ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Dijital Pazarlama Hakkında 3 Yanlış

Merhaba,

Dijital Pazarlama” artık yeni yetkinliklerimiz arasında. 

Gayrimenkul  profesyonelleri olarak uzunca bir zaman Dijital Pazarlama ile fazla içli dışlı olmamıştık. Çünkü fazla ihtiyaç duymuyorduk. 

Covid-19 ile tanışana kadar.

Ben içinden geçtiğimiz Covid-19 lu döneme “Gayrimenkul Danışmanlığı V2.0” adını verdim.

Gayrimenkul Danışmanlığı salgınla beraber eskisi gibi olamayacak.

Mesleğin yetkinlikleri yeniden yazılıyor. Yeni bir iş yapma modeline doğru adım adım ilerliyoruz. 

Bu zorunlu dönüşüm süreci ister istemez, dijital ortamların kullanımını ön plana çıkarttı. Dijital Pazarlama bunların başında geliyor. Dijital Pazarlamaya pek yabancı değiliz. Ancak mesleğimizde nasıl kullanacağımız konusunda bazı soru işaretleri var. 

Dijital pazarlama konusunda Zoom üzerinden eğitimler verilmeye başlandı. Eğitimi verenlerin bazıları dijital pazarlama alanında uzman kişiler. Bazıları ise dijital pazarlamayı bilen, deneyimli gayrimenkul profesyonelleri. Bu arkadaşlara gönülden teşekkür etmeliyiz. Çünkü dijital pazarlama hakkında sahip oldukları bilgi birikimini bizimle karşılık beklemeden paylaşıyorlar.

Bu hafta ben de blog yazımda Dijital Pazarlama hakkında bazı yanlışlara değinmek istedim.

1. Dijital Pazarlama Yanlışı: HEDEF KİTLE VE HEDEF BELİRSİZLİĞİ

Sunulan hizmet veya ürünün hangi hedef kitleye yönelik olduğu tespit edilmeden başlatılan tüm dijital pazarlama aktiviteleri sonuçsuz kalır. 

Hedef kitlenizin PERSONA sını doğru bir yöntemle belirlemek gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız en kısa zamanda öğrenmeniz gerekir. Pazarlama uzmanları Hedef Kitle belirlerken genelde demografik verileri kullanırlar. 

Dijital pazarlamada sadece demografik özelliklere odaklanarak başarı sağlamak mümkün değil. Persona’nın dijital ortamlarındaki davranış tiplerini bilmek durumundayız. 

Davranış tipleri görüntüleme sıklığı, süresi, saatleri ve etkileşim türleri gibi verilerdir. Bu davranış tipleri dikkate alınmadan tasarlanan bir dijital pazarlama istenen geri dönüşü sağlamaz.

Bununla birlikte, dijital pazarlama hedefleri net ve yazılı olarak tanımlanmalıdır. Aksi halde harcanan tüm emek, zaman ve bütçe istenen sonucu sağlamayacaktır. Dijital pazarlamada hedef satış adeti değildir. Dijital Pazarlama hedefleri daha çok etkileşim sayısı, sayfada kalma, izleme oranı ve sıklığı gibi daha farklı parametrelerdir. 

Örnek vermek gerekirse ilk evini satın alacak olan hedef kitlenin dijital ortamdaki davranış kalıpları ile daha büyük bir eve taşınmak isteyen hedef kitlenin davranışları aynı olmayacaktır. Bu iki ayrı hedef kitlenin kullandığı mecralarda farklı olacaktır. Yanlış mecrada ve yanlış yöntemlerle yapılmış olan bir dijital pazarlama hayal kırıklığı yaratabilir

2. Dijital Pazarlama Yanlışı: KAĞIDA DÖKÜLMEMİŞ STRATEJİ

Doğru bir strateji ile kurgulanmış dijital pazarlama her zaman iyi sonuç verir. Stratejisi belirsiz bir dijital pazarlama yapmak havaya kurşun sıkmaktan farksızdır. Dijital pazarlama stratejisinin mutlaka kağıda dökülmesi ve belli özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar;

  1. Stratejik Odak
  2. Stratejik Duruş
  3. Stratejik Hedef

Stratejik odak, duruş ve hedefler yazılı olarak ifade edilmedikçe, başarı faktörleri belirlenmedikçe yapılan dijital pazarlama iyi bir geri dönüş sağlamaz. Bu özellikler doğru tasarlanmalıdır. 

Kağıda dökülmüş bir dijital pazarlama stratejisi sizi en kısa zamanda doğru hedef kitle kesitleri ile karşı karşıya getirir.

Deneme yanılma yöntemi ile yapılan dijital pazarlama sadece para kaybetmenize neden olur.

Eğer dijital pazarlama için kısıtlı bir bütçe kullanıyorsanız, strateji konusunda gereken özeni ve ön çalışmayı yapmalısınız. Aldığınız sonuçları Google Analytics üzerinden düzenli olarak ölçmeli ve yorumlamalısınız.

Dijital pazarlama yılda bir kez yapılan bir aktivite değildir. Uzun soluklu ve kararlı bir çalışma gerektirir.

Hızlı sonuç almak gibi yanlış bir fikre sahipseniz hata edersiniz.

3. Dijital Pazarlama Yanlışı: İÇERİK KALİTESİ YERİNE MİKTARA ODAKLANMAK

Dijital pazarlama işi öncelikle içerik üretimine dayanır. Paylaşımlarınız sadece pazarladığınız mülklerin fotoğraflarını değil, aynı zamanda değerli bilgiler de içermelidir. Hedef kitleniz ile bağ kurmak, etkileşim yaratmak yerine, sadece sattığınız mülkün fotoğraflarını içerik olarak sunarsanız, kısa zamanda oyunun dışında kalırsınız. 

Dijital ortamın kullanıcıları acımasızdır. Hiçbir zaman ikinci ve üçüncü şansı size tanımazlar. 

İçeriğin özgünlüğü, tasarımı ve SEO özellikleri önemli derecede fark ortaya koyar. İçerik oluşturma konusunda en önemli nokta özgünlüktür. Yani içerik size özgü olmalıdır. Başka bir yerden alınmış, kopyalanmış veya benzetilmeye çalışılmış içerikler kullanılmamalıdır.

Arama motorları robotları özgün içeriklerin ilk kim tarafından, ne zaman hangi IP den çıktığını sürekli izler. Benzer sözcük ve ifade kalıpları ile karşılaşan robotlar özgün içerik yayınlayanları destekler. Yani yukarı taşır.

Tasarım ise hem sunum hem fotoğraf kalitesi ile ön plana çıkar. Özensiz çekilmiş mülk fotoğraf ve videoları hızlı bir hedef kitle kaybına neden olur. Dijital pazarlamada kullanacağınız içeriğin ve sunumun kalitesi aynı zamanda sizin kalitenizi ortaya koyar.

SEO, yani arama motoru optimizasyonu içerik üretiminin diğer bir önemli özelliğidir. SEO nun nasıl uygulanacağı ve hangi mecrada (Blog, Web, Youtube) nasıl kullanılacağı bilinmiyorsa harcanan bütçeler istenen sonuçları üretmez.

İçerik kalitesine yerine, paylaşım miktarına odaklanmak hiçbir fayda sağlamaz. Daha kötüsü hedef kitlenin hızlı kaybedilmesine neden olur. 

Doğru bir Stratejik Planlama ile hangi dijital mecrada (facebook, Instagram, Youtube) günde kaç kez ve hangi saatlerde içerik paylaşılacağı baştan belirlenmelidir.


Bahsetmiş olduğum üç kritik hata dışında bir başka ölümcül hata ise Sosyal Medya Pazarlaması ile Dijital Pazarlamayı aynı şey zannetmektir. Sosyal Medya dijital pazarlamanın sadece bir bölümüdür. 

Dijital pazarlama 360 derece kapsamlı bir araçtır. İçinde web sayfanız, blog yazılarınız, Youtube kanalınız, e-posta hizmet sağlayıcınız ve sosyal medya kanallarınıza kadar birçok önemli birimi içinde barındırır. 

Diğer bir yanılgı ise dijital pazarlamayı sadece büyük kurumların yapabileceği düşüncesidir. Dijital pazarlamayı her ölçekteki şirket uygulayabilir.

Doğru bir stratejik plan ve bütçe ile istenen sonuçlar her zaman sağlanır.

Dijital pazarlama konusunda sorularınız varsa bana yazabilirsiniz. 


Bu günlerde sizler için Dijital Pazarlama eğitimi hazırlığı içindeyim.

Sanırım Haziran ayı başında hazır olur. 

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Bu blog yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız ihtiyacı olanlarla paylaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Güven AÇIK

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: