ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

2020 yi karlı kapatmak

2020 yi Karla Kapatabilmek için 4 Öneri

Gayrimenkul Danışmanlığı V2.0 a hazır mızınız?

Merhaba,

Ramazan ayı geldi. Hoş geldi. Hepinizin Ramazan ayını kutluyorum.

Gayrimenkul sektörü yoluna devam ediyor. Türkiye’nin birçok ilinde çalışan broker ve gayrimenkul danışmanlardan bilgiler alıyorum. Sayısı düşük olsa da gayrimenkul satışı ve kiralama işlemleri devam ediyor.

İlk panik atlatıldı. Yeni normale doğru adım adım ilerliyoruz. Umarım kısa zamanda hem ülke ekonomimiz hem de sektörümüz kendini toparlar. Bu yılı mümkün olan en az hasarla atlatırız.

Bu hafta sizlerle 2020 yılından karlı çıkabilmek için neler yapabileceğimizi paylaşmak istedim. 2020 ilk çeyreği şokla geçti. Yeni koşullara ayak uydurmayı başardık. Bundan sonra neleri ve nasıl yaparsak 2020 yi karlı olarak atlatabiliriz bunlardan söz etmek istiyorum.

 

1- Mümkün olan en kısa zamanda dijital pazarlamayı öğrenin:

Eğer bu yılı en yüksek karla kapatmak istiyorsanız dijital pazarlamayı ciddiye alın ve öğrenin. Sosyal Medya pazarlamasından bahsetmiyorum. Dijital pazarlama için önce kendi internet sayfanızı veya ofisin internet sayfasını aktif kullanmanız gerekir.

Eğer, ofis olarak dijital pazarlama konusunda dış hizmet alıyorsanız, en kısa zamanda bu hizmeti içeriye almanızı öneriyorum. Her bir danışman ve ofis için ayrı ayrı SEO çalışması gerekir. Bunların doğru kümelenmesi ve uygulanması sonucunda müşteri ve mülk sahiplerinin sizi bulması kolaylaşır. Cebinde akıllı telefon olan ve interneti olan tüm alıcı ve satıcının sizi bulması dijital pazarlama yetkinliğinize bağlı.

Sosyal medya üzerinden mülk bilgisi ve fotoğrafı paylaşmayı bir dijital pazarlama olarak düşünmeyin. Hedef kitlenizin sosyal medya kullanımını ve davranışlarını takip etmeniz gerekiyor. Bu takibi size sağlayacak olanlar ise Google Analitik, sosyal medya içerik paylaşımı yaptığınız uygulamaların istatistik verilerini okuyabileceğiniz bölümler.

Dijital pazarlamayı iş hayatına hızlı geçirenler yılı daha bereketi kapatacaklar. Söylemedi demeyin! Ben uyarımı yapıyorum.  Gayrimenkul Danışmanlığı V2.0a bir en evvel terfi edin.

 

2- Bütçenizi doğru yönetin:

Bu yılı en karlı şekilde kapatmak için bütçe yönetimi yapmanız olmazsa olmaz. Ayağınızı yorgana göre uzatın. Gereksiz harcamalarınızı durdurun. Yeni borca ve taksite girmeyin.

Bunu şu nedenle söylüyorum, ülke ekonomisinde göstergeler bize tasarruflu gitmemizi öneriyor. Dövizin durumu ortada. Banka faizlerini ve kredileri benim anlatmama gerek yok.  Altın ve dolar sürekli yukarı yönde hareket ediyor. Belli bir süre bu yükselme devam edecek. Dünya üzerindeki daralma ve işsizlik bizim ekonomimize etki edebilir.

Bütçenizi iyi yönetirseniz, kazandığınızdan daha az harcarsanız bu yılı daha karlı bitirirsiniz. “Kazanamıyoruz ki nasıl harcayalım?” diyorsanız, kazanmak için harekete geçin. Ofise uğramıyorsanız hata ediyorsunuz. Haftada en az 3 kez ofise gidin. Bu sizi hem motive eder hem de işinize odaklar. Mülk sahibi aramalarına devam edin. Boş olan mülklere servis verin. Dolu mülklere servis vermeniz gerektiğinde bunu doğru bir dille kiracılara ve mülk sahiplerine tehlikesiz bir şekilde yapacağınızı anlatın. Mutlaka itirazlar gelecektir. Bu itirazları aşacak müzakere tekniklerini kullanın.

Bu dönem bizden daha fazla gayret göstermemizi gerektiren bir dönem. Zihninizin ürettiği bahanelere inanmayın! Üzerine gidin. Sonunda kazanan siz olursunuz. Çözüm odaklı düşünerek yeni yollar denemek durumdasınız.

 

3- Mülk yatırım eğilimlerini izleyin ve pozisyon alın:

Salgın sonrası insanlar bazı değerlerin farkına vardı. Sanırım yeni dönemde insanlar barınma ihtiyaçlarını değiştirecekler. Kalabalık siteler rağbet görmeyecek. Bağımsız, ayrık nizamda ve bahçeli mülkler daha fazla talep alacak.

Bir başka öngörüm ise arsa satışlarının artacağı yönünde. Sağlığını ve geleceğini düşünen inşalar sahil bölgelerine veya kendi memleketlerine dönmek isteyebilir. Bunu bir düşünün. Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgesindeki gayrimenkul danışmanları bağlantılarınızı güçlü tutun. Yaşadığınız şehrin dış alanlarında imara açılacak yerleri dikkatli takip edin. Müşterilere seçenek sunarken doğayla iç içe, denize yakın imarlı arsalar ile ilgilenip ilgilenmediklerini öğrenin.

 

4- Psikolojinizi iyi yönetin:

Evet, oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. Bizi mutsuz eden ve canımızı sıkan çok şey var. Bu sorunlar hepimizin psikolojisini alt üst ediyor. Aklımıza mukayyet olmamız gerekiyor. Daha kötüsüne hazırlıklı olup en mükemmelini hayal etmek durumundayız.

Kontrolü zihninize bırakmayın. Aklınızı bilinçli şekilde yönetin. Moralinizi bozacak her şeyden kendinizi koruyun. Çok fazla televizyon seyretmeyin. Onun yerine Youtube dan kendinizi motive edecek videolar seyredin. Zihnimiz gerçek ile hayalin arasındaki farkı bilemez. Doğru telkinler ile kendi motivasyonunuzu diri tutun. Endişe verici her şeyden mümkün olduğunca uzaklaşın.

Beslenmenize dikkat edin. Vitaminlerinize özellikle C ve D, Çinkoya özen gösterin. Spor yapamıyorsanız evde esneme hareketleri yapın. Açık pencere önünde veya balkonda derin nefes egzersizi yapın. Kanınızdaki oksijen miktarını artırın. Derin nefes almak diyaframı çalıştıracaktır. Diyaframınızı çalıştırmanız sakinleşmenize ve daha sağlıklı düşünmenize imkan verecektir.

Yukarda anlattığım 4 öneriyi ciddiye almanızı tavsiye ediyorum.

2020 de acı ve tatlı anıları ile tarihe gömülecek. Önemli olan sizin 2020 yi nasıl tamamladığınız. Yıl sonunda ya karlı çıkacaksınız ya da zarar edeceksiniz. Karlı çıkmanızı diliyorum. Fakat zarar etmemek adına da gereken önlemlerinizi almanızı üzerine basa basa söylüyorum.

 

ANKET SONUÇLARI

Geçen hafta sektör ile ilgili küçük bir anket çalışması düzenledim. Veri tabanımda kayıtlı olan 1300 e-posta adresine gönderdiğim ankete 463 kişi katıldı.

Katılanlara çok teşekkür ediyorum.

Anket sonuçları şu şekilde çıktı sizinle paylaşmak istedim.

      

 

Bu anket sonuçlarını dikkate alarak üç yeni eğitim hazırlıyorum.

  • Dijital Pazarlama
  • Arsa ve Arazi
  • Ticari Gayrimenkul Danışmanlığı

 

Bir taraftan da kapsamlı bir şekilde “İşte Broker” kitabımı yazıyorum.

İnsan eve kapanınca daha üretken oluyor.

Bu blog yazımı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın.

Görüşmek üzere.

Güven AÇIK

 

 

close

$ s, "$" üzerinde düşündü

  1. Cevapla
    seher sevinç - 14 Mayıs 2020

    her sabah kalktığımda ruhumun bir parçasının kırıldığını görüyorum ve onu tamır etmeye uğraşıyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: