ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Beklenmedik Durumlar ile Başa çıkmak

13 NİSAN 2020

Merhaba,

Nasılsınız? Alıştınız mı yeni hayat düzenine?

Ben alışmak için elimden geleni yapıyorum.

Önce bir panikledim. Çünkü planlanmış tüm eğitimlerim iptal oldu. Bu benim için önemli bir gelir kaybıydı. İkinci olarak gayrimenkul ilanlarım eskisi gibi çağrı almıyordu. Bu beni daha da korkuttu.

Malum her evde olduğu gibi bizim evde de saymakla bitmeyecek sayıda gider var. Önce bunları düşündüm. Bu sorun beni fazlasıyla endişelendirdi. Birkaç günümü ister istemez endişe duyarak ve korkarak geçirdim.

Beklenmedik salgın her şeyi alt üst etti.

Önce sağlığımdan endişe duymuştum. Daha sonra gelir kaygısına yakalandım. Ardından da psikolojimin giderek bozulduğunu fark ettim.

Bu gidişat hiç iyi bir gidişat olmadığı için kontrolü beynimden alıp direksiyona kendim geçtim.

Aksi halde sorunlar katlanarak artmaya başlayacaktı.

Geçen hafta yazdığım son blog yazımdan sonra internet sitemde bazı temizlikler ve geliştirmeler yapmak adına işe koyuldum. Ancak işler ters gitti ve bir eklenti ile sorun yaşadım. Sitemde bazı fonksiyonlar durma noktasına geldi.

İnternet sitem için barında servisi aldığım firmadan destek istedim. İlk destek elemanı bazı önerilerde bulundu. Sorunun benden kaynaklandığını, düzeltmelerini istersem bir hizmet bedeli ödemem gerektiğini söyledi. Bana yapığı teklif biraz fırsatçılık kokuyordu.

Ben de teşekkür edip kendi işimi kendim yapayım dedim. İşe dört elle sarıldım. Sorunun üzerinde bir günden fazla çalıştıktan sonra benim yetkinliklerimin kısıtlı olduğuna karar verdim. Aradığım çözümünün yine barındırma hizmeti sağlayan firmada olacağını düşünerek onları tekrar aradım.

İkinci destek elemanı bir bayandı. Sanırım “Türkçe” ikinci lisanıydı. Bir hayli uğraştıktan sonra hiçbir ilerleme kaydedemedim. Bana iki seçenek sunuyorlardı. Ya parayı öde yapalım. Ya da Allah sana kolaylık versin. Hatta bana izlenecek yol konusunda yanlış bilgi verip bazı bilgilerimi silmeme neden oldular.

Sonuçta, çok sinirlendim. Bayana gönülden bir teşekkür edip sıfırdan siteyi yapma kararı aldım. Sitemi yeniden yapmak birçok verimin kaybolması anlamına geliyordu. En çok blog yazılarımı kaybedeceğim için üzüldüm. Ancak yapacak bir şey yoktu.

Ancak, blog yazılarımı başka bir dosyada sakladığımı hatırladım. Kendi söküğümü kendim dikmeye karar verdim.

Yeniden sitemi ayağa kaldırmak için stresli bir hafta yaşadım. Ancak çok şey öğrendim. Yaptığım hataların neler olduğunu fark ettim.

Bu zor günlerde sevgili dostum Remax RED’in Takım Lideri Gökhan Akdoğan’dan canlı İnstagram sohbeti teklifi geldi. Bu teklif beni çok motive etti.  Gökhan Akdaoğan ile keyifli iki sohbet gerçekleştirdik. Tadı damağımda kaldı.

Bu canlı İnstagram sohbetlerinin arkasından başka arkadaşlar da sohbet talebinde bulundular. Bu haftam fazlası ile sanal seminerlerde konuk olarak geçecek.

Remax Final için sanal bir kişisel gelişim semineri gerçekleştireceğiz.

Hatta işler öyle bir noktaya geldi ki bu hafta Çarşamba günü akşam saat 18:00 de Dragoman Çeviri şirketinin konuğu olarak “Salgın Döneminde Zihinsel Esneklik Becerileri” hakkında İngilizce bir paylaşımda bulunacağım. 8 Farklı dilde seminerim paylaşılacak.

Konumuza geri dönersek, doğal olarak yeni internet sitemi geleceğin şartlarına uygun olarak hazırladım. Daha tam anlamı ile bitmedi ama eli kulağında sayılır.

Bu bağlamda bugünkü blog yazım, bir dönüşüm ve değişimin ilk işaretçisi!

 

Bu haftanın yazısı başlıkta okuduğunuz gibi “Beklenmedik Durumlar ile Başa Çıkmak

Hem küresel Corona 19 salgınından hem de internet sitesi krizinden kendime dersler çıkarttım. Size bu yazımda beklenmedik durumlarda neler yapılabileceğini özetleyeceğim.

Hazırsanız anlatmaya başlıyorum:

 

Üzülerek söylemek gerekirse hayat aslında hiç adil değil.

Doğru mu? Evet, fazlasıyla!

Hiçbirimiz 2020 ye girerken başımıza bir salgın gelebileceği ihtimalini öngörmedik. Aniden bir Corana-19 salgınıyla burun  buruna geldik.

Hatta ben son yurtdışı seyahatimden, Bakü’den dönerken uçakta yanımda oturan pimpirikli amcanın davranışlarını garipsemiştim.  Adam haklı çıktı! Durum çok ciddiymiş…

Yaşamda çoğu zaman haksızlıklarla karşılaşıyoruz.

Şu sıralar hepimiz bir beklenmedik salgınla mücadele ediyoruz. Salgın bizi ters yüz etti. Hayatımızın dengesini bozdu. Hepimizi hazırlıksız yakaladı. Beynimizin bütün ayarlarını karıştırdı.

Hayatın adil olmadığını kabul ederek işe başlamak en doğrusu.

Hayatta birçok zorluğun içinden geçmesini bilmiş deneyimli bir girişimci olarak bu gibi durumlarda neler yaşadığımızı anlatayım.

Beklenmedik durumlar karşısında insan beyni, hızlı bir şekilde ilkel ayarlarına geri döner. Benzer durumları can havli ile tepki verdiğimiz durumlarda yaşarız. Bu gibi durumlarda beynimizin başvurduğu organ AMYGDALA ‘dır. Amygdalamız bizi canlı tutmaya çalışır.  Amygdala bu gibi yaşamsal durumlarda üç tepki verir.

Korku Tepkisi: Korku nedeniyle insan kendini korumaktan başka bir şey düşünemez. Düşünmek reflekslerle tepki verir. Bunun sonu ağır depresyona kadar gider.

Paralize Tepkisi: Bilinmedik durum karşısında insan donup kalır. Ne yapacağınız bilemez. Kitlenir. Duygu ve düşünce tepkisi vermekte çaresizdir. Mantık devreye girene kadar bu halde kalır.

Savaş Tepkisi: Bilinmedik durumla derhal mücadeleye girişir. Elindeki tüm olanakları bilinçli veya bilinçsiz olarak savaşmak için kullanır.

Bugün salgınla karşılaşan her insan bu tepkilerden birini bilinçdışı olarak ortaya koyuyor.

Asıl olan, bu gibi beklenmedik durumlarda nasıl davranacağımızı bilmemiz yararımıza olur.

İnsan paniği atlatır atlatmaz durumu nasıl ele almalıdır?

 • İçinde Bulunduğunuz Beklenmedik Durumu Kabullenin: İnkar etmenin, değilmiş gibi davranmanın bir faydası olmayacaktır. Siz kaçındıkça ve görmezden geldikçe sorun büyümeye devam eder. Sorunu çözmek zorlaşır. Burada ne hissettiğinize değil ne düşündüğünüze odaklanmalısınız. Yani durumu gerçek olarak kabul edin. Bu beklenmedik durumun üstesinden geleceğinize inanın. Hemen hazırlıklara girişin. Hazırlık yaparsanız üstesinden kolayca gelirsiniz. İçinde bulunduğunuz beklenmedik durumu değiştiremeyeceğinizi kabullenirseniz, çözüme odaklanabilirsiniz.       
 • Bir Acil Durum Planı Oluşturun: Acil durum planı hazırlamak kolay değildir. Sizi bazı sezgisel seçimler yapmak zorunda bırakabilir. Bu gibi durumlarda birkaç çözüm yolu kullanabilirsiniz. Bunlardan en kolayı güvendiğiniz kişiler ile derhal bir “Beyin Fırtınası” ekibi kurmaktır. İkinci yöntem ise bir “Akıl Haritası” çizmektir. Her iki yöntem sizin çözüm yolu bulabilmeniz için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu ortaya koyar. Destek için kimden yardım alabilirsiniz? Çevrenizde deneyimli kimler olabilir? Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın bir “Acil Durum Planı” yapın ve bunu uyun.
 • Yardım İsteyin: Bunun için bolca cesarete ve manevi güce ihtiyacınız olacaktır. Sonrasında pişman olmazsınız. Bazıları için acizken yardım istemek çok zor olabilir. Bunu bir ego sorunu olmaktan çıkartın. Belki hiç tahmin edemeyeceğiniz bir kişi sizin çözüm ortağınız olabilir. Yardım almaktan korkmayın. Yardım beklemek gibi yanlış bir tutuma kendinizi kaptırmayın. Maddi veya manevi her tür yardımı talep edin. Utanmayın. Göreceksiniz insanlar size yardım etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Tüm ihtiyaçlarınız için cesaretle yardım talep edin.
 • Değiştirebileceklerinizi Hemen Değiştirin: Beklenmedik durumda ne değiştirmeniz gerekiyorsa hızlıca karar alıp uygulayın. Sonuçlarını fazla irdelemeyin. Öfkenize ve kaygılarınıza yenik düşmeden kararlar alıp harekete geçin. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını bilerek davranın. İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek mümkün olmayabilir. Ama siz tepkilerinizi bilinçli olarak seçebilir ve değiştirebilirsiniz. Bu yeteneğe doğal olarak sahipsiniz. Bu değişimler geceden sabaha olmayacaktır. Kararlılıkla devam ederseniz sonunda kazanan siz olursunuz. Kolay olmayacaktır. Ancak bu güce sahip olduğunuzu bilmek, sizi daha iyi hissettirecek ve motive edecektir.
 • Neleri Değiştiremeyeceğinizin Farkında Olun: Gerçekçi olun. İçinde bulunduğunuz durum zor ve yıkıcı olabilir. Bu durumdayken neleri değiştirebileceğinizin ve neleri değiştiremeyeceğinizin farkında olmak size zaman ve güç kazandırır. Bazı şeylerin değişeceğini umarak ve bekleyerek zaman harcamak sizi sadece tüketir. Bazı çözüm olanakları sizin elinizdeyken bazıları sizin elinizde olmayabilir. Bunu olgunlukla karşılayın. Bu çaresizliğin nedenini sorgulamak yerine çözüm yolları aramak size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Kahramanlık ve gereksiz cesaret gösterileri yapmaya çalışmayın. Depremi, Salgını siz kontrol edemezsiniz. Gücünüzün neye yettiğinin farkında olun.                                                                                              
 • Duygularınız ile Başa çıkma Yöntem ve Becerileri Öğrenin: İçinde bulunduğunuz durumun bir haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sizi öfkelendirebilir. Korkutabilir. Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bütün bu duygusal travmalar size ağır gelebilir. Bütün bu çaresizliklerin bir çözümü vardır. Zihinle beden arasında güçlü bir ilişki olduğunu unutmayın. Zihninizi bu olumsuz duygulardan uzak tutmak için bedeninizden yararlanabilirsiniz. Öncelikle sağlıklı beslenin. Sigara ve alkolle vedalaşın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek vitaminleri doğal yollarla karşılayın. Spor veya esneme hareketleri yapın. Bunun için internette birçok bedava video var. Nefes çalışmaları yapın. Nefes teknikleri hem sizi sakinleştirir hem de iyi uyumanızı sağlar. Dinlenin. Sizi motive edecek ve heyecanlandıracak kitaplar okuyun. Sudoku çözün. Tavla oynayın. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirin. Hep ertelediğiniz eğitimleri internetten alarak kendinize yatırım yapın. Günlük tutmaya başlayın. Kısa öyküler yazın. Resim yapmayı deneyin. Bedeninize iyi bakarsanız zihninizde kısa zamanda kendini toparlayacaktır.
 • Ne öğrendiğinize Odaklanın: Bu felaketten ders çıkartın. Her kriz içinde bir fırsat barındırır. Ne öğreniyorsunuz? Salgından ne öğrenmiş olarak çıkacaksınız? Belki bu beklenmedik durumdan daha güçlü bir insan olarak çıkacaksınız. Belki çok değerli bir yaşam dersi alacaksınız. Belki kendinize yeni bir yaşam kurmaya karar vereceksiniz. Belki yanlış bir kariyerde olduğunuzu fark edeceksiniz. Salgından çıkarken ne öğrendiğinize ve ne kazandığınıza odaklanın. Her zorluk sizi eskisinden daha iyi yapacaktır.

 

 Yeni haftanızın güzel ve keyifli geçmesini diliyorum. ALOGÜVEN hattınız AÇIK. Bana her zaman ulaşabilir ve hatırımı sorabilirsiniz. İnsan yaşlanınca aranmak istiyor. 😉

Yeni yazılarda buluşmak üzere.

Sağlıkla kalın ve mutlu kalın.

Güven AÇIK

 

 

close

$ s, "$" üzerinde düşündüler

 1. Cevapla
  patikgayrimenkulrealtyworldcomtr - 19 Mayıs 2020

  ÇOK TEŞEKKÜRLER HOCAM.EDİRNE KEŞAN DAN SELAMLAR SAYGILAR.ŞEREF FIRAT

  1. Cevapla
   Güven AÇIK - 19 Mayıs 2020

   İlginize ben teşekkür ederim.

   Sevgilerimle,

 2. Cevapla
  Haydar Erdoğan - 2 Mayıs 2020

  Çok teşekkürler Güven Hocam. Sağlıklı günler de görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: