ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Merhaba,

Hepimiz 2020 ye büyük bir heyecanla yeni hedefler koyarak başladık.

Birçoğumuz büyük hayaller kurdu ve bu hayalleri için azimle çalışmaya başladı.

Yılın ilk 2 ay bitti bile.

2020 nin Mart ayındayız.

Zaten yılın 2 ayı tatil ve bayramlarla dolu. Kaybımız büyük!

Peki bu yıl başarılı olabilecek miyiz?

İlk iki ay hedefinize ulaşmak için tüm enerjinizi ortaya koyarak çalıştınız. Ya da çalışıyorsunuz.

Mart ayı biraz zor geçecek gibi. Enerjinizi tüketiyor olabilirsiniz. Bunu hissetmeniz son derece normal. Maraton koşmak 100mt koşmaya hiç benzemez. Maraton koşarken bazen temponuzu artırmanız bazen de düşürmeniz gerekir. Maratonu yarıda bırakmayı aklınıza bile getiremezsiniz.

20 yıllık sektör deneyimlerime göre, gayrimenkul danışmanların çok büyük bir bölümü Mart ayında dağılıyor ve hedeflerinden kopup gidiyorlar. Tüm azimlerini kaybedip eski standartlarına geri dönüyorlar.

Bu olumsuz durumu kırıp kendinizi daha yüksek bir standarda taşımayı öğrenmelisiniz. Hep söylediğim gibi “Roller Coster” da yaşarmış gibi, bir zengin bir fakir nereye kadar devam edeceksiniz. Bu konuda bir şeyler yapmalısınız!

Eğer eski standartlarına dönmeye hazırsanız söyleyecek bir şeyim yok.

Lütfen Mart ayında kendinizi bırakmayın. Yüksek standartlara ulaşmak için çaba sarfedin.

31 Martta yılın ilk 90 günü bitmiş olacak. Lütfen Mart ayı sonunda kendinizi bir değerlendirin. İlk 90 gününüzün nasıl geçtiğini bir gözden geçirin. Daha iyi nasıl olabilirsiniz biraz kendinize hesap verin.

Neleri yapmayı bırakmalısınız? Neleri daha fazla yapmaya başlamalısınız? Bunları tek tek belirleyin. İkinci 90 günlük planınızı yapmadan önce ilk 90 gün hedefinizden öğrendiklerinizi ikinci 90 gün hedefinize taşıyın. Alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Ancak bunu başarmak mümkün.

Size bu konuda destek olabilecek 3 adet öğüt vermek istiyorum.

  • Hedefinizi mutlaka görünür ve herkese açık hale getirin.

Hem evinizde hem de ofisinizde hedefinizi en görünür yere mümkün olduğunca büyük şekilde hazırlayıp asın. Evinize veya ofisinize gelen herkese bu hedefinizden gururla bahsedin. Sizi iyi tanıyan herkes neyin peşinde olduğunuzu öğrensin. Aileniz, çocuklarınız. Yakın arkadaşlarınız, komşularınız. Hedefinizi çekmecede, defterde yazılı olarak saklamayın. 90 günlük hedefiniz herkesin gözü önünde olsun. Bu sizi çok daha fazla cesaretlendirecektir.

Maraton koşarken seyirciler arasında sizi seven takipçileriniz olduğunu düşünün. Onlarla hedefinizi paylaşmak sizi çok daha olumlu etkileyecek ve hedefinize kitleyecektir. Sevdiklerinizden alacağınız her alkış ve bravo sesi sizi daha da güçlendirecektir.

  • Sizi seven ve size destek olmak isteyen bir kişiye düzenli hesap verin.

Hedefinizi planladıktan sonra bunu hayata geçirmek için yapmanız gereken düzenli aktiviteleri sizi iyi tanıyan ve size güvenen birisi ile paylaşın. Performans sonuçlarınızı hesap vereceğiniz kişiye düzenli olarak aktarın. Bir başkasına hesap vermek sizi daha profesyonel yapacaktır. Bir koçunuz veya bir mentorunuz varsa bu harika. Yoksa da dert etmeyin. Sizi seven ve size yardımcı olmak isteyen bir kişi bu görevi gönülden yapacaktır. Bu hesap verme işi çok zor bir iş değildir. Sadece aylık, haftalık ve günlük planlarınızı, performans hedeflerinizi ve aldığınız sonuçları bu kişi ile paylaşmaktır. Hesap    vereceğinizi bilmek siz yataktan çıkartır, canlandırır ve motive eder. Sorumluluğunuzu   daha derinden hissedersiniz.

  • Kendinizi ateşe atın.

Bunu yanlış anlamanızı istemem. Mecazi olarak söylüyorum. Eğer içinizde bir acının korkusu olursa daha yüksek bir performansla çalışırsınız. Nasıl bir aleve eliniz değdiğinde elinizi şimşek hızı ile geri çekiyorsanız, benzer bir korku veya tehdit yaratmalısınız kendinize. Ben buna kendi kendini “Ateşe Atmak” diyorum.

Şöyle düşünün cep telefonu faturanızı ödemezseniz ne olur? İş yapamazsınız. Bu korkunun motivasyonu ile telefonum kesilmesin diye ne yapar ne eder o telefon faturasını ödersiniz. Çocuğunuzun hasta olduğunu ve hastaneye acil götürmek durumunda olduğunuzu düşünün. Böyle bir korku ile neler yapabileceğinizi hayal edin.

Bu tür bir ateşe atmak bahsediyorum. Sizi her gün canlı ve diri tutacak. Sizi harekete geçirecek bir korkudan bahsediyorum.

İki örnek vereyim size;

90 günlük hedefinizde üretmeniz  gereken gelir ne kadar ise aynı tutarda bir senet hazırlayın ve senedin altını imzalayıp ofis sahibinize verin. Ona “Hedeflediğiniz tutarı getirip bu senedi ondan alacağınızı, eğer bu tutarı getiremezseniz bu senedi bankaya vermesini ve tahsil etmesini.” söyleyin.

Bu senedin tahsil edileceği korkusu sizi tutuştur mu?

Ya da tüm ekibin içinde “90 günlük hedefinizi tutturamazsanız onların önünde konserve köpek maması yiyeceğinize” söz verin.

Kısacası kendinizi ateşe atın!

 

Eğer ilk 90 gün sonunda eski standartlarınıza dönecekmiş gibi bir hisse kapılıyorsanız yukarıda anlattıklarımı hayata geçirin. Sonuçları sizi şaşırtacaktır.

Her gün içinde bulunduğunuz standartları yükseltmek için söz verin ve yerine getirin.

Borçsuz olmak, para biriktirmek daha da önemlisi FİNANSAL ÖZGÜRLÜĞÜ YAKALAYABİLMEK  paha biçilemez bir HUZUR kaynağıdır.

Hadi, vazgeçemeyin, ertelemeyin ve üşenmeyin.

Maraton koşuyoruz. İlk düzlükte pes etmek YOK!

Bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Güven AÇIK

 

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: