayı tercih etmeyecektir.

Bilgili ve donanımlı danışmanların müşterisini ikna etme olasılığı çok daha yüksektir. Bu nedenle performansınızı 2021 yılında artırmak istiyorsanız. Her gün 30 dakikanızı Pazar Araştırmasına ayırın. Bölgenizdeki fiyatları, hangi mülklerin işleme döndüğünü, bölgenin beklentilerini internetten kolayca takip edebilirsiniz. Bunun için birkaç internet sitesini takip etmek yararlı olur. “Emlak Kulisi”, “Emlak Pencerem”, “Gaboras.com” size sektör hakkında birçok bilgi sağlayacaktır.

Bunlar dışında Kira Hukuku Hükümlerini, Borçlar Kanununu, Yeni Yönetmeliği, İnşaat sektörü eğilimlerini, Ekonomik gelişmeler için Mağfi Eğilmez’i takip edebilirsiniz.

Günde sadece 30 dakika yeterli.

Bilgi özgüven sağlar, özgüven eyleme geçmenizi kolaylaştırır.

Disiplin No 2: Takip Takip Takip

Verdiğiniz sözleri yerine getirin. Takip edeceğiniz ne varsa hiçbirini yarına, haftaya bırakmayın. Yapın ve bitsin.

Erteleme alışkanlığı başarısız olmanızın en önemli nedenidir. Hiçbir işinizi bir başka gün yaparım diye sallamayın.

Etki çevrenizde ihmal ettiğiniz kimler varsa hepsini tek tek arayın. Bu aramalar portföy üretmek için değil temas başlatmak için gereklidir. Gayrimenkul danışmanlığındaki başarımız çevremizle ne kadar ilişki başlattığımız ile doğru orantılıdır. Her 10 yeni tema size 1 sözleşme getirir. Ne kadar çok etkileşim içinde kalırsanız bunun faydasını kısa zaman içinde görmeye başlarsınız.

Bölge çalışmasındaki takipleriniz de önemlidir. Bölgenizdeki esnafla yapacağınız görüşmeler size yeni birçok fırsat getirecektir. Bölgenizi takip etmeyi bırakırsanız onlarda sizi kolayca unuturlar. Bu bağı tekrar oluşturmak emek, zaman ve para gerektirir. Emeklerinizi çöpe atmamak adına bölgenizi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Düzenli aralıklar ile Bölge Çalışmanızı sürdürmek size beklemediğiniz bir anda satılık ve kiralık mülk getirir. Bölgenizde ne kadar çok brandanız asılı olursa ve takiplerinizi de iyi yaparsanız aylık işlem sayınızda artış görmeye başlarsınız. Brandanız hava koşullarından yırtılabilir, dönebilir. En önemlisi eskiyebilir. Bu sorunlu brandalar hem markanıza hem de size zarar verir.

Alıcı ve satıcılarınıza ne yapacağınıza söz verdiyseniz hemen yerine getirin. Gün bitiminde ertesi güne takip edilmesi gereken iş kesinlikle bırakmayın.

Tembellik etmeyin. Yapın ve bitsin. Tüm işlerinizi tamamlayarak evinize dönmekten daha keyifli bir duygu yoktur!

Disiplin No 3: Gününüzü Sosyal Medyada Belgeleyin

Günlük iş akışınızda yaptıklarınızı günde en az 2-3 kez sosyal medyada paylaşın. Bu paylaşımlar sizin sosyal kanıtlarınız olacaktır. Bu kanıtlar hem müşterileriniz hem de diğer gayrimenkul danışmanları tarafından ilgi ile takip edilir. Rekabetten sıyrılmanın basit ama etkili bir yöntemidir.

Her bir görevinizi tamamladığınız da bununla ilgili Facebook veya Instagram ’da bir hikâye veya görsel yayınlayın. Örnek olarak; bölgenize gittiniz ve çalışmaya başladınız. Hemen kısa bir video çekin ve neler yapacağınızı kısaca videoya çekin ve paylaşın. Ya da fotoğraflar çekin ve paylaşın.

Ofiste bir Pazar araştırması yapıyorsunuz, hemen çalışırken bir fotoğrafınızı çekip paylaşın. Ne üstünde çalışıyorsunuz? Neyi araştırıyorsunuz? Bu bilgiler ile neler yapacaksınız? İnsanlar bunları öğrenmeyi hep merak ederler.

Somut sosyal medya kanıtları alıcı ve satıcıları ikna yolunda çok etkin bir yöntemdir. Her gün paylaşacağınız 2-3 fotoğraf veya video sizin takipçi sayınızı hızla artıracaktır. Çalıştığınızı belgelediğiniz her gönderi sizin işinizi disiplinli olarak yapan bir gayrimenkul profesyoneli olduğunuzu gözler önüne serecektir.

Bu sayede diğer taraftan da kendi tanıtım ve reklamınız yapıyor olacaksınız.

Disiplin No 4: Telefon Aramalarınızı Yapın

Bu disiplin bence en önemlisi. Her gün düzenli olarak yapacağınız telefon aramaları sonuçlarınızı doğrudan etkileyen bir disiplin. Kesinlikle ihmal etmeyin. Her gün en az 2-3 saatinizi telefon aramalarına ayırın. Bu aramaların %80 i soğuk arama olsun. % 20 si ise takip araması.

Bu aramalarda başarılı olmanızı sağlayacak olan ön adım ise provalar. Telefon provalarına yeterince zaman ayırın. Provalarda göstereceğiniz kararlılık size randevu alma ve yüzü yüze görüşmelerde büyük bir özgüven sağlar.

Telefon aramalarınızda kullanacağınız diyaloglar çok önemlidir. Soğuk aramalarda karşı tarafı etkilemek istiyorsanız ses tonunuza ve ne söylediğinize çok dikkat edin. Kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda telefon açmayın. Ruh haliniz konuşmadaki ses tonunuza yansıyacaktır.

Telefon görüşmelerinizi fazla uzatmayın. Telefon açmadan önce hedefinizi belirleyin ve hedefinize ulaşır ulaşmaz nazikçe görüşmeyi sonlandırıp bir sonraki telefon görüşmesine geçin.

Haftada 100-120 telefon açan danışman 2021 hedefini kesinlikle yakalar. 70-100 telefon açan hedefinin altında kalır. 70 adetten az telefon açan danışman yerinde sayar.

Telefon araması disiplinini de keyif alarak yapın. Eğer bunu yapmaktan hiç keyif almıyor ve mutsuz oluyorsanız, bu telefon aramalarını sizin adınıza yapacak birisini derhal işe alın. Bir Call-Center’da çalışmış aday sizin başarınızı gece ile gündüz gibi değiştirecektir.

Disiplin No 5: Eğitiminize Her Gün 30 Dakika Yatırım Yapın

Yeni bilgiler öğrenmek özgüveni canlı ve diri tutar. Öğrenen beyin kolay kolay yıpranmaz. Güçlü bir hafıza kazandırır. Bilgi çoğu yerde size kendinizden emin olmayı sağlar. Düzenli olarak yeni şeyler okuyup öğrenmek yaratıcılığı geliştirir.

Okumanız gereken şeylerin hepsi gayrimenkul konusunda olması gerekmez. Yeter ki kendinizi geliştirecek kitaplar okuyun.

Katılacağınız eğitimler de çok önemli. İnternette eğitim sağlayan yüzlerce platforma var. Özellikle Udemy.com dan birçok konuda eğitim alabilirsiniz. Satış, pazarlama, sosyal medya, markalaşma, bütçe, beden dili, raporlama, Google Ads, İnternet sitesi yapımı, Blog yazma teknikleri.

Fiyatlar 50.-TL -100.-TL arasında. Daha pahalı olanları var. Yabancı diliniz varsa çok daha fazla eğitim seçeneği bulmanız mümkün.

Kendinizi geliştirmek adına bir disipline sahip olun. Her gün 30 dakikanızı kendinize yatırım yapmaya ayırın. Bu eğitim yatırımı sayesinde her şey günden güne daha iyi olacaktır.

Hepsinden önemlisi benim kitaplarımı satın alın. Aklınıza geldikçe tekrar tekrar okuyun.

2021 de Yeni Disiplininiz Ne Olacak

Ben size 2021 de sizi başarıya ve hedeflerinize taşıyacak en önemli 5 Disiplini yazdım. Şimdi sıra sizde. Bir düşünün bakalım benim yazdıklarımın dışında siz hangi disiplinleri uygulamaya sokacaksınız?

Eğer bu disiplinleri düzenli olarak hayata geçirebilirseniz 2021 her koşulda başarı ile tamamlanacaktır. Bundan, hiç şüpheniz olmasın!

Unutmayın sizi başarıya götürecek ve arzu ettiğiniz yaşamı sağlayacak TEK ŞEY ne düşündüğünüz değil NE YAPTIĞINIZ dır.

Evren sadece eylemlerinizi ödüllendirir. Düşüncelerinizi DEĞİL!

Kendinizi olimpiyatlara hazırlanan bir atlet gibi düşünün. Olimpiyatlar da koşacaksınız hazırlığınız tam ve eksiksiz olmalıdır. Disiplinle çalışmalı ve yaptıklarınızdan zevk ve keyif almalısınız. Eğer almıyorsanız belki yanlış bir sektörde olabilirsiniz.

Unutmayın hayat çok kısa ve değerli. Yaşlılık döneminiz pişmanlıklar ile geçmesin.

Başarılı ve bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

Facebook
Twitter
LinkedIn

Okuyabileceğiniz Diğer Blog Yazılarımız

Yıllın Sonu Geldi

2023 bitti bitecek. Yılın sonu geldi! Peki siz ne durumdasınız? Tüm hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2024 te sizi neler bekliyor?

Yılı kapatmak ve 2024′ e hazırlık

Bu yılın bitmesine 60 günden az bir zaman kaldı. Yılı kapatmak ve 2024’e hazırlık yapmak için çalışmalara başlamak lazım.

80/20 Çalışma Modeli

Herkesin doğal olarak daha hazla kazanma arzusu var.  80/20 Çalışma Modeli bir çok ofisin danışman tutundurmak veya danışman çekmek için kullandığı yöntemlerden bir tanesi. Ancak doğru yönetilmezse, ofislerin kapanmasına neden oluyor. Neden mi? Okumaya devam edin.

Bir cevap yazın

Bir cevap yazın