2020 Yılında Başarılı Olmanız için 6 Öneri

Evet, sevgili gayrimenkul sevdalıları.

 

Geçen hafta bir blog yazısı yayınlamadım. Bunun için özür dilerim.

Yazamadım çünkü üzerimde önemli emeği olan eniştem vefat etmişti. Emekli Kurmay Albay Kemal Ömür eniştemi defnetmek üzere memleketime; Safranbolu’nun Yörük Köyü’ndeydim.

Özrümü umarım kabul edersiniz.

 

Bu hafta size 2020 yılında başarılı olmanız için gerekli 6 maddelik bir kontrol listesi paylaşacağım. Bunları uygularsanız başarınızı garanti altına almış olursunuz.

Şimdi tek tek sayalım 6 maddeyi:

  • Hedefini Kesinleştir

2020 yılında kaç adet satılık veya kiralık işlemi yapacağını tespit et. Toplam cironu belirleyecek olan fiyat aralığını ve işlem alt sınır fiyatını netleştir. Yılda 30 mu 50 mi kaç adet satış yapacaksın. Fiyat aralığını hangi sınırlarda olacak? Bu bilgilerin kesinleşmiş olması lazım. Daha yapmadıysanız ve öteliyorsanız sorun çok büyüktür. Dikkat edin derim. Çünkü 2020 yılı zor bir yıl olacak.

  • Nedenlerin üzerinde çalış

Hedefini destekleyecek ve seni her düştüğünde yerden kaldıracak olan nedenlerini tek tek yaz. Neden 50 satış/Yıl istiyorsun. Sana ve yakın çevrene ne sağlayacak? Bu mücadeleye neden giriyorsun? Hedefini başarırsan ne elde etmiş olacaksın? Para mı? Ün mü? Takdir mi? Seni her sabah yataktan kaldıracak olan nedenlerin neler? Hepsini tek tek yaz.

Bir de duruma diğer yönden bak! Başaramazsan ne olur? Kimlerin yüzüne bakamazsın? Kimleri üzersin? Bu durumdan kimler nasıl etkilenirler? Onları üzmek istiyor musun? Yoksa bir yıl daha yuvarla gitsin mi yapacaksın? İşini şansa mı bırakacaksın? Profesyonel bir danışman olmaya hazır mısın?

  • Haftalık ve Günlük Aktivitelerini belirle

50 satış için kaç kişi ile temas kurman gerekiyor? Hesaplarını yaptın mı? Bir işlemi sonuçlandırmak için tam 80 temas gerekiyor. 50 işlem için tam 2000 adet temasa ihtiyacın olacak. Bu ayda 200 temas, haftada 50 temas demektir. Günde en az 10 temas sayısına ulaşmalısın.

Kaç ziyaret yapacaksın, kaç sahibinden arayacaksın, kaç bölge çalışması yapacaksın? Tüm verilerini masaya döküp matematiği takvimine taşımalısın. Bu takvime de sadık kalıp çalışman gerektiğini unutmamalısın. Bu çabayı ortaya koyarsan mutlaka başarılı olursun.

  • Takip et ve Ölç

Performansını mutlaka ölçülebilir hale getir. İstatistiklerini kayda almayı unutma. Günde kaç çağrı aldın? Kaç çağrı randevuya veya servise döndü? Kaç randevudan sözleşme aldın? Kaç servisten Fiyat Teklifi aldın? Brandaların mı yoksa internet sayfaların mı daha verimli çalışıyor? Hangisinin yatırım geri dönüş oranı daha yüksek?

Bu ölçümler için mutlaka haftanın belli gününü ayır. Bu konuda mentoruna düzenli rapor ver. Koç ile çalış büyük aklın yararından faydalan.

  • Hemen başla

Erteleme, Üşenme, Vazgeçme!

Son haftaya bu işi bırakma!

Yap bitsin!

Yaparım yaparım diyerek kendini oyalama!

Kendine yalan söyleme, kendini kandırma.

İşini şansa bırakma.

Bahane uydurma.

Başka şeyleri bahane etme. Sorumluluk al ve hemen YAP…

  • Kendine değer ver ve başarılarını kutla

Her fırsatta kendini kutlamayı ve tebrik etmeyi unutma. Kendi başarını ödüllendir ve takdir et. Kendini öv. Değerini bil. Sıradanlığa kapılma. Kendinle gurur duy. Her başarılı adımını kutla. Her tamamladığın etkinliğin sonunda küçük de olsa bir ödül ver kendine. Bolca mutluluk hormonu salgıla.

Geçen hafta Çanakkale’de eğitim verdim. Turyap Çanakkale ekibi ile dolu dolu 4 gün hem eğlendik hem de kendimize yatırım yaptık. Ofis sahibi Sayın Sebahattin Bircan ile İş Modeli konusunda detaylı ve kapsamlı bir çalışmamız oldu. Ofisin eğitim odası mükemmeldi. Bir ofis sahibinin vizyonu bence eğitim salonunun kalitesinden belli oluyor. Darısı diğer ofislerin başına.

 

Herkese bol kazançlar ve başarılar diliyorum.

 

Güven AÇIK

Posted in Emlak, Gayrimenkul and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.