ALOGÜVEN 0 534 815 77 96

Kalabalık Ofisler Kapanır mı?

Merhabalar,

Malum son gelişmeler sonrası Türkiye’nin birçok yerinden telefon ve e-postalar alıyorum.

Herkes endişe içinde.

En büyük endişe kendi ve sevdiklerinin sağlığı. İkinci endişe ise gelir durumu.

Gayrimenkul sektörü bu salgından fazlası ile nasibini almış durumda. Birçok sektör etkilendi ama gayrimenkul çalışanları bir maaş almadıkları için sokağa çıkıp parasını kazanmak durumunda. Bizim işimizin sanal bir ortamda yürütülmesi şimdilik pek mümkün değil.  Bazı ofisler sanal sunumlar yaptıklarını ve satışlarının hız kesmeden devam ettiğini iddia etse de ben bu kurguya pek katılamıyorum.

Salgın ne zaman biter ve sonuçları ne olur bunu zaman gösterecek.

 

Ben iyimser bir tablo beklemiyorum. Görülen vaka ve ölüm oranına baktığımda durumun ciddiyetini anlayabiliyorum. Umarım en kısa zamanda gerekli önlemler alınır ve bu salgın daha fazla can almadan biter.

İlk akla gelen soru “Ne Zaman Biter?”

İşte bu konuda benim tespitlerim 30 Nisan, 30 Haziran değil. En iyi ihtimalle 30 Eylül.

Bitmesi mümkün mü hayır. Çünkü bu salgın eninde sonunda hepimize tek tek bulaşacak ve hepimiz öyle ya da böyle onun önünde diz çökeceğiz. Bir aşının çıkması 1,5 – 2 sürer. İlaçla tedavisi yok. Şimdilik yapabildiğimiz tek şek bulaşmasının önüne geçebilmek.

Ben bu yılı maalesef kayıp yıl ilan ettim. 2021 nasıl gelir bilemiyorum.

Bu olayları yaşarken çok eskiden bana önerilen bir kitap vardı. “5. Disiplin” adında. Fırsat bu fırsat diye kitabı yeniden okudum. O zaman üzerine birçok not almışım. O notlar hayatımı kolaylaştırdı. Bu kitapta birçok krizin nasıl ortaya çıktığı ve bunun için nasıl farklı düşünülmesi gerektiğine dair önemli ip uçları var. Ben bu kitabın verdiği bilgiler ışığında durumu küresel olarak değerlendirdiğimde olayın yaratacağı tehlikeyi daha net olarak görebiliyorum.

Beni biraz karamsar veya olumsuz görebilirsiniz. Buna bir itirazım yok. Ancak gerçekleri görmek ve paylaşmayı ben olumsuz bir tutum olarak görmüyorum. Çünkü burada tüm insanlığın sağlığı söz konusu.

Şimdi gelelim başlıktaki konumuza. Gayrimenkul sektöründeki kalabalık ofisler kapanır mı? sorusuna. Bu soru bana son dönemde yöneltilen en sık soru.

Ben kapanacağı yönünde bir görüşe sahibim. Bunun bence iki tane önemli nedeni var.

  • İnsan sağlığı.
  • Ekonomik koşullar.

İnsan sağlığı açısından artık kalabalık çalışma ortamları tercih edilmeyecek. Daha çok sanal ortamda işler yürüyecek. İnsanlar arası etkileşim sınırlı sayıda ve yüksek önlemler altında olacak. Salgın tehlikesine karşı ofis içi çalışma kuralları yeniden yazılacak.

Ekonomik koşullara gelirsek. Kalabalık ofislerin maliyeti yüksek olduğu için Ağustos ayına kadar sabit masraflar katlanarak devam edecek. Bu masraflar ofis sahibin işini zorlaştıracak. Gelir gider dengesi de bozulacağı için kalabalık ve büyük ofislerin işinin zor olacağını tahmin ediyorum. Umarım yanılırım.

Ben burada çözümün yaratıcılıktan geçtiğine inanıyorum. Bu tür krizlerde her zaman parlak fikirler iş görmüş ve insanlığın önünü açmıştır. Bizim de mesleğimiz ile ilgili yeni ve yaratıcı fikirlere ihtiyacımız var. Farklı yönden bakmayı öğrenip mesleğimizi yeni düzende nasıl daha iyi yaparız diye düşünmemiz gerekir. Yani burada asıl kurtarıcı kafa ayarlarımız olacaktır. Doğru kafa ayarlarına gelebilirsek olumlu sonuçlar alma ihtimalimiz oldukça yüksek.

Önümüzdeki günlerde insanların yeni yaklaşımları sayesinde bizim sektörümüzün de yeni bir düzene oturacağına eminim.

Ben de size evde kalmanızı öneriyorum.

 

Haftaya görüşmek üzere.

Sağlıkla kalın.

Güven AÇIK

close

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı kaydır
%d blogcu bunu beğendi: