ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Salgında Bizi Neler Bekliyor? Ne Kadar Hazırız?

Merhaba,

Bakü dönüşü içinde olduğum 14 günlük karantina hala devam ediyor. Daha 5 gün evde kalıp bu sürecin bitmesini bekliyorum.

Umarım bu hafta Cuma günü karantina sürem dolacak.

İçinde bulunduğum durumdan son derece hoşnutsuzum.

Karantina süresince yerli yabancı tüm konu ile ilgili yazıları ve görüşleri takip ediyorum. İçinde bulunduğumuz durum beni oldukça endişelendiriyor.

Eğitim ve danışmanlık sektöründe olduğum için anlaşmalı tüm işlerim geçici olarak iptal edildi. Bunun için yapacak bir şeyim yok. Benim mesleğimin bu yönü temasa açık olduğu için hiç kimsenin sağlığını riske atma lüksüm olmadığını biliyorum.

Benden daha zor durumda olanlar da var. Yakın bir arkadaşımız yeni bir bayan kuaförü açmıştı. Baya da masraf etmişti. Şimdi kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Başka bir girişimci harika bir restoran açmıştı. O da kapatmak zorunda kaldı. Birçok işletme tek tek kapatıyor. Bu devam edecek. Evinden çalışma imkanı olup da maaş alabilenler şanslı sayılır. Ancak ekmeğini emeği ile kazananların işi çok ama çok zor.

En canımı sıkan şey ise durumun farkında olmadan yaşama devam edenler. Bunun neden kaynaklandığını anlamaya gayret ediyorum ama aklım bir türlü basmıyor.

Belki yaşadığınız bölgede herhangi bir Corona 19 virüsüne yakalanmış birisi yoktur. Ama bu yakın zamanda olmayacağı anlamına gelmez.

 

Ben önümüzdeki 3 ayın çok iyi geçeceğini zannetmiyorum. Ciddi bir hasar ile karşılaşacağız diye düşünüyorum.

Virüs ülkemize zaten malum yollardan girmiş durumda. Bunun yayılmasının önlenmesi lazım. Hastanelerin ve alt yapının bu konuda zorlanacağından eminim. Bizdeki ölüm/zaman oranı çok yüksek bunu bir tehlike olarak öngörüyorum.

Bizim neden kaynaklandığını bilmediğim ÖZGÜVENİMİZ sanırım bu virüs ile bir sınavdan geçecek. Sonuçlarının kötü olabileceğine dair düşüncelerim var.

Sadece ölümler değil sayısız aile ve kişi bu dönemde işsiz ve çaresiz kalacak. Evine ne ekmek nede su götürebilecek. İnsanların önemli bir bölümü kira, elektirik, su, doğal gaz faturalarını ve taksitlerini ödeyemeyecek.  Bunun sonu nereye gider bilemiyorum ama dua ile de çözülebilecek gibi değil.

Bu konuda devletim hızlıca önlem alması gerekir. Şu ana kadar iyi niyet temennisi dışında bir şey duymuş değiliz. Bazı yasaklar gelmiş durumda ama ne kadar yeterli olacak göreceğiz.

İçinde bulunduğumuz bu çok kritik dönem için neler yapabiliriz diye düşündüğümde ilk aklıma gelen şey önce bireysel sağlığımızı daha sonra ailemizin sağlığını korumak durumundayız. Bu konuda neler yapılabileceği internet ve TV kanallarında anlatılmaya devam ediyor.

 

Lütfen bu konuda tüm hassasiyetinizi gösterin. Ben kısa bir liste vermek istiyorum;

 1. Diğer insanlar ile temasınızı mümkün olduğunca azaltın. Zorunlu durumlar hariç.
 2. Evde tam bir hijyen ortamı sağlayın ve evinizde detaylı bir temizlik yapın.
 3. Dışarısı ile temasta olanlar eve girer girmez tüm giysilerini yıkasınlar.
 4. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bol C vitamini, D Vitamini ve Çinko alın.
 5. Zencefil, Zerdeçal ve Limon çayları için.
 6. Evde esneme hareketleri yaparak dinç ve diri kalın.
 7. Sigara, alkol, kahve ve şeker tüketiminizi en aza indirin. Mümkünse durdurun.
 8. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın.
 9. Alışverişinizi sanal marketlerden yapmaya çalışın. Nakit para kullanmayın.
 10. Dışardan gelen tüm malzemeleri dezenfekte ederek kullanın.
 11. İyi uyuyun. Geç saatlere kadar TV seyretmeyin.
 12. İnternette yayınlanan her bilgiye itibar etmeyin. Kaynağını araştırın.

 

Ben bu içinde bulunduğumuz durumun hiç iyi olmadığına inananlardanım.

Gayrimenkul sektörü de bu durumdan nasibini alacak. Bu günlerde mülk almak isteyenler veya kiralamak isteyenler doğal olarak olacaktır.

Krizi fırsata çevirmek isteyenler de olacaktır. Yani gerçek fiyatların altında teklif verenlere sıklıkla rastlayabiliriz. Bunun için yapacak bir şey yok. Ancak bunların farkında olmak gerekiyor. Mülkünü satmak zorunda olanlar işleme dönmesi için fiyat kırabilirler.

Mülk servisi verirken azami önlemleri almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Eskiden sadece galoş kullanıyorduk. Şimdi maske, eldiven de takmak durumundayız. Yanınızda mutlaka dezenfektanlar olsun. Serviste giydiğiniz kıyafetlerinizle evinizde dolaşmayın. Hemen yıkayın!

Büyük olasılıkla işlerimiz azalacak. Birçoğumuz uzunca bir süre işlem yapamayacak. Birikimleri olanlar bu dönemi atlatabilirler. Olmayanlara da yardım etmemiz lazım. Telefonu, elektriği, doğal gazı kesilen arkadaşlarımız olabileceğini aklımızdan çıkartmamamız lazım.

Maalesef bu yazım pek iç açıcı değil. Özür diliyorum.

Bakalım önümüzde ki günler neler getirecek?

Ben her Pazartesi sizlere yazmaya devam edeceğim.

Kendinize çok iyi bakın.

 

Görüşmek üzere.

Güven AÇIK

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: